به مناسبت سالگرد قهرمانی استقلال در آسیا، آبی ها چگونه قهرمان شدند؟

به گزارش سفر به روسیه، امروز پنجاه و یکمین سالگرد از اولین قهرمانی استقلال در عرصه آسیا محسوب می شود و چقدر تلخ که بعضی از بزرگان افتخارآفرین که در آن مسابقات نقش فوق العاده پررنگی برای موفقیت آبی پوشان داشتند، حالا از آسمان ما را نگاه می کنند.

به مناسبت سالگرد قهرمانی استقلال در آسیا، آبی ها چگونه قهرمان شدند؟

به گزارش گروه ورزشی خبرنگاران، استقلال تا به امروز دو بار فاتح رقابت های جام باشگاه های آسیا شده و همین مسئله یکی از سوژه های اصلی کرکری هواداران این تیم با پرسپولیسی ها در فضای واقعی و دنیای مجازی تلقی می شود. در مورد دومین قهرمانی مطالب به مراتب بیشتری نوشته شده و با توجه به اینکه بسیاری از حاضران در آن مسابقات خوشبختانه همچنان زنده هستند، مصاحبه های متعددی از این افراد در رسانه های مختلف به ویژه همین خبر ورزشی منتشر شده ولی انصافاً باید حق مطلب را در مورد قهرمانی نخست کننده کشورمان در پیکارهای آسیایی نیز ادا کرد. فتح بزرگی که اولین کاپ آسیایی برای فوتبال ایران در عرصه باشگاهی را به ارمغان آورد و حالا بالغ بر نیم قرن از وقوع چنین اتفاق ارزشمندی می گذرد. اتفاقاً امروز پنجاه و یکمین سالگرد از اولین قهرمانی استقلال در عرصه آسیا محسوب می شود و چقدر تلخ که بعضی از بزرگان افتخارآفرین که در آن مسابقات نقش فوق العاده پررنگی برای موفقیت آبی پوشان داشتند، حالا از آسمان ما را نگاه می کنند.

پیروزی های مقتدرانه

استقلال در مرحله گروهی آن مسابقات که با هومنت من لبنان، سلانگور مالزی و سندرز سریلانکا همگروه بود، تمام مسابقات از مرحله گروهی تا جدال نهایی به میزبانی تهران و در ورزشگاه امجدیه (شهید شیرودی) برگزار می شد و کنندگی ایران بخت اول قهرمانی به حساب می آمد. البته چند روز قبل از آغاز مسابقات، سندرز سریلانکا از گردونه پیکارها کنار کشید تا استقلال (تاج) در گروهی 3 تیمه کار را دنبال کنند. شاگردان رایکوف هر دو مسابقه را با پیروزی مقتدرانه 3 بر صفر به اتمام رساندند و مقتدرانه راهی مرحله نیمه نهایی شدند. مرحله ای که تیمی تحت عنوان مدان اندونزی انتظارشان را می کشید. استقلالی ها آن بازی را هم با حساب دو بر صفر به سود خودشان تمام کردند تا اولین تیم ایرانی حاضر در مرحله نهایی پیکارهای جام باشگاه های آسیا لقب بگیرند.

قهرمانی با یک گل خورده

کننده ایران به فینال رسید. جایی که هاپوئل از رژیم اشغالگر قدس انتظارش را می کشید. مسابقه ای که کاملاً مورد توجه تمام اقشار جامعه قرار گرفته و ابعاد آن به مراتب فراتر از یک رویداد ورزشی شده بود. ناصر حجازی عزیز تا قبل از آن مسابقه دروازه خود را بسته نگه داشته بود ولی پایان این طلسم در جدال فینال شکسته شد. هاپوئل با یک گل از میزبان ایرانی خود جلو افتاد ولی آتش بازی آبی ها در دقایق پایانی سرنوشت را به گونه دیگری رقم زد. غلام وفاخواه در دقیقه 83 کار را به تساوی کشاند و مسعود معینی نیز در دقایق تلف شده گل دوم را به ثمر رساند تا تمام ایران به خاطر قهرمانی کننده کشورمان غرق در شادی شود و روز بیست ویکم فروردین سال 1349 برای همیشه در تقویم فوتبال ما به عنوان تاریخ کسب اولین افتخار آسیایی در عرصه باشگاهی به نام استقلال(تاج) سند زده شود. روزی که حالا دقیقاً 51 سال از آن می گذرد و امروز سالگرد آن اتفاق مهم است.

سرطلایی، بهترین بازیکن

آن دوره مسابقات محلی برای درخشش فراموش نشدنی غلامحسین مظلومی بود. سرطلایی فقید آبی ها با به ثمر رساندن 5 گل علاوه بر اینکه عنوان آقای گلی جام باشگاه های آسیا را مال خود کرد، در پایان کار به عنوان بهترین بازیکن هم انتخاب شد. چهره ای که متأسفانه حالا در جمع ما نیست تا در مورد آن روز فراموش نشدنی صحبت کند.

مردان کمکی

با توجه به اهمیت جام باشگاه های آسیا باشگاه تاج در آن مقطع، طبق نظر رایکوف از وجود چند بازیکن کمکی هم استفاده کرد. غلام وفاخواه از عقاب آمد، فریدون معینی و محمود خوردبین نیز جزو یاران کمکی آبی پوشان در آن مسابقات بودند که البته پرسپولیسی بودند ولی با توجه به بُعد بین المللی مسابقات، در آن دوره پیراهن آبی را بر تن کردند. نکته جالب توجه دیگر آنکه نصرا... عبداللهی نیز تحت عنوان بازیکن کمکی به تاج (استقلال) پیوست و همراه این تیم قهرمان آسیا شد ولی پس از آن در جمع بازیکنان این تیم باقی ماند.

بزرگان فراموش نشدنی

کننده کشورمان در حالی برای اولین بار قهرمانی در جام باشگاه های آسیا را جشن گرفت که بازیکنانی بزرگ و فراموش نشدنی در ترکیب خود داشت. ناصر حجازی، اکبر کارگرجم، مهدی لواسانی، منصور پورحیدری، مسعود معینی، فریدون معینی، کارو حق وردیان، نصرا... عبداللهی، غلام وفاخواه، جواد قراب، علی جباری، محمود خوردبین، غلامحسین مظلومی و... از جمله حاضران در آن تیم قهرمان بودند که تعداد بسیار قابل ملاحظه ای از آنها طی سالیان بعد به مردانی کلیدی در فوتبال ایران بدل شدند و متأسفانه حالا تعدادی از آنها دیگر در جمع ما حضور ندارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 15 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 15 اردیبهشت 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1525

به "به مناسبت سالگرد قهرمانی استقلال در آسیا، آبی ها چگونه قهرمان شدند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به مناسبت سالگرد قهرمانی استقلال در آسیا، آبی ها چگونه قهرمان شدند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید