پاداش بزرگ پرسپولیس در پیچ و تاب تحریم

به گزارش سفر به روسیه، باشگاه همچنان اصرار دارد که باور کنیم پول هایش را نقدی تحویل گرفته و در تایید ادعای خود، می گوید که از پاداش های مراحل قبلی چیز زیادی طلب ندارد.

پاداش بزرگ پرسپولیس در پیچ و تاب تحریم

به گزارش خبرنگاران ، زهرا اسدی، برای مقدمه، بد نیست یک چرتکه بیندازیم و ببینیم پرسپولیس از هر بازی و هر مرحله لیگ قهرمانان 2018 چقدر درآمد داشته. از آنجا که ای اف سی برای هر بازی در مرحله گروهی 30 هزار دلار یاری هزینه سفر و میزبانی به تیم ها پرداخت می نماید، پرسپولیس 180 هزار دلار از این راه به دست آورده. آن ها بابت چهار پیروزی مقابل نسف قارشی ازبکستان، الوصل امارات و السد قطر هم 200 هزار دلار پاداش گرفتند و تساوی برابر نسف قارشی در ازبکستان 10 هزار به اندوخته شان اضافه نمود.

این اما خاتمه حساب و کتاب های پرسپولیس و کنفدراسیون فوتبال آسیا در مرحله گروهی نیست چرا که قرمزها بابت صدرنشینی در گروه سوم هم 200 هزار دلار جایزه گرفتند تا درآمدشان از مرحله گروهی به 590 هزار دلار برسد. در واقع رقمی که تیم برانکو در شش بازی مرحله گروهی به دست آورد، چیزی نزدیک به بیست درصد از کل بودجه یک سال باشگاه پرسپولیس بود.

در یک هشتم نهایی قرمزها 60 هزار دلار برای سفر به امارات و میزبانی از الجزیره گرفتند و پاداش صعودشان هم 100 هزار دلار بود. هزینه سفر و میزبانی در مرحله یک چهارم نهایی همان 30 هزار دلار برای هر بازی بود اما پاداش صعود به 150 هزار دلار افزایش پیدا کرد. پرسپولیس که تا پیش از مرحله یک چهارم نهایی 750 هزار دلار از لیگ قهرمانان درآمدزایی نموده بود، با صعود به نیمه نهایی این رقم را تا 960 هزار دلار افزایش داد و حتی اگر در همین مرحله حذف می شد، با بیش از یک میلیون دلار به خانه برمی گشت.

پرسپولیس اما به فینال رفت تا گذشته از 60 هزار دلاری که بابت سفر به دوحه و سپس میزبانی از السد دریافت نموده بود، 250 هزار دلار هم بابت صعودش پاداش بگیرد. توصیف زیباتر از چنین اتفاقی می تواند این باشد که بگوییم برانکو ایوانکوویچ تمام پول قراردادش را با فینالیست شدنش در لیگ قهرمانان به خزانه باشگاه پرسپولیس برگرداند.

قهرمانی در آسیا می توانست درآمد پرسپولیس از لیگ قهرمانان را 4 میلیون دلار افزایش بدهد اما قرمزها نایب قهرمان شدند و گذشته از 120 هزار دلاری که بابت سفر به ژاپن و میزبانی از بازی برگشت فینال عایدشان می گردد، باید منتظر یک پاداش 2 میلیون دلاری باشند. پاداشی که پرداخت آن یک پروسه دو سه ماهه است اما خدا می داند چطور می خواهد از تحریم ها بگذرد و برسد به دست پرسپولیس.

کنکاش های مان به اینجا رسید که مسئولیت انتقال پاداش های دلاری ای اف سی به باشگاه پرسپولیس را چند واسطه ایرانی مقین مالزی به عهده گرفته اند و البته باید ببینیم این واسطه ها قانونی هستند یا غیرقانونی. قانونی بودن آنها یعنی می توانیم آسوده خاطر باشیم که پرسپولیس دلارهایش را با یاری وزارت امور خارجه و سفارت ایران در کوالالامپور دریافت نموده و می نماید.

در غیر اینصورت، باشگاه بخشی از درآمدش را به عنوان سودی که واسطه های غیرقانونی می برند، از دست خواهد داد که البته خود پرسپولیسی ها مصرانه می گویند این پول را بدون واسطه دریافت خواهند کرد. چنین ادعایی را اول بار، حمیدرضا گرشاسبی مطرح نمود که گفت: منتظریم ای اف سی یک تاریخ معین به ما اعلام کند تا برای دریافت پاداش، نماینده باشگاه را به مالزی اعزام کنیم.

پیش تر شنیده بودیم به خاطر تحریم ها و همین طور محدودیت هایی که در نقل و انتقال ارز وجود دارد، کنفدراسیون فوتبال آسیا پاداش های پرسپولیس را در چند مرحله و هر بار 200 – 300 هزار دلار پرداخت خواهد نمود اما به وسیله کدام بانک وقتی باشگاه نه در ایران حساب ارزی می تواند داشته باشد و نه در مالزی حساب بانکی دارد؟

پاسخ مان را کمی پیش از مدیرعامل گرفتیم که می گفت نماینده اش را برای دریافت پول از ای اف سی به کوالالامپور می فرستد و حالا امیرعلی حسینی در قامت مدیر امور بین الملل باشگاه پرسپولیس صحبت های او را تکمیل می نماید: با توجه به اینکه زمان زیادی از فینال نگذشته، مدیرعامل باشگاه هنوز دستوری برای دریافت پاداش ها نداده اند اما کمیته مالی باشگاه نزدیک ترین و بهترین راه را برگزیده که دریافت پاداش ها به صورت دستی و نقدی است.

می خواهیم خوشبین باشیم و ادعای پرسپولیسی ها را باور کنیم اما این را هم می دانیم که بر اساس سیستم بانکداری جهانی، پرداخت و دریافت پول به صورت دستی غیرممکن است! این ممنوعیت، دوباره ما را می برد به ابتدای بحث که پرسیدیم پرسپولیس پاداش های آسیایی اش را چطور از ای اف سی دریافت خواهد نمود و رسیدیم به همان واسطه ها.

باشگاه اما همچنان اصرار دارد که باور کنیم پول هایش را نقدی تحویل گرفته و در تایید ادعای خود، می گوید که از پاداش های مراحل قبلی چیز زیادی طلب ندارد: الان فقط پاداش های فینال مانده. از پاداش های مراحل قبل از فینال هم تقریبا نصفِ پول مان را گرفته ایم و همه را دستی گرفته ایم. هر بار نماینده باشگاه را فرستادیم و پول را دریافت کردیم. این بار هم برنامه مان همین است اما باید منتظر باشیم تا ای اف سی به باشگاه اطلاع بدهد که پاداش ها آماده است. البته این کار زمان می برد چرا که 5 درصد از کل پاداش ها را خود کنفدراسیون بابت امور خیرخواهانه کسر می نماید و بخشی هم بابت جریمه های فردی و باشگاهی کسر خواهد شد. ای اف سی همه این ملاحظات را در نظر می گیرد و وقتی به ما اعلام کند که پاداش ها آماده است، نماینده باشگاه مثل دفعات قبل برای دریافت پول به مالزی می رود.

2

منبع: ایران ورزشی
انتشار: 14 فروردین 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 87

به "پاداش بزرگ پرسپولیس در پیچ و تاب تحریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پاداش بزرگ پرسپولیس در پیچ و تاب تحریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید