دره آسون، جاذبه ای منحصربه فرد در دل طبیعت باغ شهر نطنز

به گزارش سفر به روسیه، شهرستان زیبا و منحصر به فرد نطنز در محور تاریخی و گردشگری شمال استان اصفهان واقع شده، با این وصف قرارگرفتن این شهر در دامنه های کوه کرکس (بلندترین کوه فلات مرکزی ایران) از یک سو و بعلاوه واقع شدن این شهر در دل کویر کاشان، از سوی دیگر باعث شده تا بتوان در این شهرستان زیبا و تاریخی سه گونه آب و هوای گرم و خشک، معتدل و کوهستانی را به نظاره نشست، لذا بر این اساس در این شهرستان جاذبه های طبیعی متعددی شکل گرفته که از آن جمله می توان به دره آسون اشاره که به واسطه این تنوع اقلیمی پدید آمده است.

دره آسون، جاذبه ای منحصربه فرد در دل طبیعت باغ شهر نطنز

جهت دریافت خدمات طراحی داخلی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

دره آسون که ما بین دو روستای نسران و اسپیدان (سفیدان) واقع شده است، براساس نظر زمین شناسان و با توجه به تحولات فراوان طبیعی در فلات مرکزی ایران، این دره زیبا و منحصر به فرد از آبرفت های آب های سطحی و یا شاید از آبرفت های دریاچه بزرگ تیتس که روزگاری در فلات مرکزی ایران جاری بوده در بیش از چند میلیون سال قبل به تدریج پدید آمده است.

درباب چگونگی نام گذاری این دره زیبا به آسون براساس آنالیز تواریخ شفاهی مردم منطقه به ویژه مردم روستای نسران و اسپیدان که گردآوری شده، مردم این روستاها به ویژه روستای نسران معتقد بودند که اگر برای یکی از ساکنان روستا مسئله ای ایجاد گردد و آن فرد به بالای دره رفته و سنگی را به پایین دره پرتاب کند، مشکلش به تدریج حل شده و آسانی در کارش ایجاد می گردد، لذا به تدریج در میان مردم این روستاها این دره با نام دره آسان نامیده شد که با گذشت زمان به تدریج در اقواه عمومی به آسون مشهور شده است.

اگر از شهر نطنز به سمت شرق حرکت کنیم پس از گذر از روستاها و مشاهده منظره هاه بکر و زیبای طبیعی که به واسطه آب و هوای ویژه این شهرستان به وجود آمده است، به روستای نسران می رسیم که در سمت شرق این روستان روستای اسپیدان واقع شده است و در میان این دو روستای زیبا، دره آسون چشم نوازی می نماید که معبری زیبا، حیرت انگیز و چشم نواز را برای هر بیننده ای به وجود آورده است.

با توجه به فصلی بودن وجود آب در این دره زیبا، در فصل هایی که آب در این دره وجود دارد، گردشگران زیادی برای استفاده از این منظره ها بکر و زیبا در منطقه حضور دارند که این خود می طلبد زیرساخت های مناسبی برای حضور این گردشگران در منطقه ایجاد گردد، لذا اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نطنز با برنامه ریزی های اجرا شده در نظر دارد تا علاوه بر حفظ این اثر بکر طبیعی، با ایجاد زیرساخت های مناسب برای حضور گردشگران، پیوند مناسبی میان طبیعت، فرهنگ مردم محلی و گردشگران ایجاد کند.

دره آسون را می توان یکی از ظرفیت های نهفته شهرستان نطنز دانست، لذا با برنامه ریزی صحیح، این دره علاوه بر معرفی به گردشگران داخلی، می تواند مقصد مناسبی برای حضور گردشگران خارجی هم باشد، چرا که این منظره ها زیبا و منحصر به فرد را در کمتر نقطه ای در اصفهان و حتی ایران می توان مشاهده کرد.

منبع: گردشبان
انتشار: 29 تیر 1400 بروزرسانی: 29 تیر 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1651

به "دره آسون، جاذبه ای منحصربه فرد در دل طبیعت باغ شهر نطنز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دره آسون، جاذبه ای منحصربه فرد در دل طبیعت باغ شهر نطنز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید