زیباترین سنت های مسلمانان جهان در ماه مبارک رمضان

به گزارش سفر به روسیه، مسلمانان در اقصی نقاط جهان خود را برای آغاز ماه مبارک رمضان آماده می کنند.

زیباترین سنت های مسلمانان جهان در ماه مبارک رمضان

به گزارش به نقل از کالچر تریپ، روز چهارشنبه در بسیاری از کشور های جهان ماه رمضان آغاز خواهد شد. بیش از یک میلیارد و 500 میلیون مسلمان در اقصی نقاط جهان ماه رمضان را روزه می گیرند و به عبادت می پردازند.

در کنار زیبایی های معنوی ماه رمضان، مسلمانان در کشور های مختلف آداب و سنن مختلفی در این ماه دارند. در این مطلب به برخی از این آداب و سنن می پردازیم:

1- پاکیزه کردن خود

مردم مسلمان اندونزی عادت دارند پیش از ورود به ماه مبارک رمضان، اقدام به پاکیزه کردن خود می کنند. آن ها براساس یک آئین به نام پادوسان که به معنای استحمام کردن است، اقدام به فرو بردن بدن خود به درون آب چشمه می کنند. در فرهنگ مردم جاوه چشمه ها جایگاه ویژه معنوی دارند و افراد با غسل کردن در آب چشمه، ناپاکی ها را از خود دور می کنند.

2- شلیک توپ برای نشان دادن زمان مغرب

در بسیاری از کشور های خاورمیانه در ماه مبارک رمضان برای نشان دادن سرانجام زمان روزه داری از شلیک توپ بهره می برند. این فرهنگ برای نخستین بار از 200 سال پیش در مصر و زمانی که این کشور تحت حکمرانی حکام عثمانی بود رواج یافت. همچنین در لبنان نیز شلیک توپ از زمان عثمانی مرسوم بوده است.

3- جمع شدن زنان در شب عید فطر در پاکستان

زنان پاکستانی در شب حلول ماه شوال که مصادف با شب عید فطر است دور هم جمع می شوند. آن ها به بازار رفته و حنا های مخصوص برای آرایش دست و پای خود و نیز پارچه های رنگی می خرند. در این شب، مغازه داران پاکستانی مغازه خود را آذین می کنند و تا نزدیک صبح باز هستند.

4- دوره گردی در مراکش

در مراکش رسم است که افرادی با کلاه مخصوص و طبل اقدام به دوره گردی کرده و مردم را از وقت سحر خبردار می کنند. در واقع این رسم، در تمامی کشور های خاورمیانه مرسوم است. این افراد در زمان دوره گردی دعا های خاصی نیز می خوانند و مردم را از برکات این ماه آگاه می کنند. در واقع، استفاده از طبل و دیگر ابزار برای ایجاد صدای بلند در گذشته در راستای آگاهی بخشی درباره وقت سحر و خواب نماندن روزه داران انجام می شده است.

5- جویندگان ماه در آسمان

حلول ماه شوال برای مسلمانان بسیار بااهمیت است، زیرا نشان دهنده سرانجام ماه رمضان و آمدن عید فطر است. در این زمان، مسلمانان در آفریقای جنوبی عادت دارند در شهر کیپ تاون اقدام به جستجوی ماه در آسمان کنند. گرچه بسیاری از مردم به دنبال یافتن ماه در آسمان هستند، اما تنها افرادی که از سوی شورای مسلمانان آفریقای جنوبی مسئول این کار شده اند، می توانند به طور تخصصی این کار را انجام دهند.

مشاهده حلال ماه شوال در آسمان از مبارک ترین خبر هایی است که مسلمانان در سرانجام ماه رمضان به یکدیگر می دهند. این امر بدان معناست که یک ماه بندگی و عبادت به سرانجام رسیده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 12 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 12 اردیبهشت 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1520

به "زیباترین سنت های مسلمانان جهان در ماه مبارک رمضان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیباترین سنت های مسلمانان جهان در ماه مبارک رمضان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید