آبشاری کوهستانی در بوشهر

به گزارش سفر به روسیه، سلام نو: آبشار فاریاب در منطقه ای کوهستانی در شصت و پنج کیلومتری برازجان و جنوب کوه بزیر از توابع استان بوشهر واقع شده است . این آبشار به دلیل کم آبی این منطقه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تماشای قطره های آب که به شدت به سنگ ها برخورد نموده و پخش میشوند، هر بیننده ای را ناخودآگاه جذب نموده و احساس خنکی در هوا پخش می نماید. تماشای آبشار به ویژه در فصل تابستان و در اوج گرما لذتی وصف نشدنی دارد.

آبشاری کوهستانی در بوشهر

روستای زیبای رود فاریاب که از قطب های گردشگری و کشاورزی شهرستان دشتستان است در استان بوشهر واقع شده است. این منطقه دارای آبشاری زیبا و تماشای است که میتواند در لیست مکانهای تماشای هر گردشگری در استان بوشهر قرار گیرد.

این آبشار از به هم پیوستن آب چشمه های منطقه فاریاب دشتستان و رود روستای رود فاریاب تشکیل می شود. با توجه به دمای بالای استان و کم آبی در این منطقه، آبشار رود فاریاب و چشمه سارهای اطراف آن بسیار اهمیت دارند. مهمترین چشمه این منطقه چشمه تنگ فاریاب است که اهالی روستای رودفاریاب برای آبیاری باغات خود از آن بهره مند می شوند.

آبشار رودفاریاب با سرمایه گذاری سازمان جهانگردی بوشهر به قطبی تفریحی - توریستی تبدیل شده است. این آبشار محیط چندان وسیعی ندارد و دور محوطه آن دیوارکشی شده است که برای پایین رفتن باید ازپلکانی سنگی و پرپیچ و خم گذشت تا به کنار آبشار رسید. محیط اطراف آن پوشیده از درختان نخل است که زیبایی خاصی به آین منطقه داده است. آب این آبشار کمی شور است اما هنگام بارش های فصلی، شوری آن کم میشود.

گفتنی است که سرچشمه رود فاریاب در تنگ فاریاب، در فاصله نه کیلومتری روستا واقع شده است. این تنگ نزدیک به سه کیلومتر طول دارد. سرتاسر تنگ زیبای فاریاب نیز پوشیده از باغات لیمو و نخل است. این زیبایی های طبیعی چون در استان گرم و خشک بوشهر واقع شده اند اهمیت بسیار دارند. متاسفانه چند سالی است که خشکسالی، این منطقه را نیز به شدت تهدید می کند. مقدار آب چشمه تنگ فاریاب کم شده و باغ های زیبا در حال نابودی هستند.

نام فاریاب یا پاریاب نشان از قدمت تاریخی این روستا دارد. در ایران تعداد زیادی روستا وجود دارد که ساختار بخشی از نام آنها برگرفته از واژه فاریاب می باشد. روستاهای فاریاب، رودفاریاب و تنگ فاریاب در استان بوشهر، فاریاب، چنارفاریاب، تنگ فاریاب و دشت فاریاب در استان فارس، فاریاب در استان کرمان، فاریاب و فاریاب کوهیج و فاریاب سنگوییه در استان هرمزگان از جمله نقاطی هستند که این گونه نامگذاری شده اند.

بیشتر این منطقه ها، آسیاب های فراوانی داشته اند که نشانگر این است که در قدیم این روستاها مراکز مهم تهیه آرد بشمار می رفته اند. در روستای رودفاریاب بقایای سه آسیاب وجود دارد که در حال نابودی کامل هستند.

عایدی مردم روستا از فعالیت های زراعی، دامداری و صنایع دستی تأمین می شود.

جهتهای دسترسی به آبشار فاریاب

تنگه فاریاب نزدیک سه کیلومتر طول دارد و از باغ های لیمو و نخل پوشیده شده است که با توجه به آب و هوای گرم و خشک بوشهر، تقریبا شبیه معجزه است .

سه جهت برای رسیدن به این آبشار زیبا در دسترس است.جهت نخست جاده بوشهر- شیراز است که حدودا 38 کیلومتر پس از نیروی انتظامی دالکی قرار گرفته است. دومین جهت از راه بنداروز وشاهزاده ابراهیم است که به کلمه می رسد و از آنجا به تنگ فاریاب منتهی می شود.سومین جهت ازشهر اهرم به منطقه پشتکوه منتهی می شود. به دلیل دور افتادگی و جهتهای فرعی متعدد بهتر است برای تماشا آبشار از راهنمای محلی بهره ببرید.

منبع: دیجیاتور
انتشار: 23 شهریور 1401 بروزرسانی: 23 شهریور 1401 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 2074

به "آبشاری کوهستانی در بوشهر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آبشاری کوهستانی در بوشهر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید