آذربایجان شرقی، استقبال گردشگران از طعم دلچسب کباب بناب

به گزارش سفر به روسیه، کباب سنتی بناب با توجه به قدمت بیش از 130 ساله خود، به یک برند جهانی تبدیل شده و آوازه آن تا آن سوی مرزها کشیده شده و شعبی از کباب بناب در آلمان و کانادا و... راه اندازی شده است.

آذربایجان شرقی، استقبال گردشگران از طعم دلچسب کباب بناب

به گزارش خبرنگاران از بناب، کباب سنتی بناب با توجه به قدمت بیش از 130 ساله خود، به یک برند جهانی تبدیل شده و آوازه آن تا آن سوی مرزها کشیده شده و شعبی از کباب بناب در آلمان و کانادا و... راه اندازی شده است.

اصالت این کباب به دوران حکومت احمدشاه قاجار برمی گردد، که برای اولین بار این غذای اصیل ترکی توسط حاج صمد کشاورزی در قدمتی حدود 130 سال پیش پخته شد؛ حاج صمد کشاورز آشپز معروف این قرن به بناب آشپزباشی سی یا به تعبیری دیگر به سرآشپز بناب معروف بود.

این آشپز تاریخ ساز بناب در دوران آشپزی خود مغازه ای در اوزون بازار بناب داشته و سال ها در این محل غذاهای زیادی از این قبیل را طبخ نموده است.

گفته می گردد علت اصلی شهرت این کباب وجود کاروان سراهای زیاد در شهر در ایام گذشته بوده که تاجرانی در این کاروان سراها به خرید و فروش می پرداختند و در تبلیغ این کباب نقش بسزایی داشتند.

در سالیان گذشته نه تنها از شهرت این کباب کم نشده است، بلکه هر روز بر معروفیت این کباب افزوده می گردد، بطوری که دستور پخت این نوع کباب در سال 1394 پس از کوشش های فراوان نماینده، فرماندار و رئیس اداره میراث فرهنگی وقت بناب به ثبت ملی رسید.

بر اساس این گزارش خبرنگاران، اولین جشنواره کباب بناب در سال 94 به یمن و میمنت این اتفاق بزرگ برای شهرستان، برگزار گردید که در این جشنواره 35 هزار نفر شرکت نموده و از طعم دلچسب کباب بناب لذت بردند.

این جشنواره در دومین سال برگزاری خود با افزایش چشمگیر بازدیدکنندگان به 50 هزار نفر بازدید کننده رسید و در ادامه سیر صعودی خود در سال 96 با برگزاری سومین جشنواره کباب بناب 70 هزار نفر بازدید کننده در این جشنواره شرکت کردند.

این گزارش خبرنگاران می افزاید، امسال چهارمین جشنواره کباب بناب با حضور بیش از 85 هزار نفر گردشگر از سرتاسر ایران اسلامی با گردش اقتصادی 85 میلیارد ریالی برگزار گردید.

استاندارد مواد اولیه و پخت کباب بناب در امسال به ثبت رسید و این اتفاق مبارک مسبب خواهد شد تا روند رسیدگی و نظارت بر عرضه کباب با برند کباب بناب در سرتاسر کشور توجه بیشتری صورت گیرد.

در گزارش ویدیویی پیش رو، با تعدادی از گردشگران در بناب و امین رفیعی، فرماندار بناب و نادر داوودی شهردار این شهر گفت وگو کردیم که در ادامه با هم می بینیم:

گزارش ویدیویی از مهدی کاظم زاده

ت

منبع: تسنیم
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 343

به "آذربایجان شرقی، استقبال گردشگران از طعم دلچسب کباب بناب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آذربایجان شرقی، استقبال گردشگران از طعم دلچسب کباب بناب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید