آیا اضطراب می تواند موجب گلودرد گردد؟

به گزارش سفر به روسیه، عصر ایران/ زمانی که اضطراب دارید، ترشح هورمون های استرس در بدن ممکن است موجب مسائل مرتبط با گلو گردد.زمانی که اضطراب دارید، این امکان وجود دارد که با احساس درد در گلوی خود روبرو شوید. شما ممکن است احساس سفتی، یک توده در گلو یا دشواری در بلع را تجربه کنید.

آیا اضطراب می تواند موجب گلودرد گردد؟

در شرایطی که ممکن است اضطراب را یک مشکل سلامت عاطفی یا روانی در نظر بگیریم، اما این شرایط می تواند به روش های مختلف بر بدن انسان تاثیرگذار باشد. گلودرد تنها یکی از علائم جسمی اضطراب است.

ارتباط بین اضطراب و علائم مرتبط با گلو چیست؟

زمانی که استرس دارید یا احساس اضطراب می کنید، بدن با ترشح آدرنالین و کورتیزول در جریان خون به این شرایط واکنش نشان می دهد. افزون بر افزایش ضربان قلب و فشار خون، ترشح این هورمون ها می تواند به بعضی واکنش های جسمی مانند موارد زیر منجر گردد:

- تنفس سریع و کم عمق

- تنفس به وسیله دهان

- ژرف دمی

- سرفه اضطرابی

- تنش عضلانی

این شرایط به نوبه خود می تواند به موارد زیر منجر گردد:

- گلودرد

- خشکی گلو

- سفتی

- احساس سوزش در گلو

زمانی که اضطراب دارید، ترشح هورمون های استرس در بدن ممکن است موجب مسائل مرتبط با گلو از جمله موارد زیر گردد:

دیسفونی تنش عضلانی

دیسفونی تنش عضلانی یک مشکل هماهنگی است که شامل عضلات و الگوهای تنفسی مرتبط با صدای فرد می گردد. زمانی که استرس دارید، عضلات کنترل نماینده حنجره می توانند دچار تنش شوند. این می تواند به تغییراتی در صدا مانند گرفتگی صدا، یا احتیاج به اعمال فشار بیشتر برای شنیده شدن صدای شما منجر گردد.

دیسفاژی

دیسفاژی یک اختلال در بلع است که می توانند به واسطه اضطراب تشدید گردد. نتایج یک مطالعه نشان داد که اضطراب احشایی یکی از قوی ترین پیش بینی نماینده های شدت دیسفاژی است.

احساس گلوبوس

اگر احساس می کنید توده ای در گلوی شما وجود دارد، اما در واقعیت چنین چیزی نیست، این شرایط به نام احساس گلوبوس شناخته می گردد. احساس گلوبوس به طور معمول دردناک نیست اما می تواند با اضطراب و استرس تشدید گردد.

پژوهش ها نشان داده اند که رویدادهای استرس زای زندگی اغلب بر ظهور علائم مقدم هستند. بعضی مطالعات نشان داده اند که 96 درصد بیماران مبتلا به احساس گلوبوس تشدید علائم خود طی دوره های اضطراب و استرس را گزارش نموده اند.

عوامل موثر دیگراگر به شرایطی مبتلا باشید که گلو را تحت تاثیر قرار می دهد، از جمله آلرژی ها، ورم لوزه، سرماخوردگی، رفلاکس اسید معده، اضطراب می تواند گلودرد و دیگر علائم مرتبط با گلو را تشدید کند.

اگر گلودرد شما به واسطه اضطراب شکل گرفته باشد، پس از کسب آرامش احتمالا تسکین خواهد یافت.

از دیگر نشانه های این که گلودرد شما ممکن است به واسطه اضطراب شکل گرفته باشد می توان به موارد زیر اشاره نمود:

- تنفس به وسیله دهان

- ژرف دمی

- تنش عضلانی

- سرفه اضطرابی

اگر گلودرد شما پس از کسب آرامش بهبود نمی یابد، شاید با اضطراب در ارتباط نباشد. همچنین، اگر با علائم زیر روبرو هستید، گلودرد شما ممکن است به واسطه اضطراب شکل نگرفته باشد:

- لوزه های متورم

- گرفتگی بینی

- سرفه مرطوب

- تب

- حالت تهوع، استفراغ

- بدن درد

- سردرد

- خستگی

چگونگی کاهش اضطراب

در لحظه های روبروه با استرس زیاد، اقداماتی را می توانید برای کسب آرامش مد نظر قرار دهید که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود: تمرکز بر تنفس آرام و عمیق. به وسیله بینی عمل دم را انجام داده و ریه ها را به طور کامل از هوا پر کنید. سپس به وسیله دهان عمل بازدم را انجام دهید. شما می توانید این کار را در هر زمان و مکانی انجام دهید. در صورت امکان، مکانی آرام و راحت را انتخاب نموده، سپس نشسته و هنگام تنفس عمیق چشم هی خود را ببندید.

پیاده روی کنید. در صورت امکان به بیرون بروید و پیاده روی کنید. به جای چیزهایی که موجب اضطراب شما می شوند، بیشتر به محیط اطراف خود توجه کنید.

به موسیقی گوش کنید. موسیقی مورد علاقه خود را پخش نموده یا اگر ساز می زنید چند دقیقه را به این کار اختصاص دهید.

روی فعالیت مورد علاقه خود متمرکز شوید. حواس خود را با انجام بازی های رایانه ای، حل کردن معما، مطالعه، تماشای برنامه ای خنده دار، یا انجام سرگرمی مورد علاقه خود پرت کنید.

با یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود صحبت کنید. اگر نمی توانید حضوری با آنها صحبت کنید، این کار را به وسیله تماس تلفنی یا ارسال پیغام انجام دهید.

برای چند دقیقه تلفن همراه یا گجت های دیگر را خاموش کنید. حتی 15 دقیقه حضور در مکانی آرام و ساکت ممکن است برای کاهش استرس و احساس آرامش کافی باشد.

افکار خود را یادداشت کنید. طی زمانی که استرس یا اضطراب دارید، نوشتن می تواند به مرتب سازی احساسات شما یاری کند.

در بلند مدت، بعضی تغییرات سبک زندگی وجود دارند که ممکن است به مدیریت و کاهش احساس اضطراب و استرس یاری نمایند:

به طور منظم ورزش کنید. این به معنای انجام ورزش حرفه ای نیست و حتی یک پیاده روی سریع برای 10 دقیقه، انجام بعضی حرکات کششی ساده، یا جلسه های کوتاه یوگا نیز می توانند به کاهش استرس و کسب آرامش نمایند.

یک رژیم غذایی سالم و متعادل را مصرف کنید. مصرف غذاهای شیرین و چرب را محدود نموده و بر مصرف غذاهای سالم که می توانند مواد مغذی مورد احتیاج بدن شما را تامین نمایند، متمرکز شوید.

از الکل و تنباکو پرهیز کنید. مصرف الکل یا سیگار کشیدن ممکن است در ابتدا موجب آرامش شما گردد، اما زمانی که اثر این مواد از بین می رود، احساس اضطراب ممکن است دوباره شروع گردد. وابستگی به الکل و تنباکو می تواند به استرس و اضطراب شما اضافه کند.

مصرف کافئین را کاهش دهید. دوزهای زیاد کافئین می تواند اضطراب را افزایش دهد. اگر پس از نوشیدن قهوه، چای، یا نوشیدنی های انرژی زا با احساس اضطراب روبرو می شوید، مصرف آنها را کاهش داده یا نمونه های بدون کافئین را انتخاب کنید.

به میزان کافی بخوابید. کمبود خواب می تواند احساس اضطراب را تشدید کند. یک ساعت پیش از خواب از دستگاه های الکترونیکی استفاده نکنید و اتاق خواب خود را خنک، آرام و تاریک نگه دارید.

مدیتیشن را فرا بگیرید. هدف مدیتیشن پرهیز از افکار آشفته و کسب احساس آرامش به وسیله تمرکز بر حال حاضر است. مطالعات نشان داده اند که مدیتیشن گزینه ای موثر برای کاهش استرس و اضطراب است.

تمرینات تنفس عمیق را امتحان کنید. تمرینات تنفس عمیق می توانند به تسکین بعضی علائم مرتبط با اضطراب و استرس یاری نمایند.

مکانی شاد را در ذهن تصور کنید. تصور مکانی شاد و آرامش بخش ممکن است به آرامش مغز و بدن یاری کند.

ارتباطات اجتماعی خود را حفظ کنید. بعضی مطالعات نشان داده اند که برخورداری از پشتیبانی اجتماعی خوب می تواند به کاهش استرس و اضطراب یاری کند.

چگونگی پیشگیری از گلودرد مرتبط با اضطراب

آیا به وسیله دهان خود تنفس می کنید؟ کوشش کنید عمل دم را به وسیله بینی و عمل بازدم را به وسیله دهان انجام دهید.

آیا دهان شما خشک شده است؟ یک فنجان چای بدون کافئین یا یک لیوان آب بنوشید. غرغره کردن آب نمک گرم را نیز می توانید امتحان کنید.

آیا عضلات شما سفت و دچار تنش هستند؟ تمرینات تنفس عمیق، انجام حرکات کششی، مدیتیشن یا یوگا برای آرامش ذهن و بدن خود را مد نظر قرار دهید.

آیا با سرفه اضطرابی روبرو هستید؟ از یک قطره تسکین دهنده سرفه یا ترکیب یک قاشق عسل در یک لیوان آب گرم بهره ببرید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم

اضطراب گاه و بیگاه شرایطی غیرعادی نیست و دلیلی برای مراجعه به پزشک محسوب نمی گردد، به ویژه اگر با علائم دیگر روبرو نباشید.

اما در صورت روبروه با موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

- به طور مکرر با احساس شدید استرس روبرو هستید یا حملات اضطراب را تجربه می کنید.

- اضطراب در انجام فعالیت های روزانه شما اختلال ایجاد می نماید.

- با علائمی جسمی روبرو هستید که موجب نگرانی شما شده اند.

به خاطر داشته باشید که امکان دارد دچار اضطراب باشید اما گلودرد به واسطه دلیل دیگری شکل گرفته باشد. اگر نگران گلودرد خود هستید و فکر می کنید به دلیل شرایط دیگری غیر از اضطراب رخ می دهد، مراجعه به پزشک برای آنالیز دقیق شرایط و در صورت احتیاج شروع فرایند درمان بهترین گزینه است.

منبع: همگردی
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1065

به "آیا اضطراب می تواند موجب گلودرد گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا اضطراب می تواند موجب گلودرد گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید