عراقچی: مذاکرات وین جهت مشخصی دارد ، اختلافات جدی داریم؛ نمی توان زمانبندی کرد

به گزارش سفر به روسیه، معاون وزارت خارجه گفت: راستا مذاکرات وین یک راستا مشخصی است، اگر چه موانع جدی ای هم در این راستا وجود دارد و ما راه درازی را در پیش داریم. به هیچ وجه نمی شود زمان بندی ای را برای آن تصور یا پیش بینی کرد.

عراقچی: مذاکرات وین جهت مشخصی دارد ، اختلافات جدی داریم؛ نمی توان زمانبندی کرد

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه پس از ملاقات با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: ملاقات من با مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی در ادامه رایزنی های مستمری که بین ایران و آژانس در سطوح مختلف برقرار است انجام شد. همکاری های ما با آژانس بسیار گسترده است هم در موضوعات مربوط به مسائل هسته ای ایران و نظارت هایی که آژانس دارد و هم قسمت هایی که به برجام مربوط می شود.

وی افزود: مسائلی که بعد از توقف اجرای پروتکل الحاقی یا کاهش تعهدات ایران در بقیه حوزه ها پیش آمده یک سری مسائلی دارد که بین ما و آژانس مرتب بررسی می شود و همینطور چند موضوعی که وجود دارد و سوالاتی را از طرف آژانس باعث شده است. ما در همه این موضوعات مشغول همکاری هستیم به خصوص در موضوعات مورد اختلاف همکاری بین ما و آژانس برای روشنگری ادامه دارد و در این ملاقات هم ما همه مسائل و مجموعه همکاری هایی که بین ما و آژانس در حال صورت دریافت است را مرور کردیم.

عراقچی ادامه داد: عزم کافی در آژانس وجود دارد که وظایف خود را به صورت بی طرفانه انجام دهد و به این موضوع بار ها تاکید کردند و امروز هم آقای گروسی یک بار دیگر تاکید کرد که آژانس بی طرفانه و کاملاً حرفه ای به وظایف خود عمل خواهد کرد. برای ما خیلی مهم است که آژانس از مسائل سیاسی به دور باشد و وظایف خود را در یک چارچوب فنی و حرفه ای انجام دهد که به همین منوال هم در حال حرکت هستیم.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: امروز یک مرور کاملی را انجام دادیم و فکر می کنم خوشبختانه فهم خوبی در مسائل مورد اختلاف و در مسائل مورد همکاری بین ما و آژانس وجود دارد و مسائل هم از طریق همین فهم موجود حل خواهد شد.

وی افزود: همکاری بین ایران و آژانس یک امر مستمری است، کارشناسان، مدیران و بازرسان آژانس به طور مستمر به ایران رفت و آمد دارند. مقامات ما هم در صورت لزوم به وین رفت و آمد دارند و هر زمان که بنده هم به اینجا بیایم ملاقات خواهم داشت، این رفت و آمد ها یک امر مستمری است و موضوع ویژه و فوق العاده ای در آن وجود ندارد. به صورت مستمر در سطوح مختلف تماس بین ما و آژانس برقرار است.

عراقچی گفت: روز جمعه جلسات کمیسیون مشترک برجام دوباره از سرگرفته خواهد شد و این دور چهارم مذاکرات وین است. ما روندی را که در سه دور قبلی شروع کرده ایم ادامه خواهیم داد، همانطور که من قبلاً هم عرض کردم ما در راستای قرار گرفته ایم که یک راستا مشخصی است، حداقل در مورد راستای که باید برویم تفاهم وجود دارد اگر چه موانع جدی ای هم در این راستا وجود دارد و ما راه درازی را در پیش داریم. به هیچ وجه نمی شود زمان بندی ای را برای آن تصور یا پیش بینی کرد و ورود به بحث زمانبندی یک مقدار غیر واقع بینانه است.

وی ادامه داد: ما تلاش داریم هرچه زودتر این کار انجام شود با این حال تعجیل بی مورد هم نخواهیم کرد، تعجیلی که باعث کاهش دقت شود نخواهیم کرد اجازه فرسایشی شدن هم نخواهیم داد و با دقت کار خود را انجام می دهیم.

عراقچی گفت: مسائلی که وجود دارد بعضاً مسائل جدی ای است که باید از طریق مذاکره و پیدا کردن راه های مذاکراتی حل و فصل شود. کار سختی را در پیش داریم و امیدوار هستیم که بتوانیم انشالله در زمان کوتاه تری به پایان برسانیم، ولی بحث زمان برای ما اولویت ثانویه دارد، اولویت اول ما دقت است روی منافع ملت ایران و تأمین منافع ملت ایران و تأمین مواضع قطعی جمهوری اسلامی ایران که بار ها بیان شده است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 خرداد 1400 بروزرسانی: 7 خرداد 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1564

به "عراقچی: مذاکرات وین جهت مشخصی دارد ، اختلافات جدی داریم؛ نمی توان زمانبندی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراقچی: مذاکرات وین جهت مشخصی دارد ، اختلافات جدی داریم؛ نمی توان زمانبندی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید