اینترنت اشیاء برای ادارات دولتی اجرایی می گردد

به گزارش سفر به روسیه، تابستان سال جاری پرونده خوبی را برای صنعت برق رقم نزد، چراکه شاهد خاموشی های برنامه ریزی شده ای بودیم؛ موضوعی که حساسیت مسئولان برقی را بالا برده و موجب شده برای سال آینده، تدابیر اساسی در نظر بگیرند که یکی از آنها، استفاده از اینترنت اشیاء برای کنترل بار سرمایشی ادارات دولتی است.

اینترنت اشیاء برای ادارات دولتی اجرایی می گردد

به گزارش سفر به روسیه، در مفهوم کلی، اینترنت اشیاء، سیستمی است که وسایل و تجهیزات فیزیکی را به فضای مجازی یا اینترنت مرتبط می نماید؛ این سیستم که درصدد اتصال فضای واقعی و مجازی با یکدیگر است، می تواند در پروژه های عظیم انتقال آب یا انرژی، ساختمان سازی، حمل و نقل، ترافیک شهری، حراست و حتی حوزه های پزشکی مورد استفاده قرار بگیرد. اما سود استفاده از این فناوری، درنهایت افزایش بهره وری به وسیله ایجاد مدیریت یکپارچه، اتوماتیک و جایگزینی تکنولوژی به جای نیروی انسانی است.

همین موضوع نیز موجب شد تا مسوولان برقی ایران نیز به فکر استفاده از این سیستم برای مهار خاموشی بیفتند و تدابیری را در این مسیر اتخاذ نمایند تاجایی که بر اساس گفته های محمودرضا حقی فام - سخنگوی صنعت برق کشور - به سفر به روسیه، برای سال آینده و گذر از خاموشی طرحی را تحت عنوان (اینترنت اشیاء) IOT در نظر گرفته ایم که طبق آن در زمان پیک، بارهای سرمایشی مشترکان دولتی را از راه دور مدیریت و آن را برای مدت زمان محدود قطع خواهیم کرد.

وی با تاکید بر این مساله که از هم اکنون برنامه های گذر از خاموشی را در نظر گرفته ایم، اظهار کرد: به منظور کاهش و مدیریت مصرف، سیستمی را برای کنترل از راه دور بارهای سرمایشی مشترکان دولتی در نظر داریم که بدین وسیله بتوانیم تابستانی بدون خاموشی داشته باشیم.

او اضافه کرد: هدف این است که بارهای سرمایشی مشترکان غیرخصوصی را در ساعاتی از روز که مصرف برق افزایش می یابد، برای ساعاتی قطع کنیم که سال جاری نیز به صورت پایلوت در سه شرکت تهران، خراسان شمالی و غرب مازندران این طرح را اجرایی کردیم.

سخنگوی صنعت برق کشور با بیان این که این کار را با کمک مجموعه های مختلف انجام خواهیم داد، ادامه داد: هدف این است که با اجرای این طرح، کمترین خاموشی برای مشترکان خانگی، تجاری و صنعتی پیش نیاید، بنابراین از شرکت های فعال در این حوزه درخواست نموده ایم که برای رسیدن به این مهم ما را کمک نمایند.

البته صنعت برق ایران، با طراحی برنامه 098، تدابیر متعددی را برای گذر از خاموشی ها در نظر گرفته که استفاده از اینترنت اشیاء یکی از طرح هاست و مقرر شده در کنار این طرح، به موضوع های افزایش ظرفیت نیروگاه ها و مدیریت مصرف نیز توجه گردد؛ در همین راستا نیز 11 برنامه ازسوی وزارت نیرو برای مدیریت مصرف برق تدوین شده است . حدود 3000 مگاوات برق از این محل صرفه جویی خواهد شد که اصلاح تعرفه مشترکان پرمصرف، از مهم ترین آن هاست؛ به این صورت که میزان برق مصرفی مشترکان پرمصرف، به صورت تساعدی محاسبه خواهد شد.

علاوه بر این نیز چندی پیش، شرکت توانیر، با هدف مدیریت مصرف برق، طرحی با عنوان خرید تابستانه برق درنظر گرفت تا بر اساس آن، از ظرفیت نیروگاه های موجود صنایع و مولدین خود تامین ادارات، سازمان ها، ارگان ها، بیمارستان ها و... استفاده و برق تولیدی این نیروگاه ها با را قیمت های جذاب خریداری کند.

براساس پیش بینی های اجرا شده، برای تابستان سال آینده، 8000 مگاوات، کمبود عملی برق خواهیم داشت که 5223 مگاوات آن توسط نیروگاه های حرارتی و مابقی توسط نیروگاه های برق آبی تجدیدپذیر و هم چنین مدیریت مصرف و برنامه های مدون شده تامین می گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 112

به "اینترنت اشیاء برای ادارات دولتی اجرایی می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اینترنت اشیاء برای ادارات دولتی اجرایی می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید