واکنش محیط زیست به خشک شدن هورالعظیم: طبیعی است!

به گزارش سفر به روسیه، مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان در مورد آخرین شرایط تالاب هورالعظیم گفت: خشک شدن بخشی از تالاب ها به اسم چرخه ای از زندگی تالاب ها در تمام آب های دنیا قابل قبول است و این اتفاق، طبیعی است.

واکنش محیط زیست به خشک شدن هورالعظیم: طبیعی است!

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان محمد جواد اشرفی گفت: با توجه به احتیاج آبی تالاب به ویژه در فصل تابستان و بالا بودن اندازه تبخیر کاهش اکسیژن موجود در آب باید تامین آب را مدیریت کنیم تا شاهد اتفاقات ناگواری از جمله تلف شدن ماهیان و آبزیان و سایر زیستمندان تالاب نباشیم.

وی در مورد آخرین شرایط تالاب هور العظیم گفت: بر اساس آنالیز آخرین تصاویر ماهواره ای که در تیرماه امسال از تالاب هورالعظیم تهیه شده سطح آبگیری کلی تالاب هورالعظیم حدود 75 درصد بوده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان در این خصوص شرح داد:اندازه آب در مخازن 2، سه و چهار بین 80 تا 86 درصد بوده است و در مخزن تعداده یک که در ضلع شمالی تالاب قرار گرفته است به علت کاهش آورد رودخانه کرخه و بعلاوه شیب زمین و تبخیر بسیار بالا به علت گرمای شدید منطقه در خرداد و تیر ماه سطح آب در این بخش از تالاب (مخازن تعداده یک) حدود 50 درصد رسیده است.

وی در مورد تصاویری که از خشکی تالاب هورالعظیم در فضای مجازی در حال بازنشر است گفت: عمده این تصاویر متعلق به مخزن تعداده یک تالاب است که با توجه به شیب منطقه، کم شدن آورد، گرما و تبخیر شدید یک فرایند طبیعی برای تالاب هورالعظیم که در ضلع شمالی این تالاب در حوزه چذابه است به تعداد می رود.

اشرفی اعلام کرد: کم آبی در این فصل از سال یک فرایند طبیعی است و هر ساله در فصل تابستان ما شاهد حداقل آبگیری مخزن تعداده یک هستیم.

حقابه هورالعظیم تامین نمی شود

وی در بخش دیگری از سخنان خود در مورد تامین حق آبه گفت: حق آبه تالاب هورالعظیم بر اساس احتیاج آبی تالاب تامین نمی شود و برای حل این مشکل اداره کل حفاظت محیط زیست نشست های زیادی با مسئولان سازمان آب و برق خوزستان داشته و مقرر شده به شیوه ای برنامه ریزی و مدیریت شود که رسیدن آب به تالاب هورالعظیم تضمین شود و در این فصل در چندین نوبت به صورت موجی آب رها سازی شود تا آب به تالاب برسد.

مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان با اشاره به خشکسالی گفت، امسال به لحاظ آبی سال خوبی پیش رو نداریم و آب موجود و قابل برنامه ریزی در مخزن دریاچه سد کرخه که به اسم تامین کننده آب تالاب هورالعظیم شرایط مناسبی ندارد.

کاهش بارندگی و در پی آن خشکسالی در تابستان امسال سه ضلعی مرگ ماهی ها، گاومیش ها و هور را در تالاب بین المللی هورالعظیم رقم زده است؛ این تالاب که از رودخانه کرخه و شاخه های آن تامین می شد، زیستگاه اصلی ماهی های بومی، گاومیش ها و محل امرار معاش روستاییان بسیاری است.

تالاب هورالعظیم، آخرین بازمانده تالاب های بین النهرین در جنوب غربی کشور در خوزستان قرار گرفته است. یک سوم این تالاب در ایران و دو سوم در عراق واقع است. اکنون خشکسالی و نرسیدن حقابه به این تالاب بین المللی، ناقوس مرگ تدریجی حیات وحش در هورالعظیم را به صدا دراورده است.

منبع: فرارو
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1669

به "واکنش محیط زیست به خشک شدن هورالعظیم: طبیعی است!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش محیط زیست به خشک شدن هورالعظیم: طبیعی است!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید