اجرای گرمایش از کف با دو سیستم الکترونیکی و هیدرونیکی چگونه است؟

به گزارش سفر به روسیه، وقتی بتوانیم با پای برهنه در خانه قدم بزنیم و از گرمای ساطع شده از کف نهایت لذت را ببریم، آن زمان است که می فهمیم اجرای گرمایش از کف معمولاً سریع تر و آسان تر از تصوراتمان است! گرمایش از کف این امکان را برایتان فراهم می نماید که بتوانید فضای داخل منزل را به شکلی مؤثر و کارآمد گرم نمایید. این کار با استفاده از سیستم های الکتریکی و هیدرونیکی به خوبی قابل اجرا است. پس بدون اتلاف وقت به سراغ نحوه اجرای گرمایش از کف می رویم؛ با ویکی ساختمون همراه باشد.

اجرای گرمایش از کف با دو سیستم الکترونیکی و هیدرونیکی چگونه است؟

اجرای سیستم گرمایش از کف را به بهترین ها بسپارید

اهمیت اجرای گرمایش از کف

گرمایش از کف یک راه چاره گرمایی نامرئی را ارائه می دهد (برعکس بخاری یا شوفاژ) که باعث می گردد ایده های طراحی داخلی به خطر بیفتند. در حالی که به افزایش بهره وری انرژی و گسترش بهینه گرما در فضا یاری می نماید، گرمایش از کف می تواند در مقایسه با روش های گرمایش سنتی هزینه های طولانی مدت را کاهش دهد.

مطلب پیشنهادی: عوارض سیستم گرمایش از کف، شایعات واقعیت دارند؟

این سیستم گرمایشی قرن ها است که وجود دارد و از یک اصل ساده که همان گرمایش از کف است پیروی می نماید. آشنا ترین آن ها سیستم های هیدرونیک است که کل فضای خانه را گرم می نمایند. آن ها گرمای فوق العاده ای فراوری می نمایند اما به لوله های پلاستیکی، بخاری آب یا دیگ های بخار، پمپ ها و منیفولدها احتیاج دارند. گزینه دیگر هم می تواند یک سیستم الکتریکی باشد که مزایای بسیاری دارد.

روش های اجرای گرمایش از کف

هر سیستم گرمایش از کف، از تکنیک نصب مخصوص به خود بهره می برد که به توضیح زیر است:

اجرای گرمایش از کف با استفاده از سیستم الکترونیکی

این سیستم مبتنی بر سیم است که مستقیماً روی یک لایه عایق (مش یا حصیر) که به عنوان بخشی از سیستم است، نصب می گردد. سیستم برقی به شکلی خشک اجرا می گردد، به این معنا که مانند سیستم هیدرونیک از لوله برای جریان یافتن آب داغ استفاده نمی نمایند. تمام سیستم های الکتریکی باید توسط یک برقکار واجد شرایط به منبع برق شبکه متصل شوند. اما اگر خودتان دستی به کار دارید، پس تنها کافی است آستین بالا بزنید!

سیستم الکترونیکی از نظر توان 100 یا 200 وات است و برای مناطق کوچک (متراژ کم) مناسب است. همچنین این سیستم برای مناطق با کفپوش چوبی بهترین انتخاب است. توان مصرفی سیستم الکترونیکی به موارد زیر بستگی دارد:

 • اندازه و شکل اتاق
 • شرایط عایق بندی اتاق
 • نوع جنس سطح زیر مش (اغلب بتن)
 • نوع جنس کفپوش

مطلب پیشنهادی: گرمایش از کف چیست، نحوه اجرای آن چگونه است و چه مزایایی دارد؟

سیستم های گرمایشی دارای یک سنسور برای تنظیم دما هستند. می توان با استفاده از ترموستات دما را کنترل نموده و سیستم را برای روشن یا خاموش کردن تنظیم کنید. سیستم الکترونیکی می تواند 200 وات یا هر مقدار دیگری باشد که شامل سیم های نازک با فاصله معین روی یک مِش با یک هسته چند رشته ای و عایق دوبل با فلوروپلیمر پیشرفته است.

این سیستم به اجرای سریع گرمایش از کف یاری می نماید زیرا می توان مش را به راحتی در طول انداخت یا در ابعاد معین برش داد. همچنین مش از پشت حالت چسنبده دارد که به کف می چسبد. همچنین، مش گرمایشی از متریال فایبرگلاس محکم و بادوامی ساخته شده است.

مراحل اجرا

 1. مطمئن شوید که سطح زیر مش، تمیز و بدون گرد و غبار است.
 2. نقشه فضاهای اتاق را با دقت مطالعه نموده و بهترین مکان ممکن برای نصب و قرارگیری ترموستات و سنسور کف را انتخاب کنید (بهتر است نزدیک به منبع برق یا پریز باشد). این مهم ترین مرحله است زیرا هرگونه اشتباه پس از نصب می تواند منجر به خرابی گردد.
 3. اکنون آغاز به اجرای گرمایش از کف با استفاده از سیستم الکترونیکی از محل ترموستات کنید. مش را پهن نموده و آن را به کف بچسبانید. مش باید 50 تا 100 میلی متر از دیوار فاصله داشته باشد.
 4. هنگامی که به انتهای اتاق می رسید، مش باید بریده گردد؛ هرگز نباید کابل را برش دهید! پس از برش مش، حصیر را می توان 180 درجه چرخاند تا یک بار دیگر اجرا از سمت مخالف اجرا گردد تا دوباره به انتهای دیگر اتاق برسد.
 5. در سرانجام می توان مش را به منبع برق وصل کرد تا سیستم آغاز به کار کند.

نکته: نصب این سیستم یک تا دو روز زمان می برد.

اجرای گرمایش از کف با استفاده از سیستم هیدرونیک

سیستم گرمایش مرطوب که به گرمایش از کف هیدرونیکی یا آبی معروف است به وسیله لوله گذاری و جریان آب داغ کار می نماید. لوله کشی و آب، منبع گرما هستند باعث تابش گرما از کف از محیط می گردد. این سیستم یک گرمایش ملایم را تضمین می نماید که به طور مساوی در کل فضا توزیع می گردد. گرمایش هیدرونیکی برای مناطقی با سطح بیش از 60 مترمربع ایده آل است. سالن ها و مناطق با طرح باز (پِلن باز) برای استفاده از گرمایش از کف هیدرونیکی گزینه مناسب تری هستند. این سیستم مناسب کفپوش های ساخته شده از سنگ و سرامیک است.

در این نوع گرمایش از کف یک سری لوله متصل به سیستم گرمایش آب گرم در سراسر کف جریان می یابد تا فضا گرم گردد. لوله ها با استفاده از یک منیفولد به منبع گرمایی متصل می شوند. این سیستم همچنین به یک ترموستات نصب می گردد تا کاربر بتواند دما را تنظیم کند. به طور کلی، هر گونه کار لوله کشی باید توسط متخصص انجام گردد.

گرمایش هیدرونیکی به طور معمول در دمای پایین تر از سیستم گرمایشی کار می نماید. این دما معمولاً بین 27 درجه تا 31 درجه سانتی گراد است اما درجه حرارت دقیق توسط کفپوش مورد استفاده برای پوشاندن کف معین می گردد. نفوذ بیشتر یا کمتر گرما به نوع و ضخامت کفپوش بستگی دارد.

مراحل اجرا

 1. اول باید سیستم گرمایشی نصب گردد. سپس می توان لوله ها را در فواصل مختلف بر روی کف و در کنار هم قرار داد.
 2. سپس لوله ها برای کنترل گرما باید به منیفولد، سیستم گرمایشی و ترموستات متصل شوند. این کار همواره باید توسط یک لوله کش واجد شرایط انجام گردد تا نظارت دقیق بر کل سیستم وجود داشته باشد.
 3. پس از قرار دادن لوله ها، سطح عایق (ماده ای که معمولاً از سیمان و ماسه ساخته می گردد) روی لوله ها اجرا می گردد تا سیستم عایق بندی نموده و کف را تراز کند.
 4. برخلاف استفاده از سیستم برقی که مالک می تواند شرایط نصب را بر عهده بگیرد. سیستم آبی باید در ایده آل ترین حالت توسط یک متخصص نصب گردد. بدین دلیل که اجرای گرمایش از کف هیدرونیکی فرآیندی پیچیده است.
 5. در سرانجام می توان شیرهای متصل به سیستم گرمایشی را باز کرد تا فضا آغاز به گرم شدن کند.

نکته: نصب این سیستم به طور متوسط یک هفته به طول می انجامد.

کلام آخر

اجرای گرمایش از کف می تواند یک سیستم گرمایشی مؤثر باشد. صرفه جویی در انرژی و کارآیی بالا، مهم ترین مزایای این سیستم هستند. احساس لذت بخش ناشی از گرمایش کف را می توان در فصول سرد سال به خوبی تجربه کرد. برای اجرای سیستم گرمایشی الکترونیکی می توانید خود دست به کار شوید ولی جهت نصب سیستم هیدرونیکی بهتر است به متخصصین مراجعه کنید. به هر روی، اگر در هر محله از اجرا دچار مشکل شدید، بهتر است به متخصصین واجد الشرایط مراجعه کنید.

منبع: ویکی ساختمان
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1284

به "اجرای گرمایش از کف با دو سیستم الکترونیکی و هیدرونیکی چگونه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای گرمایش از کف با دو سیستم الکترونیکی و هیدرونیکی چگونه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید