مرگبارترین و سمی ترین گودال دنیا که هزاران کشته داده است!

به گزارش سفر به روسیه، سمی ترین گودال دنیا!

در فاصله کمی از شهر بوت استان مونتانا گودالی عمیق و دست ساز قرار گرفته است که یکی از سمی ترین و مرگبارترین گودال های دنیا است. هیچ موجود زنده ای قادر به زندگی در این دریاچه نیست و حتی اطراف آن هم هیچ گیاهی رشد نمی کند. آب این گودال به شدت اسیدی و سمی است و تنها یک جرعه از آن کافی است تا گوارش شما را سوراخ سوراخ بکند! سمی ترین گودال دنیا تا به حال ده ها هزار کشته داده است و به عنوان خطری جدی برای محیط زیست به شمار می رود. با خبرنگاران همراه باشید تا در خصوص مرگبارترین و سمی ترین گودال دنیا بیشتر صحبت کنیم.

مرگبارترین و سمی ترین گودال دنیا که هزاران کشته داده است!

گودال برکلی، گودال مرگ و زندگی!

گودال برکلی (Berkeley Pit) امروزه به نام گودال مرگ یا سمی ترین گودال جهان معروفیت پیدا نموده است. البته این منطقه همواره این عنوان مرگبار را نداشته و روزگاری به عنوان ثروتمندترین تپه جهان شناخته می شد. میلیون ها تن مس، نقره، طلا و سایر فلزات از این منطقه استخراج می شد و حفاری معدن را به یکی از رایج ترین شغل ها تبدیل نموده بود. اما امروزه دیگر خبری از آن روزگار پرهیاهو نیست و بسیاری از این معادن دیگر به حال خود رها شده اند. یکی از این معادن، معدن روباز مس است که پس از اتمام حفاری ها به مرگبارترین گودال جهان تبدیل شد! امروزه این گودال دستکند امروزه بیش از 1600 متر طول و 800 متر عرض دارد و عمق آن هم حدود 540 متر است. این گودال تا عمق 270 متری با آبی اسیدی و بسیار سمی پر شده که از حفاری های معدن به بیرون منتشر شده اند.

معدن روباز برکلی

تا اواسط قرن 20 شرکت معدنکاری آناکوندا مسئولیت تمام حفاری های منطقه را بر عهده داشت. اما وقتی در دهه 1950 عملیات حفاری با هزینه های زیادی روبرو شد به ناچار به روش کارآمد و به صرفه برداشتن نوک کوه روی آورد! به این ترتیب نوک کوه و تپه ها برداشته می شد و آنقدر حفاری می شد تا به معدنی روباز تبدیل گردد. با توجه به انفجار تکنولوژی در آمریکا و احتیاج به مس برای ساخت تلویزیون، تلفن، کامپیوتر، اتومبیل و …حجم بسیار زیادی مس از این معدن استخراج شد. هرچه مس بیشتری استخراج می شد عمق این معدن بیشتر می شد.

در سال 1983 آنقدر مس از این معدن استخراج شده بود که دیگر نایی برای آن نمانده بود. شرکت آناکوندا دیگر نمی توانست مقادیر به صرفه ای مس از این گودال عمیق استخراج کند، بنابراین تجهیزات و وسایلش را جمع کرد و به گوشه ای دیگر و معدنی دیگر نقل مکان کرد. زمانی که معدن در حال فعالیت بود پمپ های قدرتمند با مکش بالا آب باران و برف را سریعا از این گودال خارج می کردند؛ اما بعد از متروکه شدن معدن، آب باران به تدریج در این گودال جمع شد. آب جمع شده در این گودال باعث تراوش فلزات و مواد معدنی سمی صخره های اطراف گودال شد. آب به تدریج همچون آب لیمو اسیدی شد و بخاری سمی از مواد خطرناکی مثل آرسنیک، سرب و روی به وجود آورد: سمی ترین گودال جهان در حال متولد شدن بود!

آب این گودال به حدی سمی است که هیچ موجود زنده ای نمی تواند در آن زنده بماند. هیچ نوع ماهی در آب نیست و حتی هیچ گیاهی هم در اطراف گودال وجود ندارد. حتی هیچ حشره و مگسی هم در اطراف گودال برکلی دیده نمی گردد. به این ترتیب، این گودال به یکی از مرگبارترین نقاط روی زمین تبدیل شده و حتی برای میکروارگانیسم ها هم سمی و کشنده است!

مرگ ده ها هزار قوی مهاجر!

سمی ترین گودال جهان سال ها به حال خود رها شده بود و هیچ موجود زنده ای جرات نزدیک شدن به آن را نداشت. تا این که در سال 1995 گروهی از قوهای مهاجر که برای گذراندن سرمای زمستان به سمت جنوب مهاجرت می کردند در مسیرشان این گودال را تماشاد. این قوهای از همه جا بی خبر تصمیم گرفتند روی آب دریاچه فرود بیایند و استراحت نمایند. اما روحشان هم خبر نداشت که روی سمی ترین و مرگبارترین گودال جهان فرود می آیند. طبق گزارش ها 342 قو جان خود را از دست دادند و علت مرگ آن ها عمدتا به علت سوراخ شدن مری بعد از نوشیدن آب اسیدی بوده است!

اما فجایع و مرگ های این گودال ظاهرا تمامی نداشت. در سال 2016 و 21 سال بعد از فاجعه مرگ چند صد قوی مهاجر، باز هم گروهی از قوهای مهاجر روی این دریاچه فرود آمدند. این بار تعداد آن ها بسیار زیاد بود و حدود 10000 قو بودند! قوهای نگون بخت همگی کشته شدند و تعداد اجساد قوها آنقدر زیاد بود که سطح دریاچه کاملا سفید شده بود! طبق گزارش ها تمام 10000 قو بر اثر این حادثه کشته شدند، زیرا این مواد سمی بلافاصله به اعصاب، کبد و کلیه ها آسیب می زند و منجر به مرگ می گردد.

این خطر جان انسان ها را هم تهدید می نماید و می تواند منجر به مرگ بگردد. خوشبختانه انسان ها با تماشا این فوری متوجه می شوند که قابل آشامیدن نیست و به همین علت سمی ترین دریاچه جهان تلفات انسانی نداشته است. هرچند افراد زیادی بر اثر برخورد با آب سمی گودال دچار جراحت های پوستی و سطحی شده اند.

نکته عجیب اینکه امروزه سمی ترین گودال جهان به یک جاذبه توریستی تبدیل شده است و گردشگران زیادی از سرتاسر جهان برای تماشا این گودال مرگبار به این منطقه سفر می نمایند. حتی یک مغازه سوغاتی فروشی هم در نزدیکی گودال وجود دارد. البته بازتماشامایندگان از فاصله معینی می توانند این گودال مرگ را ببینند و نباید زیاد به آن نزدیک شوند.

منبع: damninteresting.com

منبع: الی گشت
انتشار: 1 فروردین 1401 بروزرسانی: 1 فروردین 1401 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1932

به "مرگبارترین و سمی ترین گودال دنیا که هزاران کشته داده است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگبارترین و سمی ترین گودال دنیا که هزاران کشته داده است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید