سنگ های بزرگترین آسیاب آبی ایران از چرخش ایستادند

به گزارش سفر به روسیه، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، سنگ های بزرگترین آسیاب آبی ایران از چرخش ایستادند.

سنگ های بزرگترین آسیاب آبی ایران از چرخش ایستادند

سید احسان ایزدی، مالک بزرگترین آسیاب آبی ایران دلیل تعطیلی مجموعه گردشگری آسیاب آبی خان زواره را عمل نکردن مسئولان به تعهداتشان اعلام کرد و گفت: مسئولان برای احیای این آسیاب در مورد ساخت نمازخانه و سرویس بهداشتی برای این مکان گردشگری، پرداخت تسهیلات بانکی، انتقال آب و ... قول داده بودند که هیچکدام عملی نشده است. وی اضافه نمود: مسئولان حتی حاضر نیستند به تماس های تلفنی من هم پاسخ دهند.

یکی از آسیاب های شش گانه زواره، معروف به آسیاب خان به همت سید احسان الله ایزدی طباء زواره بازسازی و به مجموعه سفره خانه سنتی برای پذیرایی از مسافران و گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده است. ایزدی برای حفظ میراث فرهنگی و توسعه گردشگری شهر تاریخی زواره، آسیاب آبی ششم معروف به آسیاب خان را از مجموع شش آسیاب قدیمی شهر زواره که قدمت 1000 ساله دارد، خریداری و بازسازی کرد.

در مرحله اول بازسازی آسیاب آبی ششم خان زواره در این مجموعه سفره خانه سنتی راه اندازی شد و آسیاب آبی کار خودش را با تبدیل گندم به آرد شروع کرد. کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند قدمت ساختمان اصلی آسیاب آبی ششم زواره که در عمق 10 متری زمین بنا شده، به بیش از 1000 سال می رسد. این کارشناسان قدمت قسمتهای بعدی این آسیاب آبی را به پیش از دوران صفویه می دانند.

منبع: همگردی
انتشار: 14 مرداد 1400 بروزرسانی: 14 مرداد 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1680

به "سنگ های بزرگترین آسیاب آبی ایران از چرخش ایستادند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سنگ های بزرگترین آسیاب آبی ایران از چرخش ایستادند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید