تاثیر آب ناسالم روی پوست و مو

به گزارش سفر به روسیه، آب ناسالم یا به عبارتی آب سخت به آبی گفته میگردد که شامل فلزات سختی مانند منیزیم ، کلسیم و سیلیس باشد. آب سخت با استفاده از مقیاش دانه در گالن (gpg) یا میلی گرم در لیتر (mg/l) مقدار گیری می گردد. برای اینکه آبی سخت تلقی گردد ، باید مقیاس سختی آن بالای 3.5 دانه در گالن ثبت گردد.

تاثیر آب ناسالم روی پوست و مو

تشخیص علائم آب سخت نیز در بسیاری از موارد کار سختی نیست. در صورتی که روی آینه حمام خود لکه های سفید رنگی را مشاهده میکنید، یا کتری شما بعد از جوشاندن آب دارای جرم میشود، یا روی ظروف شما بعد از شستشو لک هایی مینشیند، شما در حال استفاده از آب ناسالم یا سخت هستید.

برای هر کسی کیفیت آب مصرفی خانه بسیار مهم است. زیرا از آن آب برای پخت و پز، نوشیدن، شستشو و نظافت و شستشوی ظروف استفاده میشود. به نوعی میتوان گفت آب خروجی از شیر آب در هر خانه با سلامت اهالی خانواده رابطه مستقیم دارد.

آب خروجی از شیر شما برای رسیدن به خانه تان راستا طولانی را طی میکند. در طول این راستا ممکن است از مکان هایی عبور کند و آلاینده هایی را به خود جذب کند و به همراه بیاورد. توجه به این حقیقت که در تصفیه خانه ها آب به صورت کامل تصفیه نمیشود و فقط تا جایی تصفیه میشود که برای سلامتی کلی بدن انسان ضرری نداشته باشد، خرید دستگاه تصفیه آب را امری اجتناب ناپذیر می نماید.

تاثیر آب سخت بر روی مو

آب سختی که شامل منیزیم و کلسیم باشد، تاثیر ملموسی را بر روی موهای سر شما خواهد گذاشت. کلسیم موجود در آب سخت باعث ایجاد واکنش بین آب و صابون شده و موجب میشود که صابون به میزان دلخواه کف نکند. بنابراین شستشوی مو با آب دارای آلاینده سخت تر از همواره است.

همینطور شستشوی مو با آب سخت فولیکول های مو را تضعیف نموده و موجب شنمایندگی موها سر شما خواهد شد. فولیکول مو مانند کیسه های لوله ای شکلی هستند که موها در آن ریشه دوانده و سپس به مرور بلندتر شده و پایان از پوست سر بیرون می زنند.

ممکن است چندین بار شامپوی خود را عوض نموده باشید. یا روش شستن موهایتان را تغییر بدهید یا تعداد دفعات شامپو زدن را بیشتر کنید، اما مشکل اصلی همچنان پایدار است. به بعضی از این نشانه ها دقت کنید :

  • باقی ماندن شامپو روی موهای سر شما
  • کف نکردن شامپو در هنگام شستشوی مو
  • نازک شدن ساقه مو و ایجاد حالت شنمایندگی
  • پوست سر خشک
  • در صورتی که از رنگ مو استفاده میکنید، رنگ مو آرام آرام محو میشود و باعث میشود دوباره به فکر رنگ کردن مو بیفتید، که این موضوع باعث سست شدن ساقه موی شما میشود.

مسائلی که گفته شد، نه از شامپوی مورد استفاده تان است، نه به علت روش شستشوی موی سر. همگی آن ها به علت وجود مواد معدنی بیش از حد داخل آب و به اصطلاح سخت بودن آب ورودی خانه شما است.

تاثیر آب سخت بر روی پوست

شایع ترین مسئله ای که استفاده از آب سخت ایجاد میکند، خشکی پوست است. همچون چیزی که در قسمت قبل شرح داده شد، آب سخت از کف کردن مناسب صابون و مواد شوینده جلوگیری میکند و موجب رسوب صابون بر روی پوست بدن شما میشود. بد تر از هر چیزی اگر دارای بیماری های پوستی یا پوست حساسی هستید، آب سخت اثرات بد تری را روی پوست شما به جا خواهد گذاشت.

زمانی که آب سخت با پوست شما تماس پیدا می نماید ، بعضی از مواد معدنی که باعث ایجاد آب سخت می شوند ، روی پوست شما باقی می مانند و اندازه بسیار زیادی از رطوبت و چربی طبیعی پوست را جذب می نمایند. این کمبود رطوبت در پوست شما و سطح بالای مواد معدنی می تواند بر تعادل pH پوست شما تأثیر بگذارد ، که از اثرات شایع و معمول آن ایجاد جوش های پوستی بر روی بدن شما است.

چگونه مشکل سختی آب را حل کنیم ؟

در صورتی که از مسائل بالا رنج میبرید، جایی برای نگرانی وجود ندارد. در حال حاضر دستگاه تصفیه آب خانگی با مدل های مختلف و متنوع وجود دارند. قیمت تصفیه آب نیز به صورت گسترده دارای تنوع است.

همانطور که گفته شد، یکی از راه چاره های شایع برطرف مشکل آب سخت نصب دستگاه تصفیه آب است. نصب دستگاه تصفیه آب به شما یاری میکند تا مواد معدنی را تا میزان خوبی حذف نموده و آب مصرفی خود را تبدیل به برترین کیفیت بکنید.

این دستگاه های آب تصفیه کن از فرآیند ها یا سیستم های مختلفی برای تصفیه کردن آب استفاده مینمایند. اما در حال حاضر برترین دستگاه های تصفیه آب از روش اسمز معکوس استفاده مینمایند. اسمز معکوس با حذف بیش از 99 درصد آلاینده های موجود در آب برترین کیفیت را به شما ارائه مینمایند.

اصلی ترین جزء از دستگاه های آب تصفیه کن به روش اسمز معکوس، دارا بودن از فیلتر ممبران اسمز معکوس است. این فیلتر آلاینده ها و مواد مضر موجود در آب را تا میزان 0.0001 میکرون از بین میبرد تا آب مورد استفاده شما برای شستشو یا آشامیدن به برترین کیفیت برسد.

نتایج استفاده از آب تصفیه شده بر روی پوست و مو

دوش گرفتن با آب تصفیه شده بیشتر آلودگی هایی را که ممکن است برای پوست و موی شما آسیب رسان باشند ، از بین می برد و چربی های طبیعی را حفظ نموده و موهای شما را به لطافت و زیبایی مد نظرتان میرساند.

مزیت دیگر استفاده از آب تصفیه شده آن است که تصفیه آب کلر را از آب خارج می نماید و به همین علت موهای رنگ شده، با عمر طولانی تر و با رنگ های شفاف تر می درخشند.

روش های دیگری که به سلامت پوست و مو یاری مینمایند

  • هنگام شستن موهای خود از آب گرم بهره ببرید: به این علت که آب گرم به منافذ پوست سر یاری مینمایند تا راحت تر باز شوند و اجازه پاک شدن هر گونه آلودگی را به آن میدهد.
  • از شامپو ها و نرم نماینده های مرطوب بهره ببرید: با مرطوب کردن و نرم کردن مرتب موهای خود با خشکی ناشی از به جای مانده آب سخت مقابله کنید.
  • از کرم های مرطوب نماینده بهره ببرید: استفاده از کرم روی پوست بلافاصله بعد از دوش گرفتن می تواند به جلوگیری از خروج رطوبت یاری کند.
  • مدت دوش گرفتن را محدود کنید: دوش گرفتن بیش از 10 دقیقه ممکن است چربی های طبیعی را از روی پوست شما پاک کند. کاهش زمان حمام می تواند به جلوگیری از خشک شدن پوست شما یاری کند.
  • آب بنوشید: یکی از ساده ترین روش های هیدراته نگه داشتن پوست با نوشیدن اندازه زیادی آب در طول روز تامین میشود.
منبع: فوت و فن
انتشار: 22 مرداد 1401 بروزرسانی: 22 مرداد 1401 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 2057

به "تاثیر آب ناسالم روی پوست و مو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر آب ناسالم روی پوست و مو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید