فیلم ، اوستاخوانی موبد زرتشتیان در نیایشگاه پیر نارکی مهریز

به گزارش سفر به روسیه، موبد مهربان آفرین بخشی از اوستا خوانی نیایش پنجگاه نماز را در نیایش گاه نارکی مهریز اجرا کرد.

فیلم ، اوستاخوانی موبد زرتشتیان در نیایشگاه پیر نارکی مهریز

سفر به روسیه: پیر نارکی نام یکی از قدیمی ترین زیارتگاه های زرتشتیان ایران است. این بنا در 20 کیلومتری شمال غربی مهریز استان یزد و در دامنه یک کوه کم ارتفاع به همین نام قرار گرفته است و از آن چشمه آبی جاری است.

زرتشتیان در این منطقه برای اسکان زائران حدود 75 اتاق که اصطلاحا به آن خیله می گویند به سبک معماری سنتی و از خشت و گل ساخته اند.

دختر یزدگرد به نام نازبانو بر اساس روایت ها در این مکان ناپدید شده است. ناز بانو که پس از سقوط سلسله ساسانیان به دست اعراب برای در امان ماندن از آزار فاتحان، متواری و در این محل به درگاه خداوند می نالد تا وی را نجات دهد. خداوند با پذیرفتن در خواستش او را از دیدگان عموم پنهان نگاه می کند. نازبانو در خواب بر بیابانگردی روشن بین نمایان شده و او را فرمان به بنیاد پیر نارکی می دهد.

آیین مذهبی زرتشتیان مقیم ایران هر سال از 12 مرداد که به روز سروش ایزد معروف است به مدت پنج روز با حضور پیروان این کیش از ایران و برخی دیگر از کشورها در پیر نارکی برگزار می شود.

زرتشتیان استان یزد دارای زیارتگاه های متعددی هستند: پیرنارکی، پیر سبز، خاتون بانو، نارستانه، پیرهریشت، ستی پیر، پیرالیاس شاه وهرام یزد، پیرمهر ایزد و چهل چراغ …

فیلمی از مراسم اوستا خوانی در این نیایشگاه زرتشتیان را ببینید.

منبع: چمدان
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 402

به "فیلم ، اوستاخوانی موبد زرتشتیان در نیایشگاه پیر نارکی مهریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فیلم ، اوستاخوانی موبد زرتشتیان در نیایشگاه پیر نارکی مهریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید