کشف ماده مرموز در اثر برخورد رعد و برق به درخت ، یک ماده معدنی که روی زمین وجود نداشت

به گزارش سفر به روسیه، صاعقه اخیرا با برخورد به درختی در فلوریدا باعث فراوری نوع خاصی از ماده معدنی شده که پیش تر مشاهده نشده بود.

کشف ماده مرموز در اثر برخورد رعد و برق به درخت ، یک ماده معدنی که روی زمین وجود نداشت

به گزارش خبرنگاران و به نقل از ساینس الرت، صاعقه ای که به درختی در ساحل غربی فلوریدا برخورد کرد، نوع شگفت انگیزی از مواد فسفری فراوری کرد که قبلا روی زمین ندیده بودیم: ماده ای که می تواند نمایانگر یک گروه معدنی کاملا نو باشد و شکاف بین مواد معدنی فضایی و مواد معدنی موجود در زمین را پر کند.

این ماده که به فسفیت کلسیم (CaHPO3) نزدیک است، در داخل یک فولگوریت یافت شد؛ یک جسم کروی شکل که از واکنش صاعقه فوق العاده داغ با شن و ماسه در اطراف ریشه های درخت تشکیل شده است.

این فولگوریت های فسیل شده رعد و برق اغلب زمانی تشکیل می شوند که صاعقه به انواع خاصی از شن، سیلیس و سنگ برخورد می نماید. آنچه بسیار کمتر رایج است یافتن چیزی بسیار منحصر به فرد است که در داخل یکی از این ساختارها پنهان شده است.

متیو پاسک، زمین شناس از دانشگاه فلوریدای جنوبی می گوید: ما هرگز ندیده ایم که این ماده به طور طبیعی روی زمین وجود داشته باشد. مواد معدنی مشابه آن را می توان در شهاب سنگ ها و فضا یافت، اما ما هرگز این ماده را در هیچ کجا ندیده ایم.

به گفته محققان، برخورد صاعقه باعث سوختن کربن در درختی که به آن برخورد نموده و بعلاوه آهن جمع شده اطراف ریشه های آن شد. این شکل از فسفیت کلسیم به خوبی می تواند در سناریوهای پر انرژی دیگر شکل بگیرد و ممکن است نقش مهمی در چرخه فسفر (حرکت این عنصر شیمیایی در اطراف زمین) ایفا نماید.

کوشش برای بازسازی این CaHPO3 در آزمایشگاه ناموفق بود و نشان داد که شرایط و زمان بندی بسیار خاصی برای فراوری این ماده معدنی مورد احتیاج است. شاید برای تماشا دوباره آن باید منتظر صاعقه دیگری باشیم.

این یافته ها علاوه بر تاثیر بر چرخه فسفر امروزی، ممکن است به دوره های اولیه در تاریخ سیاره ما نیز مرتبط باشد. این نوع برخوردهای صاعقه و واکنش های شیمیایی احتمالا به طور منظم اتفاق می افتد، اما چرخه فسفیت ها چیزی نیست که دانشمندان به طور کامل آن را درک نمایند.

ظاهر این ماده نو فسفر بعلاوه می تواند به دانشمندان در خصوص چگونگی کاهش فسفر (یعنی تبدیل به حالت های دیگر به وسیله واکنش های شیمیایی به وسیله به دست آوردن الکترون) در سطوح دمایی مختلف به دانشمندان بیاموزد. در عین حال، این تحقیق اطلاعات بیشتری در خصوص شکل و قدرت رعد و برق ارائه می دهد.

پاسک می گوید: درک مقدار انرژی صاعقه بسیار مهم است، زیرا در این صورت می دانیم که یک صاعقه به طور میانه چقدر می تواند آسیب ایجاد کند و چقدر خطرناک است.

فلوریدا مرکز صاعقه دنیا است و ایمنی صاعقه مهم است؛ اگر صاعقه ای به میزان کافی قوی باشد که سنگ را ذوب کند، مطمئنا می تواند آدم ها را هم ذوب کند.

این تحقیق در Communications Earth & Environment منتشر شده است.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 27 فروردین 1402 بروزرسانی: 27 فروردین 1402 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 2170

به "کشف ماده مرموز در اثر برخورد رعد و برق به درخت ، یک ماده معدنی که روی زمین وجود نداشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف ماده مرموز در اثر برخورد رعد و برق به درخت ، یک ماده معدنی که روی زمین وجود نداشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید