موجوداتی که خون آنها قرمز نیست

به گزارش سفر به روسیه، در این گزارش با چهار موجود آشنا خواهید شد که خون آن ها ساختار متفاوتی دارد و قرمز نیست.

موجوداتی که خون آنها قرمز نیست

به گزارش، همه ما در مدرسه آموخته ایم که خون حاوی چند بخش است: بخش سلولی که شامل گلبول های سفید و گلبول های قرمز است و بخش مایع که پلاسما نام دارد؛ اما این قانون کلی همه موجودات زنده را شامل نمی گردد. در این گزارش با چهار موجود آشنا خواهید شد که خون آن ها ساختار متفاوتی دارد و قرمز نیست؛

مارمولک هایی در گینه نو زندگی می نمایند که استخوان، بافت بدن و خون آن ها سبز است، زیست شناسان پس از انجام تحقیقات فراوان درباره خون سبز این مارمولک دریافتند که بدن این مارمولک غلظت بالایی از رنگدانه های صفراوی موسوم به بیلی وردین دارد. در اغلب موجودات هموگلوبین مسئولیت انتقال اکسیژن در خون را بر عهده دارد. هموگلوبین باعث قرمزی خون است. زمانی که هموگلوبین آغاز به شکستن می نماید و به سرانجام عمر خود می رسد و به کبد منتقل می گردد، در آنجا به مولکول های بیلی وردین تجزیه می گردد. بیلی وردین رنگ مایل به سبز دارد و سطح بالای این ماده در خون مارمولک گینه ای به آن رنگ سبز می دهد. اگر این مقدار از بیلی وردین در خون انسان باشد ممکن است باعث مرگ او می گردد.

این موجود در اقیانوس های منجمد پیرامون قطب جنوب زندگی می نماید. دانشمندان دریافته اند که تعداد گلبول های قرمز این موجودات، کمتر از موجودات مشابهی است که در آب های گرم زندگی می نمایند، یخ ماهیان تمساحی خون قرمز یا هموگلوبین ندارند. پس چگونه اکسیژن به باقی اجزای بدن او منتقل می گردد؟ پاسخ این است که اکسیژن موجود در آب سرد بیشتر از آب گرم است، بنابراین این موجودات اکسیژن را به طور مستقیم از محیط دریافت و سپس به جریان خون ارسال می نمایند، خون این یخ ماهیان تمساحی رنگ ندارد.

هموگلوبین ساختار اصلی سیستم چرخش خون و ارگانیسم مهره داران است. بعضی از مخلوقات از مهره داران و بی مهره ها، به جای هموگلوبین پروتئینی به نام هموسیانین دارند، هر دو ماده وظیفه انتقال اکسیژن در خون را دارند، اما هموگلوبین دارای آهن بیشتری است، در حالی که هموسیانین مس بیشتری دارد. تفاوت بین این دو در این است که خون دارای هموگلوبین قرمز و خون دارای هموسیانین آبی رنگ است، به همین دلیل، خون اختاپوس ها به ویژه اختاپوس های قطبی، آبی می باشد.

این موجود بی مهره دریایی، یک خرچنگ واقعی نیست بلکه بیشتر شبیه عنکبوت است. خرچنگ نعل اسبی مثل اختاپوس ها خون آبی دارد، با این تفاوت که خرچنگ های نعل اسبی گلبول های سفید خون ندارند، به همین دلیل در معرض انواع باکتری ها و ویروس های مضر قرار می گیرند و جانشان به خطر می افتد.

خرچنگ های نعل اسبی در طول صد ها سال در معرض صید افسار گسیخته قرار گرفتند، با این حال بسیاری از مناطق برای نگهداری از این خرچنگ های در معرض انقراض وجود دارد و همزمان با محافظت از خرچنگ ها از خون آبی رنگ کمیاب آن نیز بهره می برند. خون خرچنگ نعل اسبی بسیار گرانقیمت و هر لیتر آن 16 هزار دلار است. دلیل این موضوع این است که حاوی موادی است که می توان از آن دارو تهیه کرد.

منبع: تابناک باتو

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 27 شهریور 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 270

به "موجوداتی که خون آنها قرمز نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "موجوداتی که خون آنها قرمز نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید