آزمایش بالینی ابزار پوشیدنی تشخیص بیماری آلزایمر شروع شد خبرنگاران

به گزارش سفر به روسیه، در حال حاضر، توسعه ابزار پوشیدنی برای تشخیص آلزایمر زودرس و سایر بیماری های نورودژنراتیو عصبی سال ها قبل از بروز علائم آن یک گام به واقعیت نزدیک شده است.

آزمایش بالینی ابزار پوشیدنی تشخیص بیماری آلزایمر شروع شد خبرنگاران

به گزارش گروه فناوری خبرنگاران، این خبر در حالی منتشر می گردد که مرکز تحقیقات آلزایمر انگلیس از بیش از 500 محقق زوال عقل در کنفرانس تحقیقاتی سالانه خود استقبال نموده است. این رویداد یک هفته ای، بزرگترین نشست محققان زوال عقل در انگلیس است که به طور مجازی در حال برگزاری است و یک جلسه ویژه به اشتراک گذاشتن تحولات ابتکاری EDoN با جامعه تحقیقاتی گسترده تر زوال عقل دارد.

دیوید کامرون، نخست وزیر سابق انگلستان و رئیس هیات مدیره EDoN بودجه تحقیقاتی را از طرف بیل گیتس و بنیاد خیریه غذا های ایسلند فراهم نموده و بیش از 35 سازمان پیشرو در علوم داده، تحقیقات بالینی و تخریب عصبی را برای استفاده از فناوری های دیجیتال برای تشخیص بیماری هایی مانند آلزایمر 10 تا 15 سال قبل از بروز علائم بیماری گردهم آورده است.

هدف EDoN استفاده از برنامه های گوشی های هوشمند و پوشیدنی هایی مانند ساعت های هوشمند و هدبند ها برای جمع آوری داده های دیجیتالی در خصوص طیف وسیعی از موارد مختلف از جمله خواب، فعالیت عصبی، شناخت، گفتار و زبان، راه رفتن، ضربان قلب، مهارت های حرکتی و فعالیت بدنی است.

این داده ها با داده های بالینی مانند اسکن مغز تایید و با داده های متخصصان موسسه آلن تورینگ، دانشگاه اکستر، موسسه MRC هارول و دانشگاه کمبریج که در EDoNs Analytic Hub ایجاد شدند مورد تجزیه وتحلیل قرار می گیرند. با جمع آوری و ترکیب مقادیر زیادی از داده های دیجیتالی و بالینی گذشته نگر و آینده نگر، گروه EDoN امیدوار است که مدل های قدرتمند یادگیری ماشین ایجاد کند که می تواند الگو های ظریف یا اثرانگشت را در داده های دیجیتالی افراد تشخیص دهد و موفقیتی در تشخیص زودهنگام باشد.

در صورت موفقیت، EDoN شاهد توسعه یک ابزار جدید دیجیتال توسط متخصصان است که می تواند پیش بینی موارد دیجیتالی بیماری های اولیه را جمع آوری کند و می تواند توسط پزشکان به عنوان بخشی از آنالیز سلامت میانسالی در افرادی که در معرض خطر علائم زوال عقل هستند سال ها پیش از بروز علائم مورد استفاده قرار گیرد.

همکاری سه ساله با مرکز تحقیقات بیماری آلزایمر دانشگاه بوستون (BU ADRC) با 200 داوطلب مبتلا به زوال عقل و فرد سالم با استفاده از دستگاه ها از جمله دو برنامه تلفن های هوشمند، یک ساعت ردیابی فعالیت و یک هدبند برای تجزیه و تحلیل خواب، با داده های محققان در EDoN به اشتراک گذاشته خواهد شد.

شرکت نمایندگان که در منطقه بوستون زندگی می نمایند، در ابتدا به مدت یک هفته و هر سه ماه، دو بار از این دستگاه ها استفاده می نمایند. این مشارکت بخشی از یک پروژه گسترده تر است که در BU ADRC در حال آزمایش طیف وسیعی از دستگاه های پوشیدنی برای جمع آوری داده های دیجیتالی است که می تواند سرنخ هایی برای سلامت مغز فرد باشد.

در نهایت EDoN میخواهد قبل از آزمایش دستگاه دیجیتال نهایی خود در بیش از یک میلیون نفر به وسیله آنالیز های بهداشتی، داده های حداکثر 50هزار نفر را به وسیله مطالعات مداوم در سراسر دنیا جمع آوری کند. این موسسه خیریه امیدوار است که اثر انگشت های دیجیتالی حاصل از کار EDoN نه تنها بتواند بیماری زودرس را نشان دهد بلکه بین بیماری های مختلفی که باعث زوال عقل می شوند نیز تمایز قائل گردد.

همه گیری کووید-19موجب ارائه فناوری، مراقبت های بهداشتی بیشتری از راه دور شده است، آنالیز اخیر نگرش ها نسبت به سلامت دیجیتال طی همه گیری نشان می دهد که 73درصد از پاسخ دهندگان اعلام کردند که فناوری بهداشت دیجیتال در آینده خدمات بهداشتی مهم است.

دکتر جسی مِز، مدیر هسته بالینی، مرکز تحقیقات بیماری آلزایمر دانشگاه بوستون اظهار کرد: فناوری های دیجیتال فرصت های بیشتری برای درک و نظارت بر سلامت افراد و پزشکان آنان فراهم می نماید. بیماری هایی که باعث زوال عقل می شوند می توانند در سنین میانسالی آغاز شوند، اما در حال حاضر روش های ارزان و غیرتهاجمی برای تشخیص این بیماری اولیه نداریم. فناوری های دیجیتال مانند گوشی های هوشمند و پوشیدنی ها می توانند روشی کم هزینه و آسان برای شناسایی دقیق بعضی از تغییرات در بیماری هایی مانند آلزایمر فراهم نمایند. یافته های این مطالعه می تواند واقعا روش مقابله با این بیماری ها را در آینده تغییر دهد.

سال گذشته، دانشگاه بوستون 2.8 میلیون دلار بودجه از بیل گیتس و انجمن قلب آمریکا برای ایجاد یک مرکز تحقیقاتی در خصوص سلامت مغز و زوال عقل دریافت کرد. این مشارکت با EDoN دو سازمان را در جهت یک هدف مشترک جمعی یعنی استفاده از فناوری دیجیتال برای ساده سازی و سرعت بیشتر مراقبت و درمان بهتر بیمار در سال های آینده فراهم کند.

هیلاری ایوانز، مدیرعامل تحقیقات آلزایمر انگلیس گفت: در حال حاضر هیچ درمانی برای کاهش یا توقف بیماری هایی مانند آلزایمر وجود ندارد و این یک هدف اصلی برای دانشمندان در سراسر دنیا است. برای داشتن شانس بیشتر در تغییر زندگی آینده افراد باید هنگامی که این بیماری ها هنوز مغز را تسخیر ننموده، درمان ها و پیشگیری های احتمالی جدید را ارائه کرد.

شناسایی بیماری هایی مانند آلزایمر خیلی زودتر از آنچه امروزه انجام می دهیم می تواند کوشش های تحقیقاتی را به شرایط دیگر تبدیل نموده و یاری کند تا درمان ها بسیار زودتر ارائه شوند. سلامت مغز در سلامت فرد نقش اساسی دارد. فناوری مورد آنالیز به وسیله EDoN می تواند یاری کند تا افراد بیشتری با مکالمه اولیه، تشخیص و دسترسی به درمان و تحقیقات از سلامت بهره مند شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1485

به "آزمایش بالینی ابزار پوشیدنی تشخیص بیماری آلزایمر شروع شد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آزمایش بالینی ابزار پوشیدنی تشخیص بیماری آلزایمر شروع شد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید