پرداخت 13 هزار میلیارد ریال تسهیلات حمایت از صادرات غیرنفتی

به گزارش سفر به روسیه، تهران (پانا) - 13 هزار و 327 میلیارد ریال تسهیلات در قالب بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی از بهمن ماه پارسال تا به امروز پرداخت شده است.

پرداخت 13 هزار میلیارد ریال تسهیلات حمایت از صادرات غیرنفتی

به گزارش ایرنا، به منظور تامین مالی و تشویق و حمایت از صادرات، بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی توسط معاون اول رئیس جمهوری در تاریخ سوم بهمن ماه 98 ابلاغ شد.

در راستای هدایت منابع به منظور تحقق اهداف صادراتی و همچنین تسهیل و تسریع در فرایند پرداخت تسهیلات سرمایه در گردش به واحدهای تولیدی- صادراتی با هدف صادرات محصولات اولویت دار به کشورهای هدف، سامانه یکپارچه اعطای تسهیلات بسته حمایت از توسعه صادرات غیرنفتی از محل منابع صندوق توسعه ملی و بانک های عامل طرف قرارداد در سایت بهین یاب وزارت صنعت، معدن و تجارت به آدرس www.behinyab.ir راه اندازی شد.

متقاضیان استفاده از تسهیلات در این سامانه ثبت نام کرده و درخواست آنان به صورت اتوماتیک مورد پردازش قرار می گیرد و پس از تایید به یکی از بانک های عامل پارسیان، توسعه صادرات ایران، کشاورزی، توسعه تعاون، صادرات ایران و بانک مشترک ایران و ونزوئلا، برای تصویب و پرداخت تسهیلات ارسال خواهد شد.

برپایه این گزارش، منابع در نظر گرفته شده برای تسهیلات بسته یاد شده از منابع صندوق توسعه ملی مبلغ 20 هزار میلیارد ریال است که با لحاظ کردن سهم آورده بانک ها به همین میزان، کل منابع ایجادی به مبلغ 40 هزار میلیارد ریال خواهد رسید.

در بین بانک های یاد شده، بانک توسعه صادرات ایران با پرداخت 109 فقره تسهیلات به ارزش بیش از 12 هزار میلیارد ریال، بهترین عملکرد و بانک پارسیان با صفر ریال، بدترین عملکرد را داشته است.

تسهیلات ارزی نیز در قالب اعتبار خریدار به خریداران خارجی کالاها و خدمات ایرانی، اعتبار فروشنده به منظور تجهیز کارگاه و تامین سرمایه در گردش شرکت های ایرانی تولیدکننده کالاهای صادارتی و خدمات فنی و مهندسی و همچنین گشایش اعتبار اسنادی و قرارداد معتبر در حوزه خدمات فنی و مهندسی، اعطا می شود.

سقف تسهیلات ریالی قابل پرداخت به هر متقاضی حداکثر معادل 20 میلیارد تومان و تسهیلات ارزی حداکثر یک میلیون یورو است.

شرکت های متقاضی این تسهیلات باید طی سه سال گذشته دست کم یک میلیون یورو صادرات داشته باشند، هرچند شرکت های دانش بنیان و شرکت های صادرات اولی از این شرط مستثنی بوده و تابع شرایط تایید اعتبار توسط بانک عامل هستند.

همچنین کشور مقصد صادراتی باید جزو 15 کشور همسایه یا دو کشور هند و چین بوده و کالا یا خدمت مشمول فهرست صادراتی باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 17 آبان 1399 بروزرسانی: 17 آبان 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1173

به "پرداخت 13 هزار میلیارد ریال تسهیلات حمایت از صادرات غیرنفتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرداخت 13 هزار میلیارد ریال تسهیلات حمایت از صادرات غیرنفتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید