در شروع حرکت به سوی ماه، ارتباط فضاپیمای کپستون ناسا با زمین قطع شد

به گزارش سفر به روسیه، فضاپیمای کوچک کپستون ناسا که برای آنالیز یک مدار کاملا نو در اطراف ماه راهی قمر زمین شده است، در ابتدای سفر تنهای خود دچار قطع ارتباط با زمین شد.

در شروع حرکت به سوی ماه، ارتباط فضاپیمای کپستون ناسا با زمین قطع شد

کاوشگر 25 کیلوگرمی کپستون ناسا، 4 جولای (13 تیر) مدت کوتاهی پس از اینکه با موفقیت از بستر فضاپیمای فوتون شرکت راکت لب (Rocket Lab) جدا شد و سفر طولانی خود به ماه را آغاز کرد، ارتباط خود را با تیم زمینی متوقف کرد.

سارا فریزیر (Sarah Frazier) سخنگوی ناسا در این باره نوشت: تیم فضاپیما هم اکنون برای درک دلیل این موضوع و برقراری مجدد تماس کوشش می نمایند. این تیم داده های راستا خوبی از فضاپیما بر اساس اولین گذر نیمه تمام و دوم ایستگاه زمینی با شبکه فضای دوردست دارد.

او اضافه کرد: در صورت احتیاج، این مأموریت تا چند روز سوخت کافی برای به تأخیر انداختن مانور اولیه تصحیح راستا پس از جداسازی دارد. به روزرسانی های تکمیلی در اسرع وقت ارائه خواهند شد.

کپستون (CAPSTONE) که نام خود را از سرواژه های عبارت عملیات و آزمایش ناوبری فناوری سامانه موقعیت یاب اتوماتیک مدار ماه (Cislunar Autonomous Positioning System Technology Operations and Navigation Experiment) گرفته است، 28 ژوئن (7 تیر) به وسیله یک موشک الکترون راکت لب پرتاب شد و نزدیک به یک هفته را در مدار زمین سپری کرد تا در نهایت با یاری روشن شدن گاه به گاه موتور فوتون از سیاره ما دور و راهی ماه شد.

این مأموریت روز گذشته به دو نقطه عطف بزرگ رسید: بستر فضایی فوتون، موتور خود را برای آخرین بار روشن کرد و کپستون را از مدار زمین در راستای به سمت ماه، شتاب داد. اندکی پس از آن، این فضاپیمای مکعب هم میزان یک مایکروفر، با موفقیت از بستر فضایی جدا شد و آزادانه آغاز به پرواز کرد.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، کپستون راستا طولانی و حلقوی را به سوی ماه طی می نماید و در نهایت در 13 نوامبر به یک مدار هاله ای تقریبا مستطیلی در اطراف تنها قمر زمین می رسد. هدف اصلی این مأموریت، آزمایش پایداری این مدار بسیار بیضوی است که ناسا آن را برای استقرار ایستگاه فضایی گیت وی (Gateway) یا دروازه ماه خود انتخاب نموده است. این ایستگاه بخش کلیدی برنامه کاوش ماه آرتمیس خواهد بود.

کپستون بعلاوه بعضی از آزمایش های ناوبری و ارتباطی را در طول مدت حضور خود در مدار ماه انجام خواهد داد. این آزمایش ها در ادامه آزمایش هایی انجام می گردد که سال 2009 به وسیله مدارگرد شناسایی ماه ناسا انجام شده بود.

با این حال، تیم کپستون ابتدا باید مشکل ارتباطی با فضاپیما را حل نماید تا بتواند اهداف مأموریت را پیش ببرد. این تیم به وسیله شرکت ادونسد اسپیس (Advanced Space) مستقر در کلرادو راهنمایی می گردد که این مأموریت را تحت قراردادی 20 میلیون دلاری با ناسا در سال 2019 انجام می دهد.

عکس کاور: طرحی گرافیکی از فضاپیمای کپستون ناسا

Credit: NASA/Daniel Rutter

منبع: Space

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 2 مرداد 1401 بروزرسانی: 2 مرداد 1401 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 2038

به "در شروع حرکت به سوی ماه، ارتباط فضاپیمای کپستون ناسا با زمین قطع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در شروع حرکت به سوی ماه، ارتباط فضاپیمای کپستون ناسا با زمین قطع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید