مجلس اروپا خواهان مجازات عربستان سعودی شد

به گزارش سفر به روسیه، به گزارش خبرنگاران، مجلس اروپا از اتحادیه اروپا خواست در خصوص شرکت در نشست آینده گروه 20 که قرار است به میزبانی ریاض برگزار گردد، تجدیدنظر کند.

مجلس اروپا خواهان مجازات عربستان سعودی شد

با ما سفر کنید و با قیمت تور اروپا تابستان 1400 از قاره سبز دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

بر اساس این گزارش، مجلس اروپا درخواست کرد تا عربستان به دلیل قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی و بعضی مسائل حقوق بشر مورد مجازات قرار گیرد.

اعضای مجلس اروپا قطعنامه ای را تصویب کردند که نقض حقوق بشر در عربستان را محکوم می نماید و از اتحادیه اروپا می خواهد به منظور جلوگیری از مشروعیت بخشیدن به نقض حقوق بشر سطح حضور خود در اجلاس سران گروه 20 به میزبانی ریاض را کاهش دهد.

مارک تارابلا نماینده مجلس اروپا در بلژیک و نایب رئیس هیئت در روابط با شبه جزیره عرب گفت: همه ما از اهمیت عربستان سعودی به عنوان شریک اتحادیه اروپا و برای ثبات خاورمیانه مطلع هستیم اما شراکت میان ریاض و بروکسل نباید بهانه ای برای نقض حقوق بشر محسوب گردد.

این در حالی است که مجلس اتحادیه اروپا پیش از این هم از کشورهای عضو این اتحادیه درخواست نموده بود تا علیه عربستان سعودی تحریم تسلیحاتی وضع نمایند.

مجلس اروپا دلیل این تحریم را قتل جمال خاشقجی و کشتار غیرنظامیان در جنگ یمن بیان کرد.

قانونگذاران اتحادیه اروپا در گزارش مربوط به صادرات تسلیحاتی این اتحادیه، از تمام اعضای این اتحادیه خواستند تا به نشانه اعتراض به قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی از الگوی آلمان، فنلاند و دانمارک در وضع محدودیت ها بر صادرات تسلیحات خود به عربستان سعودی پیروی نمایند.

در این مصوبه همچنین به این نکته اشاره شده است که تسلیحات صادر شده به عربستان سعودی، امارات متحده عربی، و همچنین سایر اعضای ائتلاف تحت رهبری عربستان در جنگ یمن، در این کشور استفاده شده است؛ جایی که 22 میلیون نفر نیازمند یاری بشردوستانه و تدابیر حفاظتی هستند.

این گزارش همچنین سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا را به وضع تحریم های مشابه با هدف جلوگیری از رنج و تألم بیشتر غیرنظامیان در جنگ یمن دعوت کرد.

لازم به ذکر است که جمال خاشقجی 59 ساله، روزنامه نگار و منتقد سعودی، اکتبر 2018 در کنسولگری عربستان در شهر استانبول به دست گروهی از عناصر سعودی کشته و جنازه وی مثله شد؛ رویدادی که واکنش های منفی رهبران و مقامات بلندپایه کشورهای دنیا را درپی داشت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 آبان 1399 بروزرسانی: 21 آبان 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1182

به "مجلس اروپا خواهان مجازات عربستان سعودی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس اروپا خواهان مجازات عربستان سعودی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید