طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی؛ سومین میراث کشاورزی جهانی از ایران در سازمان فائو به ثبت رسید

به گزارش سفر به روسیه، پیرو توافقات وزیر جهاد کشاورزی و مدیرکل فائو، سومین میراث کشاورزی جهانی از ایران در سازمان فائو به ثبت رسید.

طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی؛ سومین میراث کشاورزی جهانی از ایران در سازمان فائو به ثبت رسید

به گزارش به نقل از وزارت جهاد کشاورزی و بنابر اعلام فائو، سومین میراث کشاورزی دنیای از ایران در سازمان فائو به ثبت رسید.

این دستاورد مهم با پذیرش مدارک، مستندات و دفاعیه های ارائه شده در اجلاس اخیر گروه مشاوران علمی (SAG) دبیرخانه میراث های مهم کشاورزی دنیای (GIAHS) در مقر سازمان فائو در شهر رم حاصل شد. این ثبت با پایلوت روستای سنو شهرستان گناباد استان خراسان رضوی صورت گرفت.

وزارت جهاد کشاورزی این ثبت دنیای را به تمامی زعفران کاران، فعالان زنجیره ارزش زعفران و جامعه کشاورزی کشور تبریک گفته و آن را نشانه ای از پیوند عمیق مردم منطقه با اصول بهره برداری پایدار از منابع آب و خاک در گذر تاریخ می داند.

ثبت میراث های کشاورزی مهم دنیای (GIAHS) ابتکار عمل سازمان فائو بوده که از سال 2002 شروع شده است. هدف از این ابتکار عمل، شناسایی، معرفی و حفاظت از میراث کشاورزی دنیای است.

هر پرونده که درخواست ثبت در این نظام را دارد باید واجد شرایط پنج معیار: نقش آن در امنیت غذایی و معیشت خانوار های روستایی، تنوع زیستی کشاورزی، دانش محلی و بومی و سنتی، فرهنگ و نظام های ارزشی و سازمان های اجتماعی و چشم انداز های طبیعی و گردشگری کشاورزی باشد و همچنین کشور درخواست کننده باید یک برنامه عمل جامع برای حفاظت و صیانت و توسعه آن به فائو را ارائه دهد.

از میان هزاران درخواست واصله از کشور های مختلف، پیش از این فقط پنجاه و چهار درخواست در کل دنیا موفق به عبور از فرآیند سخت گیرانه نظام ثبت فائو شده بودند که از کشورمان نظام کشاورزی مبتنی بر قنات در کاشان در سال 1393 و نظام فراوری انگور ملایر در سال 1397 به عنوان اولین و دومین میراث کشاورزی مهم دنیای از کشورمان نیز در میان این فهرست قرار دارند.

جمهوری اسلامی ایران به لحاظ برخورداری از تاریخ و تمدن ریشه ای در بخش کشاورزی و تنوع زیستی منحصربه فرد، ظرفیت های مهمی از بعد میراث دنیای کشاورزی دارد، که در تفاهمات وزیر جهاد کشاورزی با مدیرکل فائو به این ابعاد توجه شده است و پس از ثبت کشاورزی مبتنی بر قنات در سال 1393 و نیز انگور ملایر و زراعت زعفران مبتنی بر قنات در چند روز گذشته، چند پرونده دیگر نیز توسط وزارت جهاد کشاورزی تکمیل و به دبیرخانه میراث کشاورزی مهم دنیای (جیاس) فائو تسلیم شده است.

انتظار می رود در آینده نزدیک چندین پرونده دیگر نیز با موفقیت به پایان برسد، که متعاقبا به اطلاع ملت شریف و جامعه کشاورزی پرتلاش ایران خواهد رسید.

ثبت میراث های کشاورزی مهم دنیای ابتکار فائو بوده است

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 110

به "طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی؛ سومین میراث کشاورزی جهانی از ایران در سازمان فائو به ثبت رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طبق اعلام وزارت جهاد کشاورزی؛ سومین میراث کشاورزی جهانی از ایران در سازمان فائو به ثبت رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید