نمک های عیسی کلانتری بر زخم داغ دیدگان مهشاد و ریحانه

به گزارش سفر به روسیه، می توانست با پذیرش نقدها، یک پیام تسلیت به داغ دیدگان و یک عذرخواهی ساده از مردم، همه حواشی را دور کند. اما با نشستن بدشکل روبه روی داغ دیدگان، عذرخواهی نکردن، تسلیت نگفتن و مزخرف خواندن نقدها، یک دنیا نمک روی زخم داغ دیدگان پاشید.

نمک های عیسی کلانتری بر زخم داغ دیدگان مهشاد و ریحانه

به گزارش خبرنگاران، غروب چهارشنبه دوم تیر ماه 1400، تیره ترین روز برای خبرنگاران ایرانی بود. در عرض چند دقیقه، جامعه رسانه ای کشور رخت سیاه بر تن کرد. دو فوتی و چندین مصدوم، نتیجه ارابه مرگ بی ترمزی بود که دو بانوی جوان خبرنگار را به مسلخ بی تدبیری برد.

مهشاد کریمی، خبرنگار محیط زیست خبرنگاران و ریحانه یاسینی، خبرنگار ایرنا در حادثه واژگونی اتوبوس حامل خبرنگارانی که برای تهیه گزارش از سوی ستاد احیای دریاچه ارومیه اعزام شده بودند، در این حادثه تلخ جان دادند.

شاید از نظر عیسی کلانتری؛ رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست اتفاقی نیفتاده که بخواهد عذرخواهی کند اما از هر زاویه ای به آن نگاه کنید، پای جان دو جوان در میان است. پای بی دختر شدن دو پدر و مادر، پای بی خواهر شدن برادران و خواهران، و پای از دست دادن یک رفیق، دوست یا همکار و از همه غم انگیزتر، پای بی همسر شدن دو مرد جوان! دو مرد جوانی که ناباورانه در سوگ تلخ شریک زندگی شان نشسته اند.

همسر مهشاد کریمی، که در حال تدارک مراسم عروسیشان بود بر تنش رخت عزا و دور تابوت همسرش پرچم ایران پوشاند. همسر ریحانه یاسینی هم که مدتی از زندگی مشترکشان می گذشت، در سوگ اندوه باری نشست و برای همیشه داغ دار شد. با این همه هستند کسانی که مسئولیت این واقعه تلخ بر دوششان است اما حاضر به استعفا نشدند که هیچ، بلکه حاضر به یک عذرخواهی ساده هم نیستند. پرسش اینجاست که آیا نمی توانستند در مراسم تشییع دو خبرنگار مرحوم شرکت کنند؟ یا دست کم تلفن بردارند و به خانواده های داغ دیده و همکاران غمگینشان تسلیت بگویند؟

بهراد مهرجو، همسر ریحانه یاسینی روز 6 تیر در توییتی نوشت: پس از رفتن ریحانه خیلی ها با نهایت محبت به من تسلیت گفتند. از مقامات دولتی تا رفقا و همکاران عزیزمان. فقط یک نفر و نهاد حتی زحمت یک تماس تلفنی را به خودش نداد: سازمان محیط زیست و عیسی کلانتری!

البته توقع تسلیت گفتن از عیسی کلانتری شاید توقع زیادی باشد چرا که او در پاسخ به سوال خبرنگاری که به او گفت آیا عذرخواهی می کنید؟ گفت: چه عذرخواهی؟ برای چه؟ چه اتفاقی افتاده که عذرخواهی کنیم؟

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست حتی حاضر به عذرخواهی در خصوص نحوه نشستنش در برابر مصدومان داغ دیده نشد. نحوه نشستن او در برابر داغ دیدگان، نقدها زیادی به او در شبکه های اجتماعی وارد کرد. کلانتری اما همه نقدها را مزخرف خواند. او مدعی شده که همیشه اینگونه می نشیند. ادعایی که البته کاربران فضای مجازی با انتشار عکس های نشستن مؤدبانه او، از خجالتش درآمدند و حرف های او را تکذیب کردند.

روایت شاهدان عینی حادثه به ما سه سرنخ می دهد. استفاده از اتوبوس نامناسب، جهت نامناسب و دیر رسیدن نیروهای امدادی به گفته شاهدان. سرنخ هایی که هزار اما و اگر پشت آن خوابیده است. اگر از اتوبوس مناسبی استفاده می شد، اگر جهت ارومیه - نقده چک شده بود یا حتی اگر نیروهای امدادی زود می رسیدند، شاید امروز در سوگ لبخندهای زیبای مهشاد کریمی نبودیم و به جای عرض تسلیت به او تبریک می گفتیم. عیسی کلانتری همه ابهامات فوق را تکذیب و توجیه کرده است. او مدعی شده که اتوبوس VIP بوده است. کلانتری در خصوص نداشتن ترمز، مدعی شده که اتوبوس مرگ، معاینه فنی داشته است. اظهاراتی که به نظر می رسد که خبر از پاس کاری مسئله به زمین راهنمایی و رانندگی و وزارت کشور می دهد.

با همه این اوصاف، نیازی به استعفای مسئولان سازمان حفاظت از محیط زیست باشد یا نباشد، مسئولیت بپذیرند یا نپذیرند، توجیه گری و پاسخ سر بالا بدهند یا ندهند، یک عذرخواهی و عرض تسلیت به خانواده ها و رسانه ها کار سختی نبود. مسئله ای که رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس هم از آن انتقاد کرد. سمیه رفیعی، در گفت وگو با خبرنگاران با بیان اینکه ستاد احیای دریاچه ارومیه یک نمایش تبلیغاتی را تدارک دیده بود، گفت: دو خون ریخته شده و این ماجرا اتفاق کمی نیست. یک عذرخواهی ساده چیزی از رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کم نمی کرد.

حادثه تلخ فوق تنها اتفاقی نبود که کلانتری حاضر به عذرخواهی و مسئولیت پذیری نشده باشد. کلانتری به خاطر عملکرد خود در زمینه جنگل داری هم از مردم ایران عذرخواهی نکرده است. این در حالی است که تنها در سال 96، 240 فقره جنگل سوزی دامن جنگل های ایران را گرفت. در سال 96، جنگل های زاگرس خوزستان در صدر فهرست سیاه قرار گرفت به طوری که در سه ماهه ابتدای آن سال 250 هکتار از جنگل های تحت مدیریت سازمان محیط زیست کشور دچار حریق شد. وسعت آتش سوزی های جنگل های شمالی کشور در فروردین 97 در 10 سال گذشته بی سابقه بود و در چهار ماهه نخست آن سال اعلام شد که 600 فقره آتش سوزی در جنگل ها و مراتع کشور رخ داده که 2000 هکتار از جنگل های کشور را سوزانده است.

رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست همچنین در خصوص عملکردش در خصوص آب و هوای فجیع کلانشهرها و مخصوصا تهران بزرگ در زمستان 97 و 98، مظلومیت محیط بان ها مثل شهادت اخیر دو محیط بان زنجانی مهدی مجلل و میکائیل هاشمی، حفاظت از گونه های نادر حیوانی، پروژه های ابهام آمیز و پرمخاطره انتقال آب و... عذرخواهی نکرده و مسئولیتی هم قبول نکرده است.

عیسی کلانتری، علاج واقعه قبل از وقوع نکرد. اکنون که حجم زیادی از نارضایتی ها تلمبار شده است، عذرخواهی و مسئولیت پذیری چندان تأثیری ندارد. البته تاریخ نشان داده که کلانتری تک سوار عرصه عذرخواهی های بی فایده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 تیر 1400 بروزرسانی: 26 تیر 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1644

به "نمک های عیسی کلانتری بر زخم داغ دیدگان مهشاد و ریحانه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمک های عیسی کلانتری بر زخم داغ دیدگان مهشاد و ریحانه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید