دایناسورهای باهوش با توانایی های باورنکردنی!

به گزارش سفر به روسیه، ایرنا نوشت: یک مطالعه تازه حاکی است تیرانوسوروس رکس - دایناسور دوپای گوشتخوار عصر کرتاسه پسین (حدود 65 تا 85 میلیون سال قبل) - از مغزی متناسب با جثه خود برخوردار بوده است.

دایناسورهای باهوش با توانایی های باورنکردنی!

سوزانا هرکولانو - هوزل آناتومیست عصبی می گوید: این دایناسورهای درنده با دست های کوچک ممکن است به هوشمندی میمون های دوران تازه بوده باشند یا حداقل شمار مشابهی از سلولهای مغزی داشته بوده اند.

همه دیرینه شناسان در این خصوص قانع نشده و می گویند این ادعای جسورانه بر اساس بعضی تعابیر قابل تردید از داده های منسوخ شده پایدار است. با این حال چیزی شبیه یک مناقشه علمی بر سر سوالات بزرگ درباره موجودات هوشمند وجود ندارد.

این محقق برزیلی در این مطالعه تازه از داده های مربوط به پرندگان زنده و خزندگان عصر تازه برای آنالیز این مساله استفاده کرد که تعداد نورون ها چطور با افزایش حجم مغزی تنظیم می گردد. او سپس کوشش کرد تا پیش بینی کند تی رکس چه تعداد سلول مغزی ممکن است در بخشی از مغز خود موسوم به telencephalon داشته باشد. این بخش از آناتومی مغزی متشکل از دو نیمکره مسئول کارهای شناختی حیوان بوده است.

او برآورد کرد که این حیوان باستانی حدود 3 میلیارد سلول مغزی در مغز 343 گرمی خود انباشته داشته است. اگر این تعداد سلول های مغزی بازتاب دهنده هوشمندی (braininess) است موجب می گردد این حیوانات نه تنها بزرگ الجثه بوده اند بلکه توان شناختی منعطفی هم داشته و نسبت به تصورات پیشین، درندگان باشکوهی بوده اند.

این محقق در گزارش خود می افزاید: این حیوان گوشتخوار چابک به میزان فیل از توانایی شناختی مشابه بابون برخوردار بوده و واقعا باید یک درنده توانایی بوده باشد.

بر اساس یافته های این محقق، ترانوسوروس Tyrannosaurus به سرعت به بلوغ می رسیده و عمری طولانی در حد بیش از 40 سال داشته است. مغز این حیوان قادر به استفاده از ابزار و انتقال این دانش به نسل بعدی بوده است.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 27 دی 1401 بروزرسانی: 27 دی 1401 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 2132

به "دایناسورهای باهوش با توانایی های باورنکردنی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دایناسورهای باهوش با توانایی های باورنکردنی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید