پاسخ اداره کل میراث فرهنگی اصفهان در خصوص مسجد جامع کاشان

به گزارش سفر به روسیه، به دنبال پخش گزارشی درباره وضعیت بنای تاریخی مسجد جامع کاشان در برنامه تلویریونی حالا خورشید، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اصفهان درباره اقدامات انجام شده برای مرمت این بنای تاریخی پاسخی را ارائه کرد.

پاسخ اداره کل میراث فرهنگی اصفهان در خصوص مسجد جامع کاشان

به گزارش سفر به روسیه به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در متن این گزارش آمده است:

مسجد جامع کاشان از جمله کهن ترین بناهای تاریخی کاشان بوده که دارای گنبدی بزرگ و مناره ایی زیبا و آجری است.

براساس قدیمی ترین کتیبه موجود درمسجد، بنای آن درسال466 هجری قمری صورت پذیرفته، با این وصف بنای این مسجد متعلق به دوران سلاجقه است.

در رابطه با مرمت های صورت پذیرفته در این مسجد تاریخی، شایان ذکر است که در طی10سال گذشته با تخصیص اعتبار مناسب، بخشهای مختلف مسجد مرمت شده و حتی در مرمتهای اساسی این مسجد در 6 سال قبل بخشهای از شبستانهای زیرزمینی این مسجد که در ادوار مختلف از دیده ها پنهان مانده بود کشف و مرمت شده و هم اکنون در معرض دید عموم قرار گرفته است.

در طی امسال بخشهای از کف مسجد دچارنشست شده است، با توجه به اینکه مساجد موقوفه ودر تملک اوقاف هستند و هیات امنای مساجد به عنوان بهره بردار موظف به نگهداری و حفاظت کلی و همچنین ساماندهی تجهیزات و امکانات موجود در مساجد هستند، و ساماندهی و نظافت کلی فضاهای داخلی با توجه به اینکه از مسجد بهره برداری میکنند به عهده اوقاف است.

با توجه به ارزشهای تاریخی و معماری مسجد مذکور مرمت بخشهای مختلف آن با نظارت میراث فرهنگی خواهد بود و آماده هرگونه همکاری در این زمینه با اداره کل اوقاف و امورخیریه و همچنین هیات امنای مسجد وجود دارد.

اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان طرح مرمت و برطرف خطر احتمالی از بدنه مسجد و همچنین طرح مرمت نشست کف مسجد را در دستور کار خود قرار داده است.

منبع: میراث آریا
انتشار: 7 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 126

به "پاسخ اداره کل میراث فرهنگی اصفهان در خصوص مسجد جامع کاشان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاسخ اداره کل میراث فرهنگی اصفهان در خصوص مسجد جامع کاشان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید