رویت غار های اسرارآمیز و مرموز روی کره ماه خبرساز شد

به گزارش سفر به روسیه، کشف چاله های غیرمعمول روی کره ماه به تازگی توجه رسانه ها را به خود جلب نموده است.

رویت غار های اسرارآمیز و مرموز روی کره ماه خبرساز شد

به گزارش، آنچه می بینید چاله ای غیرمعمول است که توسط کاوشگرهای مختلف، نمونه های متعدد آن در سطح ماه مشاهده شده است. این حفره حدود 65 متر قطر و تقریبا 50 متر عمق دارد.

ناسا تخمین می زند که بیش از 200 غار از این دست در سطح ماه وجود دارد. البته این ها را نباید با میلیون ها دهانه در سطح ماه اشتباه گرفته شود، زیرا بافت های کاملا متفاوتی هستند. اندازه این نوع چاله ها از حدود 50 تا 1000 متر متغیر است و حتی در زیر زمین گسترده تر شده و احتمالاً به درون تونلی در زیر سطح منتهی می شود.

کارشناسان هنوز نتوانسته اند درباره منشأ آن نظریه محکمی ارائه دهند و می گویند احتمالا چاله ها می توانند ناشی از برخورد شهاب سنگ در مجاورت آن ها و در اثر فروپاشی سقف یک خلأ یا غار بوجود آمده باشد. همچنین حرکت ماده مذاب در زیر سطح ماه می تواند منشاء حفره ها باشد.

با این حال کارشناسان هنوز نمی توانند شواهدی مستدل و دلیل خاص برای اثبات چگونگی شکل گیری آن ها ارائه نمایند. در سطح کره زمین، چنین پدیده هایی هنگامی تشکیل می شوند که در زیر پوسته جامد چیزی - مثلا گدازه ای- جریان یابد و آن نقطه تخلیه شود.

براساس گفته بعضی کارشناسان، همین روند می تواند روی ماه اتفاق بیفتد، به ویژه در مجاورت دهانه هایی که در اثر اصابت های سنگین بوجود آمده اند که آثار آن بر روی قسمت داخلی می تواند صد ها هزار سال طول بکشد. پس از ایجاد دهانه، اطراف آن تحت فشار سنگین قرار می گیرند و کف دهانه را بالا می برند و این پدیده شاید باعث شود جریان مواد مذاب در زیر سطح جریان یابد و با بوجود آمدن فضای خالی در مکان هایی که تخلیه می شود، چنین حفره بوجود آید.

به هر حال، چنین مکان هایی می توانند در آینده به عنوان یک پناهگاه عالی برای مهاجران و گروه های اعزامی به ماه باشد که آن ها را از صدمات ناشی از عوامل خطرناک مختلف مانند ریزش شهاب سنگ ها، اشعه خورشیدی، تابش مستقیم تشعشات کیهانی و ... محافظت کند و به دلیل لایه های ضخیم آن، حفظ شرایط زندگی در آنجا راحت تر باشد. گفته می شود مکان های مشابه در مریخ نیز یافت می شود.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 شهریور 1398 بروزرسانی: 31 فروردین 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 273

به "رویت غار های اسرارآمیز و مرموز روی کره ماه خبرساز شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رویت غار های اسرارآمیز و مرموز روی کره ماه خبرساز شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید