عرصه و حریم 8 اثر تاریخی استان مرکزی مشخص می گردد

به گزارش سفر به روسیه، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی گفت: 8 اثر تاریخی در شهرستان های اراک، ساوه و زرندیه معین عرصه و حریم می شوند.

عرصه و حریم 8 اثر تاریخی استان مرکزی مشخص می گردد

به گزارش سفر به روسیه به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان مرکزی، علیرضا ایزدی مدیرکل میراث فرهنگی این استان، امروز شنبه 1 دی 97 با اعلام این خبر گفت: مشخص عرصه و حریم کلیسای مسروپ مقدس، حمام علیای سنجان، مسجد شبستان سنجان، بقعه پیر مراد آباد و یک خانه تاریخی در شهر اراک، تکیه دنیا بیگ و آب انبار میرزا حسین عاملی در شهرستان ساوه و تپه سرقلعه مامونیه در شهرستان زرندیه در جهت حفظ و جلوگیری از تعدی های آگاهانه و سهوی در دستور کار قرار گرفته و تا خاتمه سال به تصویب سازمان میراث فرهنگی کشور می رسد.

او اضافه کرد: گرچه تمام آثار تاریخی دارای اهمیت خاص و منحصر به فرد خود هستند اما آثاری مانند کلیسای مسروپ مقدس اراک که از همزیستی مسالمت آمیز ادیان ابراهیمی در طول تاریخ روایت ها و حکایت ها دارند از اهمیت خاص تری برخوردارند و از فرهنگی سخن می گویند که احترام به عقاید و اقلیت ها یک اصل ریشه دار و باور عمومی در آن بوده است. تاریخ نه چندان بلند شهر اراک گرچه از طول کوتاهی برخوردار است اما عرض فرهنگی آن از پیشینه فکری منسجم و والایی سخن می گوید که احترام به اقلیت های مذهبی یکی از اصول آن بوده است. کلیسای مسروپ مقدس یکی از طلایه داران تاریخی همزیستی مسالمت آمیز شهروندان بوده است.

او اضافه کرد: به همین خاطر این اثر از ارزش فوق العاده ای برای سازمان میراث فرهنگی برخوردار است و با مشخص و ثبت عرصه و حریم آن می توان امیدوار بود از هر گونه گزند زمانه در امان بماند.

ایزدی خاظر نشان کرد: ثبت ملی آثار تاریخی استان و در ادامه مشخص عرصه و حریم آنها به صورت مستمر و بدون وقفه انجام خواهد گرفت تا حداقل حفاظت های ماهوی از این آثار صورت گیرد و روزنه امیدی برای پایداری آنها باشد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 31 شهریور 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 279

به "عرصه و حریم 8 اثر تاریخی استان مرکزی مشخص می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عرصه و حریم 8 اثر تاریخی استان مرکزی مشخص می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید