(تصویر) مشکل نوه علی پروین نیست!

به گزارش سفر به روسیه، علی ولی اللهی در روزنامه اعتماد نوشت: کم نیستند ورزشکاران، بازیگران، خواننده ها و در مجموع افراد موفقی که چهره بودن پدر یا مادرشان به نوعی برایشان نقش میانبر را داشته. گاهی هم کمک خانواده کمی بیشتر از میانبر است و تقریبا تمام راه را آن ها طی می کنند. اصطلاح ژن خوب که در چند سال اخیر باب شده و گاهی با بار مثبت و گاهی با بار منفی به کار برده می شود مربوط به همین موارد است. حالا در چند روز گذشته پیوستن نوه علی پروین به تیم نوجوانان پرسپولیس همین بحث ها را دوباره پیش کشیده.

(تصویر) مشکل نوه علی پروین نیست!

تصاویر والارضا (نوه علی پروین) که به وضوح اضافه وزن دارد در صفحات مجازی با کپشن کاش ما هم نوه پروین بودیم بین کاربران دست به دست می شود. خیلی ها به زبان حال می نویسند به خدا استعداد فوتبالی ما چند برابر این بچه بود ولی، چون پارتی نداشتیم به جایی نرسیدیم.

نوه پروین در گفتگو با رسانه های ورزشی گفته به زودی سر وزن می رسد. گفته مربی اختصاصی دارد و از همین حالا حسین عبدی سرمربی تیم ملی نوجوانان به او قول داده می تواند پیراهن تیم ملی را هم بپوشد. باید قبول کنیم شرایطی که والارضا دارد را خیلی از پسران و دختران ایرانی ندارند.

آن هایی که در تمام زندگی شان فقط مترصد یک بار دیده شدن هستند. آدم های با استعدادی که همیشه نقش سیاهی لشکر داشتند و هرگز کلوزآپی از آن ها گرفته نشده. خیلی از کسانی که اعتراض می کنند حق دارند، چون در فوتبال، در پیدا کردن شغل، در سینما، در موسیقی با نمونه های مشابه اتفاقی که برای والارضا رخ داده روبرو شده اند.

بحثی در این نیست که شاید والارضا چند سال بعد حتی به تیم رئال مادرید هم برسد. مشکل نقطه شروع و وارد شدن است. نبود شرایط برابر برای همه آدم هاست. این مشکل مختص ایران هم نیست. گرچه در کشور ما ناعدالتی و نابرابری فرصت ها بیداد می کند. با تمام این تفاسیر حمله همه جانبه به یک پسر نوجوان هم چندان مسئله ای را حل نمی کند. کما اینکه همه می دانیم مشکل اصلی به علی پروین ها و سایر سلبریتی هایی که راه میانبر مقابل نزدیکان شان قرار می دهند، مربوط نمی شود.

مشکل اصلی ساختار های غلطی است که رواج پیدا کرده. کدام یک از ما اگر فرصت پیدا کنیم یکی از نزدیکان مان را به نان و نوایی برسانیم دریغ می کنیم؟ حتی اگر بدانیم در تصمیم مان چندان مساله عدالت را هم رعایت نکرده باشیم هم معمولا این کار را انجام می دهیم.

شاید همین حالا برخی افراد بگویند ما این شکلی نیستیم. خیلی هم خوب ولی باید بدانیم استثنا قاعده را از بین نمی برد. چند روز دیگر والارضا و کیلو های اضافی اش فراموش می شوند. او هم مثل همه آن هایی که پرنده شانس روی سرشان نشسته وارد مسیری می شود که آرزوی خیلی هاست. در ادامه هم یا آن قدر جنم دارد که پیروز می شود یا ندارد و خیلی زود کنار می کشد. آنچه باقی می ماند همین ساختار های استعدادسوز است. برجسته شدن اتفاقی که در تیم های پایه پرسپولیس رخ داده صرفا از یک جهت می تواند به ما کمک کند. آن هم تمرکز برای خارج شدن از این سیکل معیوب و اصلاح ساختار های غلط است. وگرنه تا عمر باقی است این سیکل با اسامی مختلف برای ما تکرار خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 8 دی 1399 بروزرسانی: 8 دی 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1282

به "(تصویر) مشکل نوه علی پروین نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "(تصویر) مشکل نوه علی پروین نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید