سازمان ملل تیم تحقیقات به تیگرای اتیوپی می فرستد

به گزارش سفر به روسیه، سازمان ملل تلاش دارد به منظور تحقیقات درباره ادعاهای نقض حقوق بشر از جمله کشتار جمعی در منطقه تیگرای اتیوپی، تیم میدانی خود را به این منطقه اعزام کند.

سازمان ملل تیم تحقیقات به تیگرای اتیوپی می فرستد

با ما همراه باشید و درباره ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

به نقل از خبرگزاری رویترز، میچل باچله، کمیسیونر عالی حقوق بشر سازمان ملل گفت، اگر مردم عادی عامدانه توسط طرف های درگیر کشته شده باشند این عملیات قتل به منزله جنایت جنگی خواهد بود و باید تحقیقات مستقل، شفاف و جامعی برای مجازات و تضمین عدالت انجام شود.

وی حوادث اخیر در منطقه تیگرای اتیوپی را فاجعه و وحشتناک خواند و گفت، از جمله حوادث این منطقه ادعای قتل صدها تن است که بیشتر آنها از قوم امهارا هستند و نهم نوامبر در شهرک مای کادرا کشته شده اند.

سخنگوی دفتر حقوق بشر سازمان ملل هم در اظهارات رسانه ای در ژنو گفت، دفترش با دولت اتیوپی مذاکره کرده و به دنبال آماده کردن تیمی برای تحقیقات درمورد نقض های حقوق بشری در سریع ترین زمان ممکن است. اطلاعات به دست آمده نشان می دهد که نقض ها و تخلفات از سوی طرف های درگیر ادامه دارد.

تا چند روز پیش ورود عوامل حوزه انسانی به تیگرای غیر ممکن بود و عوامل حوزه حقوق بشر اکنون تلاش می کنند وارد منطقه شده و درباره گزارشات تحقیق کنند. تا این لحظه سازمان ملل شرایط تیگرای را از دور زیر نظر داشته و اطلاعاتی راجع به دهها هزار آواره که به سودان گریخته اند، به دست آورده است.

آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی چهارم نوامبر حمله ای را علیه جبهه آزادسازی تیگرای، حزب حاکم بر این منطقه که ماه ها است حاکمیت او را به چالش کشیده است، آغاز کرد و بیست و هشتم همین ماه نیز پایان این حمله برای کنترل منطقه را گفت.

طرف های درگیر؛ ارتش اتیوپی و نظامیان جبهه آزادسازی تیگرای قتل غیر نظامیان را رد کردند و از طرفی تحقیقات درباره این حوادث بسیار سخت است زیرا ارتباطات مخابراتی در بیشتر روزهای درگیری مختل شده بود و دولت اتیوپی دسترسی به منطقه را به شدت تحت کنترل دارد.

همچنین سازمان ملل به همراه حدود 30 شریک 156 میلیون دلار برای کمک به دهها هزار آواره در اتیوپی درخواست کرده که در نتیجه جنگ و درگیری در تیگرای گریخته اند.

باچله در بیانیه ای خواستاری دسترسی به دیگر مناطق تیگرای شد و از دولت اتیوپی خواست از مردم عادی که در معرض نقض حقوق بشر مانند کشتن یا حتی ترور قرار دارند، حفاظت کند.

سخنگوی امور آوارگان کمیساریای عالی سازمان ملل در نشست خبری در ژنو گفت، پول هایی که کمیساریا درخواست کرده به این نهاد و شرکایش اجازه می دهد نیمه اول سال 2021 به آوارگان کمک کنند.

طبق آمار سازمان ملل در درگیری های تیگرای تا به امروز دستکم 63 هزار تن آواره و بیش از 50 هزار تن دیگر به سودان گریخته اند.

کمیساریا تا به امروز تنها 30 درصد یعنی 46 میلیون دلار از هزینه لازم را برای کمک به آوارگان دریافت کرده است. ، ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 17 بهمن 1399 بروزرسانی: 17 بهمن 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1355

به "سازمان ملل تیم تحقیقات به تیگرای اتیوپی می فرستد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سازمان ملل تیم تحقیقات به تیگرای اتیوپی می فرستد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید