10 روش جلوگیری از سوختن مودم در تابستان بر اثر گرما و قطعی برق

به گزارش سفر به روسیه، در چله تابستان به سر می بریم و گرمای هوا یا قطعی برق روی هر دستگاه الکترونیکی از جمله مودم ها و روترها تاثیرگذار است و باعث کاهش سرعت و کارایی، خرابی و حتی سوختن مودم می گردد.

10 روش جلوگیری از سوختن مودم در تابستان بر اثر گرما و قطعی برق

بعضی از استان های مرزی و جنوبی کشور گرمای هوا بیش از 50 درجه را تجربه می نمایند؛ به طوری که ادارات فقط تا ساعت 11 ظهر باز هستند و به مردم توصیه می نمایند از خانه خارج نشوید.

در این شرایط؛ طبیعی است که دستگاه های شبکه مانند مودم ها، روترها، دستگاه های ذخیره سازی NAS و غیره به خوبی کار ننمایند و بیش از حد داغ شوند. معمولا در این ایام با تعداد زیادی سوختگی مودم روبرو هستیم.

خنک نگه داشتن مودم روترها در همه روزهای سال لازم است اما به نظر می رسد این روزها باید بیشتر هوای روترهای بی سیم یا مودم های ADSL را داشته باشیم وگرنه از وای فای و اینترنت خبری نخواهد بود.

در ادامه ده راه کار سریع و ساده خنک سازی مودم ها و روترها و جلوگیری از سوختگی و خرابی آن ها را پیشنهاد می کنم:

10 راه حل جلوگیری از سوختگی مودم در تابستان

انتقال مودم به مکان خنک تر

در اولین گام، مودم یا روتر را از اتاق های گرم تر به اتاق ها یا سالن خنک تر و ترجیحا جایی که لوکرگازی و کولرآبی کار می نماید یا باد این کولرها بدان می رسد؛ منتقل کنید.

ممکن است روتر را در اتاق کار خود و انتهای خانه قرار داده باشید ولی بهتر است این روزها همچون دیگر اعضای خانه جایی باشد که هوای خنک در جریان است.

سعی کنید مودم در کابینت و قفسه و کمد یا بالای کمد و نزدیک به سقف قرار ندهید.

خالی کردن فضای اطراف مودم

اطراف مودم و روتر را خالی کنید و سعی کنید منافذ و شیارهای آن باز باشند تا هوا از درون خود روتر به بیرون جریان داشته باشد.

مودم را کمی از سطح میز یا هر جای دیگری است؛ فاصله بدهید تا کل اطراف روتر خالی باشد و هوای خنک به تمام بخش های روتر بخورد. دقت کنید شیارهای مودم روتر بر اثر گردوخاک و به مرور زمان گرفته نباشند. اگر می توانید با دقت یک بار مودم را باز و تمیز کنید.

مودم را خاموش کنید

در زمان هایی که برای طولانی مدت با مودم کاری ندارید؛ خاموشش کنید. مثلا اگر آخرشب یا بعدازظهرها تا اواسط شب از مودم و روتر استفاده نمی کنید؛ این دستگاه های خاموش باشند؛ زودتر سرد می شوند.

به ویژه اگر مسافرت می روید یا برای چندین روز خانه نیستید؛ بهتر است مودم خاموش باشد تا از سوختگی مودم جلوگیری گردد.

پد خنک نماینده بهره ببرید

می توانید مودم و روتر را روی یک پد خنک نماینده لپ تاپ قرار دهید. این پدها فن هایی دارند که باعث جریان یافتن هوای خنک می شوند و از سوی دیگر دستگاه با زمین و میز فاصله پیدا می نماید.

مودم را از دستگاه های فراورینماینده گرما دور کنید

مودم و روتر را از دستگاه های الکترونیکی دیگر فراورینماینده هوای گرم دور کنید. مثلا، روتر را نباید نزدیک کیس کامپیوتر قرار دهید یا مودم را در آشپزخانه قرار ندهید.

فن اکسترنال بهره ببرید

گجت هایی برای خنک نماینده روتر در بازار یافت می گردد. بعلاوه، فن های اکسترنالی هست که می توانند به برق وصل شده و در کنار روتر کار نمایند.

مودم قدیمی که داغ می نمایند را کنار بگذارید

بعضی از روترها به طور طبیعی و در حالت عادی گرمای بیشتری فراوری می نمایند. بعضی روترهای قدیمی نیز به مرور زمان گرمای بیشتری فراوری نموده و داغ می شوند.

می توانید با شرکت گارانتی روتر تماس بگیرید یا با مراجعه به سایت فراورینماینده روتر؛ راه کارها و پیشنهادهای آن ها را بهره ببرید.

اگر می توانید، روترهای قدیمی را با روترهای جدیدتر جایگزین کنید. روترهایی که بیشتر از معمول داغ می نمایند؛ در بازار معروف هستند.

ویژگی های اضافی مودم را خاموش کنید

بعضی از روترهای به کاربر اجازه می دهند بعضی امکانات غیرضروری را غیرفعال یا خاموش نمایند تا فشار بارکاری روی روتر کاهش پیدا کند. مثلا می توانید لاگ گیری از اتصالات وای فای را خاموش کنید.

بعلاوه، شبکه وای فای میهمان یا رمزنگاری های سخت افزاری و پیچیده را خاموش کنید.

بعلاوه، می توانید وای فای مودم یا نشانگرهای LED را در صورت عدم استفاده، خاموش کنید.

روش غیرمعمول خنک سازی مودم را کنار بگذارید

از روش های غیرمعمول خنک سازی استفاده نکنید. بعضی کاربران دستمال خنک و نم دار روی روتر می گذارند یا سعی می نمایند یک لوله خنک آب را از روی روتر عبور بدهند.

حتا مشاهده شد ظرف یخ روی روتر قرار می دهند. این روش ها باعث تسریع در خرابی دستگاه می شوند.

حتما از محافظ و یو پی اس بهره ببرید

یک محافظ برق با کیفیت بین پریز و مودم خود قرار دهید تا از آسیب تماشا مودم به علت نوسانات برق جلوگیری کنید.

بعلاوه، می توانید از دستگاه های یوپی اس هم بهره ببرید تا در صورت برق رفتگی یا مسائل نوسانات برق، کلا از منبع تغذیه دیگری بهره ببرید.

اگر برای طولانی مدت با مشکل قطعی برق روبرو بودید؛ بهتر است مودم را از برق بکشید.

برای نگهداری بهتر تجهیزات شبکه به ترفندهای مقاله زیر هم عمل کنید:

منبع: شبکه چی
انتشار: 10 تیر 1403 بروزرسانی: 10 تیر 1403 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 2251

به "10 روش جلوگیری از سوختن مودم در تابستان بر اثر گرما و قطعی برق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 روش جلوگیری از سوختن مودم در تابستان بر اثر گرما و قطعی برق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید