ابر رایانه در فضا: پیوند مایکروسافت و استارلینک

به گزارش سفر به روسیه، مایکروسافت در کنار سفر های فضایی اش، از مرکز داده های مادولی آزور خبر داد که سامانه قابل حملی است که در مناطقی که امکانات ابری قابل اتکا ندارند، استفاده خواهد شد.

ابر رایانه در فضا: پیوند مایکروسافت و استارلینک

شرکت مایکروسافت قصد دارد به پروژه استارلینک شرکت اسپیس اکس ملحق شود

مایکروسافت در شراکت با ایلان ماسک، امکانات پردازش ابری خود، آزور، را به فضا منتقل کرده است. این شرکت فضای آزور را ساخت تا شاید برای شبیه سازی مأموریت های فضایی، یا تحلیل داده های ماهواره مورد استفاده قرار بگیرد.

مایکروسافت قصد دارد به پروژه استارلینک شرکت اسپیس اکس ملحق شود که طرحی است برای ساخت یک شبکه از ماهواره های مدار پایین زمین که برای ارسال امواج به تقریبا تمام نقاط زمین قابل استفاده خواهد بود.

این شرکت می گوید از این طرح، نه تنها صنعت فضایی، بلکه عرصه های کشاورزی، انرژی، مخابرات و دولت نیز سود خواهند برد.

تام کین، معاون شرکت در بخش آزور جهانی، در یک مقاله وبلاگی نوشت: شبکه جهانی ما با بیش از 160 هزار مایل کابل نوری در زیر دریا، روی خشکی و زیر زمین، میلیارد ها نفر در سراسر جهان را به هم متصل کرده است. ولی بسیاری از مشتریان ما نیز در نواحی دور و محیط های سخت فعالیت می کنند که برای تأمین نیاز های فزاینده اطلاعاتی خود با سختی روبه رو هستند.

در این وبلاگ آمده است: برای تأمین نیاز های رو به رشد ارتباطات جهان، مجموعه ای پویا از عرضه کنندگان خدمات ماهواره لازم است و ما خرسندیم که در همکاری با پیشروان صنعت بتوانیم این امکانات را هر چه سریع تر به دست مشتریان خود برسانیم.

مایکروسافت می گوید یک سرویس چند مداری، چند باندی، چند فروشنده مبتنی بر ابر راه اندازی خواهد کرد. مایکروسافت در کنار سفر های فضایی اش، از مرکز داده های مادولی آزور خبر داد که سامانه قابل حملی است که در مناطقی که امکانات ابری قابل اتکا ندارند، استفاده خواهد شد.

این سامانه می تواند در شرایط آب و هوایی مختلف و سخت برپا شود و در یک اتاقک محکم که در مقابل امواج رادیویی هم مقاوم است، از کامپیوتر ها میزبانی کند.

گواین شاتول، رئیس و مدیر عملیات اسپیس اکس، در ویدیویی گفت: مرکز و امکاناتی داریم که می توانیم هر کجای کره زمین مستقر کنیم. می خواهید داده ها را به جای دیگری منتقل کنید و با یک سامانه ماهواره ای می توانید بدون فیبر نوری این کار را بکنید. نیازی به فیبر نیست.

وی افزود: شما اصولا با ماهواره هایی که در مدار داریم ارتباط برقرار می کنید و ماهواره ها خودشان به همدیگر وصلند و داده ها را به نقطه دیگری روی زمین که لازم باشد می رسانند.

مایکروسافت همچنین شبیه ساز مداری آزور را نیز راه اندازی کرده است که یک محیط شبیه سازی برای سازندگان ماهواره است تا پیش از پرتاب هر ماهواره، به یادگیری الگوریتم های هوش مصنوعی و شبکه بپردازند.

کین می گوید: آزور می تواند تمامی یک شبکه ماهواره ای، از جمله صحنه سازی های پیچیده و زمان حقیقی را با استفاده از تصویرسازی ماهواره ای شبیه سازی کند تا به طور مستقیم مورد پردازش سخت افزار مجازی و حقیقی ماهواره قرار بگیرند..

اما مایکروسافت تنها شرکتی نیست که در عرضه خدمات ابری در فضا فعالیت می کند. آمازون نیز سرویسی دارد که محیط سرویس های وبی آمازون را به ماهواره متصل می کند و نام آن راه چاره های فضایی و ماهواره ای است. این شرکت با ناسا، ارتش آمریکا و شرکت های فضایی خصوصی نظیر لاکهید مارتین، همکاری می کند.

آمازون نیز طرحی به نام پروژه کویپر را در دست اجرا دارد تا با پرتاب هزاران ماهواره به فضا، یک شبکه اینترنتی جهانی را احداث کند. این علاوه بر طرح های شرکت فضایی بلو اوریجین است که مالک آمازون، جف بزوس، در اختیار دارد.

منبع: ایندیپندنت

منبع: فرادید
انتشار: 2 آذر 1399 بروزرسانی: 2 آذر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1206

به "ابر رایانه در فضا: پیوند مایکروسافت و استارلینک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابر رایانه در فضا: پیوند مایکروسافت و استارلینک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید