بارش شهابی جباری 30 مهر، از همه جای ایران قابل مشاهده است

به گزارش سفر به روسیه، بارش شهابی جباری هر سال حدوداً در 30 مهر به اوج خود می رسد و علاقه مندان می توانند در هر جایی از ایران که هستند با چشم غیرمسلح به تماشای آن بنشینند.

بارش شهابی جباری 30 مهر، از همه جای ایران قابل مشاهده است

اگر این روزها شهابی را در آسمان دیده اید، احتمالاً شاهد بارش شهابی جباری (Orionids meteor shower) بوده اید. این پدیده معمولاً هر سال از حدود 10 مهر تا 16 آبان فعال است و تقریباً در ساعت 2:30 بامداد 30 مهر به اوج خود می رسد. بارش شهابی، رویدادی در آسمان شب است که هنگام عبور سیاره زمین در پیمودن مدار خود از میان توده ای از ذرات در فضا رخ می دهد که شهاب واره خوانده می شوند.

بارش شهابی جباری چیست؟

به اختصار بارش شهابی جباری، زباله های فضایی شعله ور هستند! در واقع این بارش شهابی از بقایای دنباله دار هالی تشکیل شده است، ستاره دنباله دار معروفی که حدوداً هر 75 سال یک بار در آسمان کره زمین به روشنی و با چشم غیرمسلح دیده می گردد. قدمت این ستاره به هزاره ها می رسد و اولین بار در سال 239 پیش از میلاد دیده شد و یک جهت حلقه ای طولانی از ذرات را در دنباله خود به جا می گذارد.

بارش شهابی جباری زمانی اتفاق می افتد که زمین در مدار تکه ای خاص از این دنباله قرار می گیرد. این بارش، تنها بارش شهابی مرتبط با هالی نیست و دنباله دار هالی منجر به وقوع بارش شهابی اتا دلوی نیز می گردد که هر سال در فصل بهار روی می دهد و معمولاً در حدود روز 16 اردیبهشت به اوج خود می رسد.

زباله های فضایی با سرعت باورنکردنی 65 کیلومتر بر ثانیه به اتمسفر زمین برخورد می نمایند. خوشبختانه این تکه های زباله در مقایسه با شهاب هایی که نسل دایناسورها را نابود کرد، بسیار کوچک هستند. بعضی از آن ها مقدار ای به کوچکی ذرات ماسه دارند؛ پس خبری از آخرالزمان نیست و این ذرات ضمن حرکت در هوا تبخیر و باعث ایجاد اثر دنباله داری می شوند، همان چیزی که همه ما می شناسیم، عاشق آن هستیم و با دیدنش، آرزو می کنیم.

پس همان طور که متوجه شدید، در این بارش شهابی هیچ ستاره ای حضور ندارد و فقط از زباله های فضایی شعله ور تشکیل شده که تماشای آن بسیار مجذوب کننده و دیدنی است.

کجا و چطور بارش شهابی جباری را رصد کنیم؟

امکان رصد بارش شهابی جباری در همه جا وجود دارد. این پدیده به معنای واقعی کلمه در همه نقاط کره زمین قابل مشاهده است؛ فقط باید به فضای باز بروید.

برای تماشای این بارش شهابی کافی است در آسمان در پی صورت فلکی جبار یا شکارچی بگردید. ساده ترین راه این است که سه ستاره روشن در یک خط کوتاه را پیدا کنید که کمربند این شکارچی هستند. سپس محدوده شمشیر او را بیابید، چراکه بخش عمده ای از شهاب ها از همان محدوده ظاهر می شوند. به همین راحتی! برای تماشای این پدیده زیبا به هیچ تجهیزات خاصی احتیاج ندارید. در واقع کارشناسان، استفاده از دوربین شکاری یا تلسکوپ را توصیه نمی نمایند؛ زیرا این وسایل، آسمان را بزرگ و درعینِ حال میدان دید شما را کوچک می نمایند. به همین علت برترین راه تماشای بارش شهابی جباری با چشم غیرمسلح است.

چه زمانی به تماشای بارش شهابی جباری بنشینیم؟

سال جاری برترین زمان برای تماشای بارش شهابی جباری، تقریباً 30 مهر (22 اکتبر) است. با اینکه زمان اوج بارش های شهابی، ماه همواره همراهی نمی کند، اما سال جاری ماه به شکل هلالی خود نزدیک تر است و در نتیجه نور شهاب ها را تحت الشعاع قرار نمی دهد. گفته می گردد که بارش های شهابی بیش از یک شب ادامه می یابد. در واقع، این پدیده از 10 مهر تا 16 آبان اتفاق می افتد و علاقه مندان فرصت زیادی برای تماشای آن دارند.

با این حال، بارش های شهابی در روز سه شنبه، 30 مهر به اوج خود می رسد، هرچند می توانید شانس خود را در دوشنبه شب نیز امتحان کنید. با وجودی که این بارش ها همواره غیرقابل پیش بینی هستند، اما شما می توانید بین 10 تا 20 شهاب را در هر ساعت ببینید. در جریان این رویداد تعداد زیادی شهاب واره در جو زمین می سوزد و هر بارش شهابی در ناحیه مشخصی از آسمان اتفاق می افتد. بعلاوه، در بامداد سه شنبه، خوشه باز M44 جنوب ماه قرار گرفته است و بسیار نزدیک ماه دیده می گردد.

منبع: کجارو / imna.ir / curiosity.com
انتشار: 7 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1401 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1962

به "بارش شهابی جباری 30 مهر، از همه جای ایران قابل مشاهده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش شهابی جباری 30 مهر، از همه جای ایران قابل مشاهده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید