بانو رهبر ارکستر و جشنواره فجر

به گزارش سفر به روسیه، نزهت امیری نسبت به نبود اجرای ویژه بانوان در جشنواره فجر واکنش نشان داد، از کم بودن اجراهای ارکستر ملی ایران و ارکستر سمفونیک تهران در این جشنواره گله کرد و اطلاع داد که احتمالا سال آینده دو اجرای ارکستر ملی ایران را رهبری خواهد نمود.

بانو رهبر ارکستر و جشنواره فجر

نزهت امیری که از او به عنوان تنها بانوی رهبر ارکستر در ایران یاد می گردد، در گفت وگو با خبرنگاران با انتقاد از جدول جشنواره موسیقی فجر بیان می نماید: وقتی به برنامه جشنواره نگاه می کنیم می بینیم ارکستر ملی ایران و ارکستر سمفونیک تهران هر کدام یک اجرا در تالار وحدت دارند اما چه سالن ها و سانس هایی به کم ارزش ترین بخش موسیقایی و علمی که هیچ ربطی به فرهنگ و تمدن ندارد اختصاص پیدا نموده است.

او اضافه می نماید: متأسفم بعد از این همه سال هنوز یک سالن برای اجرای موسیقی اضافه نشده است. اگر بگویند سالن نداریم که برای چنین گروه هایی تکرار بگذاریم. ضرب کنید ببینید چند نفر در سال می توانند در یک فضای فرهنگی واکسینه شوند. متأسفم می بینم ارکسترهایی که ارزش علمی و فرهنگی بیشتری دارند یک اجرا به آن اختصاص پیدا نموده است.

امیری می گوید: برای همه هنرمندان میهنم آرزوی روزهایی را دارم که بتوانیم با تغییرات کمی شاهد تغییرات کیفی باشیم.

احتمال اجرای دوباره با ارکستر ملی ایران

او که چند ماه پیش راهنمایی ارکستر ملی ایران را به عنوان رهبر مهمان در دست داشت، درباره برنامه سال آینده خود اظهار می نماید: من همچنان درگیر تدارک هستم و این امید را دارم در بهار سال آینده با ارکستر سرزمین مادری یک رپرتوار کلاسیک ایرانی را روی صحنه ببرم. اگر رپرتوارم مشکل پیدا کرد بخشی از آثار کلاسیک اروپایی و غیر ایرانی را هم به آن اضافه کنم.

امیری افزود: به احتمال زیاد در سال آینده حداقل دو اجرا با ارکستر ملی در برنامه من هست و در این زمینه مذاکراتی اجرا شده است.

جدول خالی از اجرای بانوان

جدول اجراهای جشنواره موسیقی فجر خالی از اجرای ویژه بانوان است، این هنرمند در این زمینه می گوید: من نگاهی به برنامه جشنواره انداختم و متأسفانه گروه ویژه بانوان در آن حضور ندارد.

او ادامه می دهد، حالا که خانم ها در خیلی جاها نمی توانند حضور داشته باشند بر اساس ظرفیت سالن ها و شرکت نمایندگان، باید درصدی را هم به خانم ها اختصاص بدهند.

او سپس از عدالت و دفاع از هویت زنان هنرمند سخن به میان می آورد و ادامه می دهد: به دلیل اینکه زنان ایرانی با مظلومیت این نابرابری را تحمل کردند و امکانات از آن ها دریغ شده است، در نتیجه عقب ماندند. اگر عقب ماندند آیا باید تا ابد عقب بمانند یا اینکه از برنامه ای به بهانه ای آغاز کنیم؟

امیری راهکارش را در این زمینه اینگونه بیان می نماید: در خاتمه جشنواره ظرفیت پذیرش سال آینده گروه های مختص بانوان که امکان ارائه هنرشان را برای عموم ندارند، اعلام نمایند.

این رهبر ارکستر همچنین می گوید: من به برگزارنمایندگان جشنواره خسته نباشید می گویم اما آن ها تصمیم گیرنده نیستند بلکه مجری هستند؛ البته فکر می کنم تصمیم گیرندگان خودشان هم از تصمیم هایشان شرمسار هستند و دفاع نمی نمایند.

او ادامه می دهد: هنرمندان بین آقایان و بانوان تفاوتی نمی بینند. امیدوارم این امکان در سال های آینده پیش بیاید و یک بار برای همواره به این نابرابری ها پاسخ مثبت داده گردد. من همواره امیدوارم و کوشش می کنم در کنار کسانی باشم که می خواهند مؤثر باشند و تغییر ایجاد نمایند.

امیری می گوید: انتقاد من همواره با راهکار توأم است، من راهکارم را گفتم. اگر انجام نگردد خواهند دید سال دیگر چه اعتراضات عمیقی پشت این جریان خواهد بود. من متأسفم که پیشگیری و درمان نمی نمایند تا ماجرا به مرحله بدخیم برسد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 135

به "بانو رهبر ارکستر و جشنواره فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانو رهبر ارکستر و جشنواره فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید