بازسازی بافت فرسوده در سال 97 بودجه ندارد

به گزارش سفر به روسیه، رئیس کمیسیون عمران مجلس گفت: براساس هدف گذاری های انجام شده سالی 270 محله در بافت فرسوده باید بازسازی گردد و در بودجه 97 قرار بود از افزایش حامل های انرژی و صندوق توسعه ملی اعتبارات لازم را تامین کنیم که منتفی شد.

بازسازی بافت فرسوده در سال 97 بودجه ندارد

جهت دریافت خدمات شرکت بازسازی ساختمانی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

به گزارش مجله خبری دلتا:، عشایری سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری در برنامه تیتر امشب سیما درباره جزئیات عملیات نوسازی بافت های فرسوده که از دهه فجر آغاز خواهد شد، گفت: ما طبق قانون باید سالی 270 محله را دستور کار قرار دهیم که وزارت راه و شهرسازی، دولت، وزارت کشور و دولت در این امر همکاری خواهند داشت. در پی این موضوع رئیس جمهور تاکید داشتند که این برنامه سریع عملیاتی گردد و برای عملیاتی کردن این موضوع نوسازی بافت های فرسوده در لایحه 97 پیشنهاد داده شد که به مجلس نیز ارائه شد.

­سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری اضافه نمود: برای تحقق این امر برای هر محله باید حدود صد میلیارد تومان هزینه کنیم تا به میانگین آن شهر برسد که در طول 5 سال برای هزار و 334 محله، صد و بیست وپنج هزار میلیارد تومان بودجه احتیاج است که سالی 25 هزار میلیارد تومان برای 270 محله برآورد می گردد که میانگین برای هر محله تقریبا صد میلیارد تومان بودجه ضروری است.

او اضافه نمود: مبتنی بر این تصمیمات برنامه ارائه شد بنابراین اگر لایحه مصوب گردد و به تصویب برسد و بخواهیم با رویکرد محله محور آغاز کنیم، از شهریور ماه سال آینده این امر عملا عملیاتی خواهد شد.

عشایری گفت: حسب دستور رئیس جمهور؛ مجموع تیم مالی دولت، شهرداری تهران و ما و وزارت کشور که تکلیف قانون داشتیم، در جلساتی که داشتیم قرار شد از اراضی خودمان آغاز کنیم.

­سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری اضافه نمود: دولت و شهرداری ها که مدیریت شهری را به عهده دارند اگر اراضی دارند به عنوان پشتوانه برای تحقق پذیری نوسازی بافت های فرسوده در اختیار قرار گیرد که به این نتیجه رسیدیم، تقریبا در بیش از 30 شهر کشور، تعیین شد ظرفیت فراوری 5000 هزار واحد در اراضی دولتی وجود دارد ؛ قرار شد با کسر بخشی اراضی که به فضاهای عمومی شهری و خدمات شهری و روبنایی واگذار می گردد، ظرفیت زمین های موجود ما 5 هزار واحد است.

او درباره سهم استان ها گفت: بیشترین سهم را استان تهران دارد و ما در 23 استان نیز اراضی دارد و شهرداری نیز در بعضی شهرها اراضی ناکارآمد دارد که تامین این امر در همه استان ها خواهد بود. طبق قانون همه اراضی ناکارآمد شهری ملزم هستند که به صورت رایگان در اختیار طرح قرار دهند. در تهران از محله سیروس آغاز نموده ایم و استمرار آن از دهه فجر خواهد بود؛ در شهر تهران شهرداری هم برای اراضی خودش و سازمان ها فراخوان زده است. در شهرهای دیگر نیز هماهنگی ها برای ارائه ظرفیت ها اجرا شده است.

او اضافه نمود: برنامه نوسازی بافت های فرسوده، با سه هدف تامین شده است: 1- ارتقای تاب آوری محله 2- ارتقای زیست پذیری محله 3- ارتقای کیفیت زندگی شهروندی که وقتی این سه کار با هم حرکت نمایند برنامه به صورت مطلوب اجرا خواهد شد.

عشایری گفت: دولت انگیزه برای ورود بخش خصوصی و شهرداری ایجاد می نماید. شهرداری وقتی ببیند که دولت و بخش خصوصی برای محله محور شدن ورود نموده حتما ورود خواهد نمود. دولت برای نوسازی بافت ها پولی را به بانک ها قرض می دهد و بعد از بازپرداخت کامل تسهیلات، پول را از بانک ها پس خواهد گرفت.

وی اضافه نمود: دولت بین 15 تا 16 درصد در این کار ورود مستقیم هزینه ای خواهد داشت که این عدد در محل افزایش حامل های انرژی در تبصره 4 دیده شده است؛ مجلس محترم هفته گذشته تبصره 4 را تایید نکرد و بافت های فرسوده خط خورد. منابع در برنامه درست دیده شده که اعداد بزرگ و دست نیافتنی نیست وسهم دولت بسیار ناچیز است، بنابراین باید مجلس برای 19 میلیون نفر جمعیت شهری که در بافت های فرسوده سکونت دارند، تصمیم جدی می گرفت.

عشایری گفت: اگر در تبصره 4 و 18 تشکیک به اولیه دولت بوده و مجلس این امر را منتفی دانسته است اما، انتظار می رود مجلس پیرو مذاکرات و رایزنی های ما با کمیسیون تلفیق و مالی و عمران مجلس همراهی کند چون اگر این کار انجام نگردد در جریان تحقق پذیری خدشه وارد خواهد شد.

­سرپرست شرکت عمران و بهسازی شهری اضافه نمود: بنابراین اگر این اتفاق عملیاتی نگردد و سهم 15 درصدی دولت از مصوبه مجلس نگذرد و نقش اهرمی اجرا نگردد نقش کلیدی مسئله از بین خواهد رفت بنابراین مجلس می تواند در تبصره های دیگر به تحقق این امر یاری نمایند. روز گذشته نیز در جلسه ای که با آقای نوبخت داشتیم ایشان قول دادند اگر این موضوع در مجلس هم رای نیاورد از محل تبصره 18 امکان تامین منابع خواهد بود.

عشایری گفت: در جلسه ای که با حضور شهرداران و استانداران داشتیم قرار شد در دهه فجر با حضور رئیس جمهور به عنوان رئیس ستاد بازآفرینی شهری، و اعضای این ستاد همزمان جریان فعالیت بازآفرینی شهر در سراسر کشور نیز آغاز خواهد شد.

مهدی روانشادنیا عضو هیئت علمی دانشگاه در این برنامه گفت: مطلوبیت زندگی در بافت های فرسوده کاهش یافته که نمود آن در قیمت مسکن در این بافتهاست.

او گفت: قیمت مسکن در مراکز لوکس تا 140 برابر افزایش قیمت داشته درحالی که در بافت های فرسوده رشد قیمت این بافت ها تنها 70 برابر شده است.

روانشادنیا اضافه نمود: یکی از عواملی که در تهران مطلوبیت زندگی را کم نموده طرح ترافیک است. عمدتا برای بازسازی این مناطق باید بخش خصوصی پایش را به میدان بگذارد زیرا منابع دولتی محدود است.

او اضافه نمود: مشارکت با مردم و ورود دولت به این حوزه ها زمان بر است اما اثرات خود را خواهد داشت، ما تجربه مسکن مهر را در کشور داشته ایم لذا نباید اشتباهات گذشته را تکرار کنیم، کیفیت ساخت هم بسیار مهم است زیرا ساخت واحدهایی که مردم به آن احساس تعلق و ایمنی می نمایند، خودشان آغاز به بازسازی محله و منازل خود می نمایند.

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: صدور پروانه ساختمانی امروز فرایندی زمان بر است، شناسنامه ساختمان هم مهم است زیرا نوعی ارجحیت به حساب می آید، مسئله طرح ترافیک هم روی این بافت های شهری تاثیرگذار است زیرا این طرح آسیب جدی به این مناطق وارد نموده است.

محمدرضا رضایی رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز در ارتباط تلفنی گفت: براساس هدف گذاری های انجام شده سالی 270 محله باید بازسازی گردد، اما ما در بودجه 97 که قرار بود از افزایش حامل های انرژی و صندوق توسعه ملی اعتبارات لازم برای این مهم را تامین کنیم را از دست دادیم، براین اساس عملا در سال دیگر نمی توان کاری کرد زیرا بودجه موجود بسیار کم است.

صندوق توسعه ملی و افزایش حامل های انرژی قرار بود تامین نماینده بودجه بازسازی بافت های فرسوده در سال 97 باشد که کمیسیون تلفیق آن را رد کرد، اگرچه هنوز فرصت از دست نرفته و می توان در صحن علنی این موضوع را پیگیری کرد.

او گفت: در بازسازی بافت های فرسوده، شهرداری مهم است زیرا نیابد به دنبال کسب درآمد از این بافت ها باشد.

منبع: پیام دلتا
انتشار: 9 اسفند 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 697

به "بازسازی بافت فرسوده در سال 97 بودجه ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی بافت فرسوده در سال 97 بودجه ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید