تکمیل بزرگترین بندر گردشگری چمخاله تا انتها 1400

به گزارش سفر به روسیه، مراسم امضای تفاهم نامه بنادر گردشگری با حضور علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی و گردشگری و محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی برگزار گردید.

تکمیل بزرگترین بندر گردشگری چمخاله تا انتها 1400

محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی گفت: نقشه راهی احتیاج است تا برای توسعه بنادر جهانگردی بتوانیم در جهت اشتغال و فراوری از بنادر استفاده کنیم. کما اینکه این بنادر می توانند برای تفریحات سالم مورد استفاده قرار گیرند و برنامه سازمان یافته ای برای پیشرفت سواحل باید داشت.

وی اضافه نمود:با کشور های همسایه دریای خزر برای سفر و جابه جایی بار به وسیله مرز صحبت کردیم و اگر سفر دریایی برقرار باشد سوخت و انرژی برای این سفر ها به کار گرفته می گردد و صنعت کشتی سازی طرح نوسازی کشتی ها در دستور کار است.

اسلامی اضافه نمود: برای ایجاد مارینا فعالیت هایی در شمال و جنوب کشور انجام دادیم و اشخاصی بدون هیچ مجوزی ساحل را تصرف می نمایند به اسم جهانگردی که باید این ها سازمان دهی گردد؛ساحل برای تمام افراد است و هیچ ارگانی حق تصرف آن را ندارد.

وی اضافه نمود:بنادری که بیشتری نزدیکی را با شهر دارند. مانند بندر نوشهر باید طرح جامع را اجرا نمایند؛راستای برای پیاده روی، سکویی برای تماشا و امکانات ورزشی باعث ایجاد روحیه بهتر در افراد خواهد شد که تمامی این امکانات انجام خواهد شد.

بوم گردی در دوران کرونا باعث اشتغالزایی شد

مونسان گفت: از اقداماتمان، تنوع دادن به محصولات جهانگردی و خروج از جهانگردی تک محصولی بود.در همین شرایط کرونایی، با وجود بوم گردی بعضی شهر ها تعداد جهانگرد هایشان را از دست نداده اند بلکه باعث اشتغال زایی و درآمد زایی هم شده است.جهانگردی کشاورزی نیز راه اندازی شده و جهانگردی معدن که مجوز آن را در زنجان دادیم.

وی اضافه نمود:این تنوع در محصولات جهانگردی است که اجرایی شده است و از جذابترین جهانگردی ها، جهانگردی دریایی است که با توجه به منابع توجه کمی به آن داشتیم .

احداث اولین مارینا در کیش

مونسان اعلام کرد:اولین مارینای استاندار در کیش احداث شد و بیزینس خرید و فروش شناور در آنجا شکل گرفته است.دیوار کشی برای محل سرویس بانوان اجرا شده و سوییت هایی طراحی شد که بتوانند در نوار ساحلی اقامت داشته باشند و امکانات خوبی در وزارت راه و شهر سازی وجود دارد.

وزیر میراث فرهنگی و جهانگردی اعلام کرد:وزارت خانه ما بیشتر برای ساخت هتل ها می تواند یاری نمایند و تجهیزات تفریحی را باید گسترش دهیم وتجهیزات قدیمی ها را نوسازی کنیم.

مونسان اعلام کرد:اولین هتل دریایی به اسم ترنج بنا شد که یکی از گران ترین هتل های کشور است.اگر میخواهیم با کشور های همسایه رقابت کنیم باید اینچنین اقدامات را افزایش بدهیم و موضوع هتل های دریایی باید مورد حمایت قرار گیرد.موضوع کروز های دریایی را آقای تیموری و راستاد مورد آنالیز قرار می دهند که باعث ایجاد حجم جهانگردی زیادی می گردد.

وزیر میراث فرهنگی و جهانگردی گفت:یک جهانگردی برای کروز با ده جهانگرد در قسمت های دیگر برابری می نماید.در دبی حجم زیادی از مراکز جهانگردان کروز دریایی دارند و در نتیجه ارز آوری خوبی برای کشور و رونق خوبی به سواحل داده می گردد.

تفاهم نامه باعث تضعیف لنج سازی می گردد

مونسان گفت:لنج سازی را ثبت ملی کردیم.کما اینکه باید مدیریتی داشت که نوسازی باعث فراموش شدن هنر لنج سازی نگردد.در این آیین نامه، نگرانی وجود دارد که صنعت لنج سازی تضعیف گردد.

احداث بزرگترین بندر جهانگردی در چمخاله

محمد راستاد معاون وزیر راه گفت: امیدوارم بتوانیم از دریا و جاذبه جهانگردی آن بهره ببریم.کشورمان از لحاظ جهانگردی دریایی هیچ کم و کسری ندارد. در خشکی، جاده ها فراوان تر هستند پس تمرکز به سمت آنهاست از این رو باید کوشش کرد از لحاظ امکانات جهانگردی دریایی کمبودی نباشد.

وی اضافه نمود: 57 کشتی مسافر بری داریم که در راستا بندر عباس به قشم فعالیت می نمایند. 12 هزار قایق تفریحی دارای فعالیت جهانگردی هستند و در باشگاه های جهانگردی ثبت شده اند. 50 فروند لندیکراف و 2500 خودرو برای جابه جایی در نظر گرفته شده است.

راستاد ادامه داد: تردد میان شهر ها با کمبودی روبرو نیست، انتهاه های خوبی در این قسمت ها برقرار است؛ سفر و جهانگردی دریایی در بنادر جنوب کشور پوشش دهی مناسبی دارد.

وی اضافه نمود:75 اسکله و تجهیزات مختص جهانگردی با حدود 70 میلیون به بهره برداری رسید. شرایط رفت و آمد جهانگرد ها بسیار بهتر شده است. اولین و بزرگترین مرکز جهانگردی در چمخاله در حال احداث است و 50 درصد پیشرفت فیزیکی دارد که تا انتها 1400 آماده خواهد شد.

تیموری معاون جهانگردی در ادامه گفت: همزمان مدیر عامل 31 استان به صورت آنلاین حضور دارند. یادداشت تفاهم نامه امروز بر مناطق دریایی تمرکز دارد و هدف این است که کشور را از تک محصولی بیرون بیاوریم.

وی اضافه نمود:دسترسی به دریا و امکان بهره برداری از دریا از ویژه ترین امکانات دریایی است. نگاه ویژه ای باید به جهانگردی دریایی داشته باشیم و در مجمع تشخیص مصلحت این نگاه آنالیز خواهد شد تا از منابع دریایی بهره برداری بهتری گردد.

تیموری در ادامه گفت: شیوه نامه نحوه صدور فعالیت های جهانگردی هم بعد از انتها امضاء تفاهم نامه آنالیز خواهد شد.

پس از آن تفاهم نامه بنادر جهانگردی میان وزیر میراث فرهنگی و وزیر راه و شهرسازی امضا شد.

منبع: گردشبان
انتشار: 19 فروردین 1400 بروزرسانی: 19 فروردین 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1476

به "تکمیل بزرگترین بندر گردشگری چمخاله تا انتها 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تکمیل بزرگترین بندر گردشگری چمخاله تا انتها 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید