خطیب زاده: دادگاه کانادا صلاحیت ندارد به حادثه سقوط هواپیمای ا وکراینی رسیدگی کند

به گزارش سفر به روسیه، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت: دادگاه کانادا از اساس صلاحیت ندارد که به سانحه هواپیمای اوکراینی یا قصور احتمالی در واقعه ای که خارج از سرزمین و حوزه صلاحیت کشوری کانادا اتفاق افتاده است رسیدگی کند.

خطیب زاده: دادگاه کانادا صلاحیت ندارد به حادثه سقوط هواپیمای ا وکراینی رسیدگی کند

به گزارش گروه سیاسی خبرنگاران، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (آدینه) در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد رای صادر شده از سوی دادگاهی در کانادا گفت: رای مورد اشاره فاقد مبنا بوده و از مستندات و دلایل عینی هم برخوردار نیست و با توجه به انتشار آن در فضای مجازی از علاقمندان به اینگونه موضوعات دعوت می کنیم با مطالعه آن بر بی مبنایی آن واقف شوند.

سخنگوی وزارت امور خارجه بعلاوه اضافه نمود: همگان میدانند دادگاه کانادا از اساس صلاحیت ندارد که به این سانحه هوایی یا قصور احتمالی در واقعه ای که خارج از سرزمین و حوزه صلاحیت کشوری کانادا اتفاق افتاده است رسیدگی کند، هر چند با در نظر گرفتن منظومه رفتاری کانادا در این موضوع، انتظار عدم رعایت مبانی بدیهی و اولیه حقوقی از سوی کانادا قابل پیش بینی می باشد.

خطیب زاده در ادامه تاکید نمود: حتی قانون داخلی مورد استناد دادگاه هم بر خلاف مبانی حقوقی بوده و در واقع نقض تعهدات بین المللی کانادا محسوب می شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه با تاسف بار خواندن رفتار کانادا در موضوع هواپیمای اوکراینی و رویکرد کاملا سیاسی در به کار گیری رویه های قضایی به وسیله کانادا اضافه نمود: دادگاه کانادایی با تبعیت از دادگاه های آمریکا ابتدا متهم را معین، سپس به هر اطلاعات مربوط یا نامربوط مندرج در منابع عمومی بویژه فضای مجازی متوسل شده است تا دلیلی برای ذهنیت جانبدارانه و از پیش معین شده خود دست یابد و این رفتار قاضی کانادایی در تبعیت از دستورات و کلیشه های سیاسی، برای کشوری با ادعای حاکمیت قانون، شرم آور تلقی می شود.

خطیب زاده با غیر قابل قبول خواندن اقدامات دولت کانادا، از جمله رای اخیر دادگاهی در این کشور، به دولت کانادا یادآور شد که این اقدامات سیاست زده و ایذایی پی آمدی جز بر هم زدن نظم حقوقی حاکم بر حقوق بین المللی هوانوردی و تضعیف حقوق بین الملل بصورت کلی و متضرر شدن همه کشور ها از جمله کانادا در پی نخواهد داشت.

سخنگوی وزارت امور خارجه ضمن تسلیت مجدد به خانواده های قربانیان و همدردی با بازماندگان تاکید نمود: ژست های سیاسی دولت کانادا جز تجارت با غم و اندوه خانواده های داغدار و بازماندگان این سانحه و بازی با احساسات آن ها برای اهداف کوته بینانه سیاسی، تفسیر دیگری نداشته و از دولت کانادا می خواهیم بجای تظاهر به فعال بودن در رابطه با این سانحه تاسف بار، رفتار یک دولت برخوردار از بلوغ را از خود نشان داده و بر اساس قواعد شناخته شده بین المللی و احترام به اصول رفتار کند.

در حال تکمیل..

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 11 مرداد 1400 بروزرسانی: 11 مرداد 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1675

به "خطیب زاده: دادگاه کانادا صلاحیت ندارد به حادثه سقوط هواپیمای ا وکراینی رسیدگی کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطیب زاده: دادگاه کانادا صلاحیت ندارد به حادثه سقوط هواپیمای ا وکراینی رسیدگی کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید