در کمپ های ترک اعتیاد زنان چه می گذرد؟

به گزارش سفر به روسیه، مدیرکل بهزیستی البرز گفت: کسی که 18 ماه از ترک اعتیادش در کمپ های ترک اعتیاد و مراکز تی سی گذشته باشد، تا سقف 50 میلیون تومان وام خود اشتغالی دریافت می کند و از این طریق به محیط جامعه و شرایط درآمدزایی بازمی گردد.

در کمپ های ترک اعتیاد زنان چه می گذرد؟

اسدالله حیدری در گفت وگو با سفر به روسیه اظهار کرد: در حال حاضر پنج کمپ ویژه بانوان در استان فعال است که هر یک از آنها بین تا40 تا 60 نفر را پذیرش می کنند.

وی با اشاره به تعرفه این مراکز اقامتی میان مدت ادامه داد: افرادی که به این مراکز مراجعه می کنند، باید ماهیانه 730 هزار تومان برای خدماتی که می گیرند، پرداخت کنند.

وی شرح داد: اگر زنانی که درگیر اعتیاد هستند به صورت تمایلی به کمپ ها مراجعه کنند، تا سه ماه می توانند از خدمات این مراکز استفاده کنند ولی اگر به دستور مقامات قضایی منتقل شوند، باید به اندازه مدتی که قاضی تعیین کرده در این مراکز نگهداری شوند.

این مسئول با اشاره به محدوده سنی پذیرش زنان معتاد استان افزود: این کمپ ها زنان بین 18 تا 55 سال را پذیرش کرده و به آنها خدمات مختلفی ارائه می دهند.

وی افزود: آشناسازی با روش های ترک اعتیاد، برگزاری جلسات خانواده، برگزاری دوره هایی برای افزایش اعتماد به نفس و ... بخشی از این خدمات است.

حیدری با بیان اینکه بهزیستی استان بخشی از یارانه زنان معتادی که توان پرداخت تعرفه کمپ ها را ندارند متقبل می گردد، گفت: این افراد با نامه بهزیستی در این مراکز پذیرش می شوند و بعد از اتمام دوره هزینه انجام شده توسط این نهاد پرداخت می گردد.

وی افزود: از زنان معتادی که بدون سرپرست هستند و تمایلی به کمپ ها مراجعه می کنند هیچ هزینه ای دریافت نمی گردد و از مابقی هم مبلغ کمی دریافت می گردد.

مدیرکل بهزیستی البرز با اشاره به اینکه زنانی که در کمپ ها حضور پیدا می کنند غربالگری می شوند، شرح داد: افرادی که دچار مشکل اعصاب روان شده و یا به بیماری ایدز مبتلا شده اند؛ جداسازی شده و به روانپزشک و مرکز باشگاه مثبت ارجاع داده می شوند.

وی ادامه داد: بعد از اینکه دوره ترک این افراد به انتها رسید، فرایند انتقال آنها به مرکز تی سی (مرکز ترک اعتیاد اجتماع مدار) آغاز می گردد.

این مسئول گفت: این افراد شش ماه در مرکز تی سی ماهدشت نگهداری می شوند و در دوره هایی مثل توانمندسازی بعد اعتیاد و خودباوری شرکت داده می شوند و شرایط پرداخت وام خوداشتغالی برای آنها مهیا می گردد.

حیدری شرح داد: کسی که 18 ماه از ترک اعتیادش گذشته باشد، تا سقف 50 میلیون تومان وام خود اشتغالی دریافت می کند و از این طریق به محیط جامعه و شرایط درآمدزایی بازمی گردد.

وی با بیان اینکه دریافت وام به مدرک فنی و حرفه ای نیاز دارد، گفت: کسانی که این مدرک را داشته باشند سریع به بانک های عامل معرفی می شوند و سایر افراد هم با توجه به علاقه ای که دارند به فنی و حرفه ای معرفی می شوند.

مدیرکل بهزیستی البرز با بیان اینکه به دنبال راه اندازی مرکز توانمندسازی زنان معتاد استان هستیم، شرح داد: در حال حاضر یک مرکز توانمند سازی ویژه مردان در استان فعال است ولی ما به دنبال راه اندازی مرکز زنان هم هستیم.

وی گفت: در این مرکز به زنانی که دوره پاکی را گذرانده اند، آموزش های مهارتی داد می گردد و برای برخی از آنها شغل یابی می گردد تا آنها مجددا به روند عادی زندگی بازگردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 آذر 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 486

به "در کمپ های ترک اعتیاد زنان چه می گذرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در کمپ های ترک اعتیاد زنان چه می گذرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید