فیلم شکوهمند؛ گیر افتادن در توالت عمومی با شیطان

به گزارش سفر به روسیه، شکوهمند از آن فیلم هایی نیست که بشود دیدنش را به همه توصیه کرد؛ هم صحنه های نسبتا خشن و چندش آور در فیلم زیاد است و هم داستانش ممکن است حوصله سربر و راکد به نظر برسد. تقریبا کل فیلم در یک محیط بستۀ تاریک می گذرد؛ آن هم یک توالت عمومی! اما با همۀ این ها یک جور کشش خاصی هم در فیلم وجود دارد که می شود گفت غیرمنتظره و عجیب است.

فیلم شکوهمند؛ گیر افتادن در توالت عمومی با شیطان

به گزارش خبرنگاران؛ شخصیت اصلی فیلم (که به نوعی تنها شخصیت فیلم است) مردی پریشان حال و آشفته به نام وس است که خاطرۀ یک رابطۀ شکست خورده به شدت آزارش می دهد. وقتی فیلم آغاز می شود وس در حال رانندگی در یک جادۀ جنگلی است. او بعد از اینکه به یک فروشگاه بین راهی می رسد، پیاده می شود تا کمی حال و هوایش تغییر کند. وقتی وس وارد توالت عمومی کنار فروشگاه می شود، از کابین کناری خودش صدای مردی را می شنود که می خواهد سر صحبت را با او باز کند. آن ها چند جمله ای با هم حرف می زنند و بعد وقتی وس می خواهد از توالت بیرون بیاید می بیند که در آنجا گیر افتاده است.

صدایی که از داخل کابین می آید به او می گوید که تا صحبتشان تمام نشده نمی تواند جایی برود. وس پرخاش می کند و از صاحب صدا می خواهد که خودش را معرفی کند. صاحب صدا می گوید که یک موجود مافوق انسان است و خواسته ای از وس دارد که تا برآورده نشود نمی گذارد او توالت را ترک کند. این آغاز یک گفتگوی طولانی است که در میانۀ آن اتفاقات عجیب و ترسناکی هم می افتد؛ اتفاقاتی که تمام محیط توالت را از خون و قطعات بدن انسان پر خواهد کرد!

رایان کوانتن در این فیلم نقش وس را بر عهده دارد و باید گفت بخش مهمی از جاذبه و کشش فیلم (البته اگر به نظر شما کششی وجود داشته باشد) به دلیل بازی فوق العادۀ اوست که تقریبا در تمام طول مدت فیلم در صحنه حضور دارد. او کاملا شبیه کسی به نظر می رسد که همۀ معنای زندگیش را باخته و این احساس پوچی در تک تک حرکات و حرف هایش به چشم می خورد؛ حتی در جملاتی که از سر شوخی یا طعنه می گوید.

تمام ماجرای فیلم در گفتگوی بین وس و صاحب صدا می گذرد و اگر ظرافت و هوشمندی دیالوگ ها نبود امکان نداشت کسی بتواند فیلم را تا آخر دنبال کند. اما این گفتگو حالت خاص و گیرایی دارد و یک لایۀ ظریف از شوخی در سراسر آن احساس می شود. این فیلم عمق روانشناختی قابل توجهی دارد و این باعث می شود که گاهی مخاطب را دربارۀ اینکه چه چیزی واقعی است و چه چیزی خیالی به تردید بیاندازد. نکتۀ مثبت دیگری هم که وجود دارد این است که داستان فرایند قابل پیش بینی ای ندارد و نمی توانید حدس بزنید که در ادامه چه اتفاقی خواهد افتاد.

اگر بخواهیم به نکات منفی فیلم اشاره کنیم، می شود گفت راستا داستان آنقدر پیچیدگی ندارد که بتواند در تمام طول یک ساعت و بیست دقیقه کشش متوازن و ثابتی را حفظ کند و به نظر می رسد که اگر زمان فیلم کوتاه تر بود، شاهد اثر درخشان تری بودیم. اسطوره پردازی های مربوط به موجود ماورائی هم زیاد جالب و خیال انگیز از کار درنیامده اند و گذشتۀ وس هم می توانست به شکل مجذوب کننده تر و همدلی برانگیزتری به مخاطب نشان داده شود. اما همۀ این ها این واقعیت را از بین نمی برد که فیلم شکوهمند به طرز خاص و عجیبی گیرا است.

  • کارگردان: ربکا مکندری (Rebekah McKendry)
  • بازیگران: رایان کوانتن (Ryan Kwanten)، سیلویا گریس (Sylvia Grace)
  • امتیاز منتقدان (راتن تومیتوز): 89%
منبع: فرارو
انتشار: 1 شهریور 1401 بروزرسانی: 1 شهریور 1401 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 2062

به "فیلم شکوهمند؛ گیر افتادن در توالت عمومی با شیطان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم شکوهمند؛ گیر افتادن در توالت عمومی با شیطان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید