به چه دلیل درجه حرارت بدن به هنگام تب بالا می رود

به گزارش سفر به روسیه، تب وضعیتی است که در آن درجه حرارت بدن به علت وجود عفونتها و یا تأثیرات خارجی، از حد طبیعی خود بالاتر می رود. این امر در درجه نخست مکانیسم دفاعی بدن به تعداد می رود، اما در صورتی که به موقع مورد رسیدگی قرار نگیرد،

به چه دلیل درجه حرارت بدن به هنگام تب بالا می رود

مترجم: رزیتا ملکی زاده

منبع:راسخون

تب شرایطی است که در آن درجه حرارت بدن به دلیل وجود عفونتها و یا تأثیرات خارجی، از حد طبیعی خود بالاتر می رود. این امر در درجه نخست مکانیسم دفاعی بدن به تعداد می رود، اما در صورتی که به موقع مورد رسیدگی قرار نگیرد، می تواند ناراحتی و پیامدهای جدی و خطرناکی را به همراه داشته باشد.

همه ما، حس و حال زمانی که دچار آنفولانزا شده و دمای بدنمان بالا می رود را می فهمیم. این امری طبیعی برای بدن است که به هنگام مبتلا شدن فرد به بیماری، درجه حرارت آن به سطوح بالایی رسد و این تب بارزترین نشانه و شاخص بوده که نشان می دهد به منظور ریشه کن کردن بیماری که موجب بروز تب شده است، احتیاج به اقدام سریع و فوری دارند. تعداد زیادی از سیستمهای بدنی وجود دارند که به عملکرد طبیعی بدن انسان یاری نموده و هریک از آنها احتیاج به مراقبت و توجه لازم و لحظه به لحظه دارند. هنگامی که درد و بیماری خاصی برای هریک از این سیستم و دستگاه ها رخ دهد، بدن با ایجاد تب و آزاد سازی عواملی که بتوانند با این بیماری مبارزه نمایند، به آن پاسخ و واکنش نشان می دهد. این امر منجر به بالا رفتن درجه حرارت بدن شده و وجود مشکل را به فرد هشدار می دهد.

درجه حرارت بالای بدن در طول تب

هیپوتالاموس موجود در مغز، ناحیه ای است که درجه حرارت بدن انسان را تنظیم می سازد و هنگامی که عواملی معروف به عوامل تب زا یا پیروژن وارد مغز می شوند، هیپوتالاموس موجب می شود درجه حرارت بدن بالا رود. این عوامل تب زا به وسیله جریان خون به مغز می رسند، بنابراین به اتمام رسیدن راه و مسیرشان تنها مستلزم زمان است. مطالعات پزشکی اجرا شده نشان می دهند که میکروارگانیسم یا ریزموجودات خاصی وجود دارند که نمی توانند در درجه حرارت بالا زنده بمانند و دلیل آنکه دمای بدن افزایش می یابد، همین امر است. از اینرو، این طبیعی ترین نوع ایمنی و مکانیسم دفاعی است که بدن به منظور محافظت از خود در برابر تهدید هرگونه عامل خارجی اتخاذ می نماید.

درجه حرارت طبیعی بدن انسان چیزی حدود 98 تا 100 درجه فارنهایت (یا 5ر36 تا 5ر37 درجه سانتیگراد) است. درجه حرارت هرکس که بالاتر از این اندازه باشد، گفته می شود که دچار تب بالا شده است. ضرورت دارد که تب را مهار ساخته و درجه حرارت را پایین آوریم به این دلیل که دمای بسیار بالا می تواند موجب بروز آسیب دائمی به مغز شود. این امر بحث جالبی را در بسیاری مراجع پزشکی در این خصوص به وجود آورده است که آیا بایستی تب را بلافاصله درمان سازیم و یا اینکه بایستی اجازه دهیم که دوره طبیعی خود را طی نموده و به خودی خود فروکش نماید.

مراحل و انواع تب

به منظور رسیدن به درجه حرارات مقرر شده، اهمیت دارد که در مورد انواع تب مطالبی را بیاموزیم. هنگامی که شخصی متوجه می دهد دمای بدنش بالا رفته است، ضروری است که از مراحل تب هم اطلاع یابد. تب بعلاوه موجب می شود که عروق خونی نزدیکتر به پوست، منقبض شوند و این امر منجر به احساس سرما و لرز در فرد شده و موجب می شود او به لرز افتد (به این دلیل که این عمل مانع از هدر رفتن گرما می شود). علائم دیگر موجود در این مرحله شامل سردرد و از دست دادن اشتها است که تحت اسم دوره تهاجم شناخته می شود. در مرحله بعد، فرد آغاز به احساس تشنگی نموده و ضربان قلب و فشار خونش بالا می فرایند. حتی اندازه تنفس سریعتر می شود و فرد دچار احساس برافروختگی و گرمای شدیدی می نماید. مرحله آخر زمانی رخ می دهد که تب آغاز به فروکش کردن نموده و درجه حرارت بدن پایین آمده و فرد عرق زیادی می نماید.

یکی از انواع تب، تب تداوم یافته و یا مداوم (continued fever) بوده و زمانی است که برای دوره زمانی طولانی فروکش ننماید. این نوع تب معمولاً خطرناکترین نوع بوده به این دلیل که این شرایط به درازا کشیده شده می تواند به تشنج و هذیان در فرد منجر شود. نوع دیگر آن را تب راجعه (relapsing fever) گویند و زمانی رخ می دهد که فرد روزهای زیادی پس از تب اولیه، دچار تب می شود. این نشانه آن است که بیماری هنوز برطرف نشده است و تنها به طور موقت به حالت کمون در آمده است. آخرین نوع را تب متناوب (intermittent fever) گویند و شرایطی است که هرچند وقت یکبار تب آمده و می رود. این نوع احتمالاً شایع ترین نوع دیده شده و بی خطرترین نوع تب می باشد.

در بیشتر موارد، تشخیص دلیل تب برای پزشک کار آسانی است. هنگامی که دلیل تعیین شد، درمان عامل و پایین آوردن درجه حرارت بدن تنها مستلزم زمان است. صدها عفونت مختلف وجود داشته که می توانند موجب بروز تب شوند اما با وجود آنکه درجه حرارت بدن بالا می رود و به اسم یک مکانیسم دفاعی منجر به بروز تب می شود، اما گاهی می تواند کاملاً آزار دهنده باشد.

منبع: راسخون
انتشار: 30 مهر 1400 بروزرسانی: 30 مهر 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1766

به "به چه دلیل درجه حرارت بدن به هنگام تب بالا می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به چه دلیل درجه حرارت بدن به هنگام تب بالا می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید