9 نکته مهم برای تهیه قهوه در خانه که باید بدانید

به گزارش سفر به روسیه، نوشیدن یک فنجان قهوه عالی در صبح می تواند حال و هوای کل روز شما را خوب کند. اما وقتی کافی شاپ ها تعطیل هستند، مثل الان که به خاطر پاندمی کرونا گاهی این اتفاق رخ می دهد، دیگر نمی توانید برای خرید و نوشیدن قهوه روی کافی شاپ ها حساب کنید. اگر این اتفاق رخ بدهد، ممکن است که خودتان به فکر تهیه قهوه در منزل بیفتید. با انجام این کار علاوه بر اینکه می توانید در زمان تعطیلی کافی شاپ ها، قهوه دلخواه خود را تهیه کنید، به لحاظ اقتصادی هم می توانید مقداری پس انداز کنید، چون تهیه قهوه در خانه به مراتب ارزان تر است.

9 نکته مهم برای تهیه قهوه در خانه که باید بدانید

جهت دریافت خدمات پتینه کار با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

  • چطور با موکاپات بهترین قهوه را در خانه دم کنیم؟

انجام دادن این کار از آنچه تصور می کنید ساده تر است. آنچه ملزم به رعایت آن هستید کارهای ساده ای هستند؛ از قبیل نگه داری صحیح و درست دانه های قهوه، استفاده از فیلترهای مناسب که از ایجاد تلخی یا طعم های ناخواسته در قهوه جلوگیری می نماید و چیزهایی از این دست. خواه قهوه صبحانه شما از بهترین دانه های کشت شده که خودتان آن ها را آسیاب نموده و دم نموده اید، تهیه شده باشد، خواه با قهوه از قبل آسیاب شده و دستگاه قهوه ساز؛ رعایت قوانین پایه ای که در ادامه آمده به شما یاری می نمایند که یک فنجان قهوه خوشمزه و دلپذیر تهیه کنید.

سه روش مرسوم و متداول برای تهیه قهوه در خانه وجود دارد. اولین و محبوب ترین روش، استفاده از دستگاه قهوه ساز است. روش دوم قهوه ترک با استفاده از جازوه است. روش بعدی هم تهیه قهوه فرانسه با استفاده از دستگاه فرنچ پرس است. با این مراحل ساده که در ادامه می آید کیفیت قهوه خود را با هر روشی که آن را درست می کنید بالاتر ببرید.

قبل از آغاز باید بدانید که استفاده از ترازو برای وزن کردن قهوه به مراتب بهتر از استفاده از پیمانه و قاشق است. به این خاطر که اندازه گیری دقیق نسبت مواد در تهیه قهوه باعث افزایش کیفیت چشم گیر قهوه می گردد. برای این منظور می توانید از ترازوی آشپزخانه بهره ببرید. در این مقاله ما وزن ها را علاوه بر مقیاس ترازو با مقیاس پیمانه و قاشق هم ارائه نموده ایم.

به عنوان یک قاعده کلی ما حدود 30 گرم (2 قاشق غذاخوری) قهوه آسیاب شده را برای یک لیوان 250 گرمی (250 میلی لیتری) توصیه نموده ایم. طبیعتا برای تهیه 2 فنجان قهوه، حدود 60 گرم (4 قاشق غذاخوری) قهوه آسیاب شده ضروری است.

  • طرز تهیه پودینگ قهوه کلاسیک

با این 9 قانون ساده که در ادامه می آید، می توانید هر روز صبح در خانه خود، یک فنجان قهوه عالی درست کنید.

1. دانه های تازه قهوه بخرید

یقینا بهترین طعم قهوه زمانی حاصل می گردد که حدبیشتر چند روز از بو دادن دانه های قهوه گذشته باشد. خرید قهوه بو داده تازه یا حتی بو دادن آن در منزل توسط خودتان، بهترین راه برای حصول اطمینان از تازگی قهوه است. در خرید قهوه از سوپر مارکت ها یا هایپر مارکت هایی که دانه های قهوه را در ظرف بدون درب نگهداری می نمایند، محتاط باشید. اکسیژن و نور شدید مخرب ترین عوامل برای عطر و طعم دانه های بو داده قهوه هستند و باعث ایجاد مزه ی تندی در قهوه می شوند. بنابراین موقع خرید به شرایط نگهداری قهوه هم دقت کنید.

دانه های قهوه که توسط قهوه فروشی ها بو داده می شوند و سپس در کیسه های محکم و در حالت خلأ بسته بندی می شوند، عموما گزینه بهتری برای خرید قهوه هستند.

2. دانه های قهوه را تازه نگه دارید

دانه های قهوه را همواره در یک ظرف در دار که هوا امکان ورود به آن را ندارد، نگه داری کنید. ظروف شیشه ای در دار و ظروف سرامیکی در دار که در قسمت در آن ها واشر پلاستیکی وجود دارد، گزینه مناسبی هستند. قهوه را هیچ گاه در یخچال قرار ندهید. دانه های بو داده قهوه بافتی متخلخل دارند و به سرعت رطوبت و بوی مواد غذایی داخل یخچال را به خود جذب می نمایند.

درباره فریز کردن قهوه هم چیزهایی که گفته شد صدق می نماید و هرگز نباید قهوه را فریز کنید؛ به خصوص قهوه های بو داده. بهترین شیوه استفاده و نگهداری از قهوه این است که قهوه لازم برای مصرف 5 تا 7 روزتان را برشته و آسیاب کنید و آن را در ظرفی در دار و در دمای اتاق نگهداری کنید.

3. قهوه با کیفیت بخرید

اگر قهوه های ارزان و بسته بندی شده موجود در بازار را نادیده بگیریم و فراتر از مارک های تجاری قدم بگذاریم متوجه این حقیقت می شویم که هر کشور و هر منطقه، قهوه مخصوص به خود با کیفیت منحصربه فردش را دارد که هر کدام قیمت متفاوتی دارند.

در بازار دو نوع دانه قهوه اصلی وجود دارد؛ عربیکا و روبوستا.

دانه های قهوه عربیکا در حجم گسترده تری فراوری می شوند، طیف طعم وسیع تری دارند و به طور کلی به عنوان قهوه ای خوب شناخته می شوند. اگر قصد خرید دانه قهوه عربیکا را داشتید مطمئن شوید که نوع خالص و 100 درصد آن را تهیه می کنید.

  • طرز تهیه میلک شیک قهوه آسان

اگر خرید قهوه عربیکا با بودجه شما متناسب نیست، به جای آن می توانید قهوه روبوستا تهیه کنید. این قهوه به نسبت ارزان تر بوده و با کافئین بالا و طعم بسیار تلخش شناخته می گردد. در حقیقت بعضی از افراد قهوه روبوستا را به عنوان قهوه ای ناخوشایند می شناسند. اگر قیمت قهوه روبوستا هم با بودجه شما تناسبی نداشت و برایتان گران بود، مارک های بسیار متنوع و ارزان تری در فروشگاه های قهوه فروشی موجود هستند که می توانید بر اساس سلیقه و بودجه تان، نوع مناسب آن را برای تهیه قهوه در خانه انتخاب کنید.

4. قهوه ها را خودتان آسیاب کنید

کارشناسان می گویند قهوه 30 دقیقه پس از آسیاب شدن آغاز به از دست دادن عطر و طعم خود می نماید. پس بهترین حالت برای استفاده از قهوه این است که آن را درست قبل از دم کردن، آسیاب کنید.

سایز آسیاب شدن و مدت زمان آسیاب شدن هم از اهمیت زیادی برخوردار است.اگر قهوه را خیلی درشت آسیاب کنید نتیجه اش یک قهوه کم طعم و ضعیف می گردد. در مقابل اگر قهوه را خیلی ریز آسیاب کنید، طعم قهوه موقع دم کشیدن تلخ می گردد. برای دستگاه ها قهوه ساز مناسب ترین شکل، قهوه آسیاب شده متوسط است.

این کار را می توانید با یک دستگاه آسیاب خانگی انجام دهید، اما به شرطی که زمان لازم برای استخراج سایز دلخواهتان را بدانید و دانه ها را زیادی آسیاب نکنید.

5. برای تهیه قهوه از آب با کیفیت بهره ببرید

مطمئنا هیچ چیز به اندازه آب شیر با طعم کلر نمی تواند طعم یک قهوه خوب را خراب کند. افرادی که به طعم قهوه شان اهمیت می دهند برای درست کردن قهوه از آب معدنی یا آب تصفیه شده توسط فیلترهای کربن فعال استفاده می نمایند. ضمناً به خاطر داشته باشید که استفاده از آب مقطر که فاقد املاح معدنی است، باعث فراوری قهوه ای بی کیفیت و بد طعم می گردد.

6. از استفاده از فیلترهای بی کیفیت خودداری کنید

بنا به گفته کارشناسان، استفاده از فیلترهای کاغذی کم کیفیت برای تهیه قهوه منجر به فراوری قهوه ای بی کیفیت می گردد. بهترین نوع فیلترهای کاغذی برای تهیه قهوه، فیلتر های سفید شده با اکسیژن و فیلتر های فاقد دیوکسین هستند. این مدل فیلتر ها، بخاطر عطر و طعم خوبی که در قهوه ایجاد می نمایند معروف هستند. فیلتر های کم کیفیت باعث عبور ذرات ریز قهوه و ایجاد رسوب می شوند که کیفیت تهیه قهوه را به طرز محسوسی پایین می آورند.

7. در مصرف قهوه صرفه جویی نکنید

معیار استاندارد برای تهیه قهوه مناسب، 2 قاشق غذاخوری پودر قهوه به ازای هر لیوان است یا حدود 3 قاشق غذاخوری برای یک لیوان عظیم. استفاده از روش هایی مثل قهوه کمتر و آب داغ تر و مدت زمان دم کشی بیشتر برای استحصال قهوه بیشتر از میزان پودر استفاده شده، فقط باعث ایجاد نوشیدنی هایی تلخ تر می گردد.

  • چطور اسموتی قهوه و موز درست کنیم؟

8. موقع تهیه قهوه مراقب حرارت باشید

آب بیش از حد گرم موجب آزاد شدن ترکیباتی در قهوه می گردد که طعم تلخی به نوشیدنی شما می دهند. دمای مناسب آب برای تهیه قهوه بین 90 تا 93 درجه سانتی گراد است، یعنی 40 تا 45 ثانیه قبل از اینکه آب به جوش بیاید. بیشتر قهوه ساز ها به طور اتوماتیک دمای آب را روی همین میزان تنظیم می نمایند. ضمناً بخاطر داشته باشید که وقتی قهوه دم کشید و آماده شد، فقط برای مدت زمان کمی طعم و عطر خوب خود را حفظ می نماید. گرم کردن مجدد قهوه و نگه داشتن قهوه در گرم کن قهوه ساز، هر دو موجب از بین رفتن عطر و طعم قهوه و تلخ شدن آن می شوند.

  • چطور دالگونا کافی درست کنیم؟

9. وسایل تهیه قهوه را تمیز نگه دارید

برای از بین بردن تجمع روغن، هر چند هفته یکبار ظروف استفاده شده برای تهیه قهوه و آسیاب خود را تمیز کنید. علاوه بر این با یک محلول قوی آب و سرکه مخزن و لوله های دستگاه قهوه ساز خود را تمیز کنید تا رسوبات معدنی پاک شوند. انجام این کارها به افزایش کیفیت طعم و عطر قهوه شما یاری شایانی می نماید.

منابع: Eating Well, Ready set eat

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 22 بهمن 1399 بروزرسانی: 22 بهمن 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1360

به "9 نکته مهم برای تهیه قهوه در خانه که باید بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 نکته مهم برای تهیه قهوه در خانه که باید بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید