نرخ تورم نقطه ای 30.4 درصد شد

به گزارش سفر به روسیه، خبرنگاران : نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات در مرداد با افزایش 5 واحد درصدی به 26 درصد و گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با افزایش 2.8 واحد درصدی به 32.6 درصد رسیده است.

نرخ تورم نقطه ای 30.4 درصد شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از تسنیم، بر اساس اعلام مرکز آمار تورم نقطه ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل می باشد. نرخ تورم نقطه ای در مرداد ماه 1399 به عدد 30.4 درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین 30.4 درصد بیشتر از مرداد 1398 برای خرید یک مجموعه کالاها و خدمات یکسان هزینه نموده ­اند.

نرخ تورم نقطه ای مرداد ماه 1399 در مقایسه با ماه قبل 3,5 واحد درصد افزایش یافته است. نرخ تورم نقطه ای گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات با افزایش 5 واحد درصدی به 26 درصد و گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات با افزایش 2.8 واحد درصدی به 32.6 درصد رسیده است.

این در حالی است که نرخ تورم نقطه ای برای خانوارهای شهری 30.6 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل 3,6 واحد درصد افزایش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 29,6 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 3,7 واحد درصد افزایش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل می باشد. نرخ تورم ماهانه مرداد 1399 به 3,5 درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، 2.9 واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه های عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات و کالاهای غیر خوراکی و خدمات به ترتیب 3.6 درصد و 3.4 درصد بوده است.

این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری 3,5 درصد می باشد که نسبت به ماه قبل، 3 واحد درصد کاهش داشته است. هم چنین این نرخ برای خانوارهای روستایی 3.2 درصد بوده که نسبت به ماه قبل 2.7 واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم سالانه خانوارهای کشور

منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن می باشد. نرخ تورم سالانه مرداد ماه 1399 برای خانوارهای کشور به 25,8 درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، 0.6 واحد درصد کاهش نشان می دهد.

هم چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب 25,9 درصد و 25.4 درصد است که به ترتیب 0.5 و0.1 واحد درصد نسبت به ماه قبل کاهش داشته است.

تغییرات قیمت ها در ماه جاری

در گروه عمده خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه چای، قهوه و سایر نوشیدنی ها (انواع نوشابه و دوغ پاستوریزه)، گروه دخانیات (انواع سیگار)، و گروه شیر، پنیر و تخم­مرغ (خامه، پنیر پاستوریزه، شیر پاستوریزه و ماست پاستوریزه) می باشد. در گروه عمده کالاهای غیر خوراکی و خدمات، گروه مبلمان و لوازم خانگی (ماشین لباسشویی، یخچال فریزر و ظروف آشپزخانه)، گروه حمل و نقل (قیمت انواع خودرو) و گروه تفریح و فرهنگ (دوربین عکاسی، قطعات کامپیوتر، دوچرخه بچه­گانه، لپ­تاپ) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته اند.

درصد تغییرات شاخص قیمت در دهک های هزینه ای کل کشور در ماه جاری

دامنه تغییرات نرخ تورم سالانه در مرداد ماه 1399 برای دهک های مختلف هزینه ای از 23,4 درصد برای دهک اول تا 28.8 درصد برای دهک دهم است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 مهر 1399 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1116

به "نرخ تورم نقطه ای 30.4 درصد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نرخ تورم نقطه ای 30.4 درصد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید