بررسی مشخصات فنی نیسان ایکس تریل و امکانات آن

به گزارش سفر به روسیه، خبرنگاران | سرویس خودرو - نیسان ایکس تریل برای نخستین بار حدود 18 سال قبل تولید و وارد بازارهای جهانی شد. اگر دو نام شاسی بلند و نیسان را در کنار هم قرار دهیم، آ ن چه بیش از هم در ذهن خودرو دوستان ایرانی نقش می بندد خودروی نیسان پاترول است. محصول بزرگ جثه ای که توانست در کشور ما نام و نشان ویژه ای برای خود دست و پا کند.

بررسی مشخصات فنی نیسان ایکس تریل و امکانات آن

شاید سایر محصولات شرکت نیسان نظیر خودروی قشقایی نتوانستند پیروزیت، نام و نشان و محبوبیتی هم تراز با خودروی نیسان پاترول در ایران کسب کنند. این موضوع را شاید بتوان در مورد خودروی X Trail نیز مطرح کرد. هر چند که برای قضاوت نهایی در این مورد اندکی زود به نظر می رسد.

البته باید به این نکته توجه داشت که خودروی X Trail شرکت نیسان یک خودروی شاسی بلند تمام و عیار به شمار نمی رود. این محصول در عمل یک خودروی کراس اور با اندازه متوسط محسوب می گردد. خودروی اکس تریل در قالب نسخه های مختلفی با گنجایش موتور گوناگون در بازارهای جهانی عرضه شده است. با این حال در بازار خودروی ایران تنها شاهد حضور نسخه 2.5 لیتری این محصول هستیم. با این توضیحات بد نیست به سراغ مشخصات فنی این خودرو برویم و از چند و چون آن آگاه شویم.

مشخصات فنی خودروی نیسان ایکس تریل

خودروی کراس اور شرکت نیسان در بازارهای جهانی در قالب پنج نسخه متفاوت عرضه می گردد که چهار مورد آن از نظر گنجایش موتور با یکدیگر متفاوت هستند. با این حال تمام آنها از وجود چهار سیلندر بهره می برند. مدل های موجود از این خودرو نسخه 2 لیتری تنفس طبیعی، نسخه 2.5 لیتری تنفس طبیعی، نسخه 1.6 لیتری توربوشارژ و نسخه 1.6 لیتری توربوشارژ دیزلی را شامل می گردد.

نسخه موجود از خودروی نیسان ایکس تریل در بازار خودروی ایران به یک موتور بنزین سوز تنفس طبیعی مجهز است. این موتور از گنجایشی معادل با 2488 سی سی برخوردار بوده و یک موتور 4 سیلندر و 16 سوپاپ محسوب می گردد.

حداکثر توان خروجی موتور به کار رفته در این خودرو 171 اسب بخار با احتساب 6000 دور در دقیقه است و حداکثر گشتاور آن نیز معادل 233 نیوتن متر با احتساب 4000 دور در دقیقه براورد می گردد. این خودرو به یک جعبه دنده اتوماتیک مدل CVT Xtronic مجهز است که با توجه به سیستم انتقال نیروی AWD این خودرو، توان موتور را به تمام چرخ های آن منتقل می کند. بر این اساس می توان از کراس اور شرکت نیسان انتظار انجام برخی وظایف مختصر آفرود را نیز داشت.

خودروی نیسان ایکس تریل به کمک بهره مندی از مشخصات فنی یاد شده قادر است در مدت زمانی حدود 10.3 ثانیه از حالت سکون و سرعت صفر به سرعت 100 کیلومتر در ساعت دست یابد. حداکثر سرعت قابل دست یابی توسط این خودرو نیز رقمی در حدود 185 کیلومتر در ساعت خواهد بود. این اعداد و ارقام برای یک خودروی کراس اور نه چندان پر مدعا کم و بیش قابل قبول به نظر می رسد.

از نظر متوسط میزان مصرف سوخت نیز می توان به خودروی نیسان ایکس تریل نمره قبولی داد. متوسط میزان مصرف سوخت این خودرو در حالت سیکل ترکیبی حدود 8.3 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت است. البته این رقم در حالت جاده ای و فضای برون شهری (در سرعت های بالاتر از 100 کیلومتر در ساعت) به رقم 6.6 لیتر به ازای پیمودن هر 100 کیلومتر مسافت کاهش می یابد.

به کمک وجود آپشن های ایمنی و پایداری مختلف، این خودرو از نظر ایمنی نیز بسیار پیروز ظاهر شده است. به گونه ای که سازمان معتبر ایمنی یورو ان سی ای پی هر 5 خبرنگاران ممکن را به این خودرو به لحاظ رعایت موارد ایمنی اهدا کرده است.

در جمع بندی نهایی می توان نتیجه گرفت که مشخصات فنی خودروی نیسان ایکس تریل برای یک محصول کراس اور با سایز متوسط کاملا بهینه و مناسب است. سایر مشخصات فنی مربوط به این خودرو را نیز می توانید در جدول زیر مشاهده کنید.

مشخصات فنی خودروی نیسان ایکس تریل
طول خودرو4640 میلی متر
عرض خودرو1820 میلی متر
ارتفاع خودرو1715 میلی متر
گنجایش موتور خودرو2488 سی سی
حداکثر توان خروجی موتور خودرو171 اسب بخار با احتساب 6000 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور خروجی موتور خودرو233 نیوتن متر با احتساب 4000 دور در دقیقه
نوع جعبه دنده خودرواتوماتیک مدل CVT XTRONIC
گنجایش مخزن سوخت خودرو60 لیتر
متوسط میزان مصرف سوخت خودرو در حالت چرخه ترکیبی8.3 لیتر به ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت
متوسط میزان مصرف سوخت خودرو در حالت برون شهری6.6 لیتر به ازای پیمودن هر صد کیلومتر مسافت
شتاب صفر تا صد خودرو10.3 ثانیه

امکانات و قابلیت های خودروی نیسان ایکس تریل

خودروی نیسان ایکس تریل در مجموع به شش عدد کیسه هوای ایمنی مجهز است که دو کیسه هوای ایمنی در بخش جلو، دو کیسه هوای ایمنی در بخش کنار و دو کیسه هوای ایمنی پرده ای را در بر می گیرد. کیسه های هوای پرده ای این خودرو تا صندلی های ردیف دوم آن امتداد یافته اند و از راننده و سرنشینان این اتومبیل در برابر ضربه های احتمالی وارد آمده از بخش جلو و بخش جانبی آن محافظت می کنند.

یکی دیگر از امکانات به کار رفته در این محصول وجود سیستم هشدار رانندگی در بین خطوط است. اگر این خودرو خارج شدن شما از خطی که در آن مشغول حرکت هستید را تشخیص دهد، سیستم هشدار رانندگی بین خطوط به شکل صوتی و تصویری این موضوع را به شما هشدار خواهد داد. این سیستم به صورت کاملا هوشمند طراحی شده است و هنگامی که چراغ های راهنما را روشن کنید هشدار را متوقف خواهد کرد.

از دیگر قابلیت های به کار رفته در خودروی نیسان ایکس تریل سیستم هشدار نقطه کور است. اگر توسط این سیستم خودروی دیگری در محدوده نقطه کور شناسایی گردد، هشدار مربوط به آن روی در سمت راننده یا روی در سمت سرنشین صندلی جلو و همچنین بر نمایشگر این خودرو نمایان می گردد. هنگامی که راننده خودرو چراغ های راهنما را روشن کند، یک نشانگر شروع به چشمک زدن کرده و همراه با صوت مکمل خود به راننده در این رابطه هشدار می دهد.

این خودرو همچنین از توانایی شناسایی اجسام متحرک نیز برخوردار است. هنگامی که سیستم نمایشگر دید 360 درجه ای این خودرو در حال استفاده باشد و جسم متحرکی توسط خودرو شناسایی گردد، هشدار صوتی و تصویری مربوط به آن پخش خواهد شد.

خودروی نیسان ایکس تریل علاوه بر امکانات متعدد از وجود دکمه فشاری استارت هم بهره می برد. به کمک این قابلیت تنها با لمس کردن کلید هوشمند استارت این خودرو به سادگی و بدون هیج گونه مسئله ای می توان موتور خودرو را روشن کرده و آن را به حرکت درآورد.

به موجب وجود سیستم تهویه هوای دوگانه اتوماتیک، سرنشینان این خودرو بنا به میل و بر حسب نیاز خود می توانند به طور مستقل دمای هوای هر قسمت از خودرو را به صورت سرد یا گرم تنظیم کنند. صندلی های جلو و عقب این خودرو نیز هر کدام به قابلیت ویژه ای مجهز هستند. در صندلی های جلو وجود قابلیت گرم کن بیش از همه جلب توجه می کند. صندلی های عقب این خودرو نیز در قالب کلاس A و به صورت کاملا قابل انعطاف طراحی شده اند. این صندلی ها به راحتی به طرف جلو خم شده و محفظه بار وسیع تر و فضای پای گسترده تری را در اختیار سرنشینان این خودرو قرار می دهد. علاوه بر آن صندلی های عقب خودروی کراس اور نیسان از امکان تا شدن نیز بهره می برند. درب عقب این خودرو نیز از قابلیت باز شدن با زاویه ای حدود 80 درجه برخوردار است و ابتکار عمل مناسبی را برای جابه جا کردن بار فراهم می کند.

البته قابلیت ها و امکانات موجود در این خودرو فراتر از مواردی است که به آنها اشاره شد. در قالب لیست زیر می توانید برخی از این آپشن ها را مشاهده نمایید.

 • مجهز به سیستم های مکمل ABS و EBD و ESP
 • برخورداری از سیستم ضد سرقت ایموبیلایزر
 • پشتیبانی از هندزفری بلوتوث در کنار امکان پخش موسیقی با بلوتوث و وجود درگاه USB و AUX
 • بهره مندی از سیستم کنترل شاسی فعال
 • وجود سیستم توزیع متغیر گشتاور
 • مجهز به سیستم نگهدارنده خودرو در سطوح شیب دار
 • برخورداری از رادار شناسایی اشیاء متحرک
 • بهره مندی از سیستم نمایشگر دید 360 درجه AVM
 • مجهز به قابلیت کروز کنترل
 • وجود نمایشگر چند منظوره پشت آمپر
 • برخورداری از چراغ های ال ای دی دوگانه و سیستم نوربالای اتوماتیک
 • بهره مندی از سان روف پانوراما
 • وجود چراغ های روشنایی روز ال ای دی
 • برخورداری از آینه های جانبی جمع شونده برقی که دارای چراغ راهنما هستند
 • مجهز به سنسور نور و باران
 • وجود چراغ های ال ای دی در بخش جلو که مجهز به چراغ شوی هستند
 • بهره مندی در عقب خودرو از خصلت برقی و برقی Motion Detection
 • برخورداری از رینگ آلومینیومی 18 اینچ اسپورت

در مجموع می توان گفت که خودروی کراس اور شرکت نیسان از امکانات و قابلیت های بسیار مناسبی بهره می برد.

مشخصات ظاهری خودروی نیسان ایکس تریل

خوشبختانه نسخه موجود از خودروی نیسان ایکس تریل در بازار ایران به نسل سوم این محصول تعلق دارد. بر همین اساس مشخصات ظاهری این خودرو کاملا به روز بوده و برخلاف نسل های گذشته این محصول از شکل و شمایل قدیمی برخوردار نیست.

نمای جلو

در نمای جلوی این خودرو شاهد وجود چراغ های کشیده ای با زوایای نوک تیز هستیم. این چراغ ها توسط بخش جلو پنجره این خودرو که حالتی کمان مانند با قوس ناچیز دارد به یکدیگر متصل شده اند. در وسط بخش جلو پنجره حالتی فلزی و U شکل مشاهده می گردد که توانسته است در بهتر جلوه دادن نمای جلوی این خودرو بسیار پیروز عمل کند. افزون بر آن جزییاتی نظیر نوع طراحی چراغ های جلو در کنار وجود خطوط حجم دهنده روی کاپوت و همچنین سپر نسبتا قطور این خودرو موجب شده است تا چهره آن از حالتی خشن، جدی و مطمئن برخوردار گردد.

نمای کنار

در نمای کناری کراس اور خوش خط و خال نیسان دو خط حجم دهنده موازی مشاهده می گردد. خطوطی که بخش های بالا و پایین بدنه این خودرو را به طور کامل به خود اختصاص داده و در طول بدنه آن امتداد یافته اند. وجود این خطوط حجم دهنده در کنار نوار کرومی که دور قاب پنجره ها مشاهده می گردد توانسته است در جلوه بخشیدن به نمای کناری این خودرو بسیار پیروز عمل نماید.

نمای عقب

کیفیت طراحی ظاهر در نمای عقب خودروی نیسان ایکس تریل نیز بسیار بالا به نظر می رسد. وجود اسپویلر عقب توانسته است کمک فراوانی به تاثیرگذاری شکل ظاهری نمای پشتی این خودرو نماید. این تاثیرگذاری در نوع طراحی چراغ های عقب این محصول نیز مشاهده می گردد. در طراحی چراغ های عقب این خودرو هم مانند چراغ های جلوی آن از زوایای تیز و برنده استفاده شده است. از دیگر جزییاتی که موجب تاثیرگذاری هر چه بیشتر نمای عقب خودروی کراس اور نیسان شده است وجود پستی و بلندی های فراوان بر پیکر این محصول است. پستی و بلندی هایی که توسط خطوط حجم دهنده فراوان ایجاد شده اند. نوع طراحی سپر عقب این خودرو نیز در راستای همین تاثیرگذاری بیشینه اجرا شده است.

نمای داخلی

پس از توصیف نمای خارجی به توضیح در رابطه با نمای داخلی خودروی نیسان ایکس تریل می پردازیم. کیفیت طراحی نمای داخلی این خودرو نیز مانند نمای خارجی آن بسیار بالا است. برای شکل دادن به بخش های مختلف موجود در فضای کابین این خودرو از وجود چرم استفاده شده است. این موضوع حتی در شکل دادن به قسمتی از بدنه داشبورد نیز مشاهده می گردد. در کنار آن استفاده از کروم و فلز هم برای انجام این کار اجرا شده است.

نوع طراحی کنسول میانی این خودرو هم قابل قبول جلوه می کند و در مجموع فضای داخل کابین این خودرو از طراحی شیک و چشم نوازی بهره می برد. به طور کل می توان ادعا کرد که شکل ظاهری خودروی نیسان ایکس تریل چه در نمای داخلی و چه در نمای خارجی آن کاملا زیبا و تاثیرگذار طراحی شده است.

قیمت خودروی نیسان ایکس تریل

در حال حاضر و در لحظه نوشته شدن متن پیش رو مدل 2017 خودروی نیسان ایکس تریل از متوسط قیمتی در حدود 510 میلیون تومان برخوردار است. مدل 2018 این خودرو نیز هم اکنون با متوسط قیمتی در حدود 565 میلیون تومان خرید و فروش می گردد. با این اوصاف این خودرو نیز مانند بسکمک از محصولات کراس اور و شاسی بلند خارجی موجود در بازار ایران از دسترس بسکمک از خریداران دور خواهد بود.

با این حال اگر کسی توان خرید این خودرو را داشته باشد می تواند از وجود یک خودروی کراس اور سایز متوسط با کیفیت مناسب بهره مند گردد. در انتها این مطلب شما را به مشاهده ویدیویی از نقد و بررسی این خودرو دعوت می کنیم.

منبع: setare.com
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1535

به "بررسی مشخصات فنی نیسان ایکس تریل و امکانات آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بررسی مشخصات فنی نیسان ایکس تریل و امکانات آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید