قتلگاه قربانیان داعش در عراق را بشناسید

به گزارش سفر به روسیه، دولت عراق درصدد نبش گودال مرگ الخسفه مدفن هزاران قربانی داعش و نماد وحشیگری این گروهک تروریستی است.

قتلگاه قربانیان داعش در عراق را بشناسید

به گزارش خبرنگاران، دولت عراق درصدد نبش گودال مرگ الخسفه در استان نینوی در شمال این کشور است، جایی که اجساد هزاران غیرنظامی بی گناه که داعش آن ها را در مدت سه سال اشغال موصل مرکز این استان کشته بود، زیر خروار ها خاک دفن شدند.

روزنامه دولتی الصباح عراق به نقل از سعد العبدلی عضو کمیته مشاوران در هیئت دولت عراق نوشت: نبش حفره الخسفه در استان نینوی احتیاج به کوشش های بین المللی دارد، زیرا این گودال عظیم ترین و خونبارترین گور جمعی قربانیان داعش است و هنوز به درستی پیرامون عمق و تعداد اجسادی که در آنجا ریخته شده است، گزارشی در دست نیست.

وی اضافه کرد: داعش اجساد قربانیان را به صورت عمودی و هر بار در دسته های چند تایی در گودال الخسفه انداخته است که این باعث می گردد بقایای اجساد با یکدیگر مخلوط شده باشند و تشخیص آن ها از یکدیگر برای بازگرداندنشان به خانواده هایشان سخت گردد، علاوه بر اینکه اطلاعاتی وجود دارد که ته گورستان بسیار عمیق و کاملا تاریک است و حاوی آب، محلول های شیمیایی، گاز ها و چیز های دیگر است.

العبدلی گفت: تیم متخصص در مسائل گور های جمعی شروع به برنامه ریزی در این موضوع نموده است که احتیاج به کوشش بین المللی دارد.

گروهک تروریستی داعش در مدت سه سال اشغال موصل مرتکب جنایت های وحشتناک و وحشیانه ای شد که یکی از نماد های آن گودال عظیم و معروف الخسفه است که داعش هزاران انسان بی گناه را کشته یا زنده زنده در این گودال انداخته و زیر خروار ها خاک مدفون نموده است.

گودال الخسفه که تا قبل از حمله داعش یکی از مناظر طبیعی استان نینوی به شمار می رفت و گفته می گردد بر اثر سقوط شهاب سنگ به زمین در هزاران سال پیش ایجاد شده است، اما از زمان حمله داعش به عنوان نماد قربانیان این گروه تروریستی و گردانندگان آن تبدیل شد و به گودال مرگ شهرت یافت.

این گودال در 20 کیلومتری جنوب غرب موصل مرکز استان نینوی و در دل صحرا واقع است و قطر آن 50 متر و عمقش 184 متر خوانده شده و بعضی کارشناسان هم آن را بسیار عمیق تر از این عدد خوانده اند.

درباره شمار قربانیان داعش که در گودال الخسفه دفن شده اند آمار ها متفاوت است؛ بعضی حتی تا 10 هزار نفر برآورده نموده اند. داعش بعضی از این قربانیان را مجبور می کرد تا بر لبه گودال بایستند بعضی را زنده زنده در داخل این گودال می انداختند و بعضی دیگر را پس از شلیک گلوله به این گودال پرت می کردند. مقامات عراقی می گویند که بعید نیست که هزاران نفر در این گودال کشته شده باشند و شناسایی آن ها سال ها طول خواهد کشید.

خانواده های قربانیان داعش در نینوی بار ها از دولت عراق خواسته اند که تحقیق و تفحص را در این گودال عمیق شروع کند تا از سرنوشت عزیزان مفقود خود آگاه شوند.

منبع: فارس

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 21 آذر 1399 بروزرسانی: 21 آذر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1246

به "قتلگاه قربانیان داعش در عراق را بشناسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قتلگاه قربانیان داعش در عراق را بشناسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید