تلاش پامپئو برای دلجویی از دانمارک

وزارت خارجه آمریکا از تماس تلفنی پامپئو با همتای دانمارکی خود خبر داده تا آن گونه که برخی منابع خبری گزارش داده اند مناقشه میان دو کشور را تلطیف کند.

تلاش پامپئو برای دلجویی از دانمارک

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران به نقل از دویچه وله، طرح پیشنهاد خرید جزیره گرینلند توسط رئیس جمهور آمریکا با واکنش منفی شهروندان و سیاستمداران دانمارک روبرو شد و دونالد ترامپ در پاسخ به این واکنش ها سفر خود به کپنهاگ را به تعویق انداخت.

اکنون وزارت خارجه آمریکا از تماس تلفنی مایک پامپئو با همتای دانمارکی خود خبر داده تا آن گونه که برخی منابع خبری گزارش داده اند مناقشه میان دو کشور را تلطیف کند.

تاگس شاو، وب سایت کانال یک تلویزیون آلمان بامداد پنجشنبه گزارش داد که پامپئو در تماس تلفنی با یپه کوفود از نقش دانمارک به عنوان متحد آمریکا تقدیر کرد.

وزارت خارجه آمریکا می گوید وزیران خارجه ایالات متحده و دانمارک در گفت وگوی تلفنی خود بر لزوم تقویت همکاری های دو جانبه در قطب شمال تاکید کرده اند.

نخست وزیر دانمارک، مته فردریکسن به تازگی ابراز امیدواری کرده بود که طرح خرید جزیره گریلند توسط رئیس جمهور آمریکا جدی نباشد. او چنین پیشنهادی را دور از واقعیت خوانده بود.

دونالد ترامپ در واکنش به رد پیشنهادش از سوی نخست وزیر دانمارک سفر خود به کپنهاگ را که برای روزهای ابتدایی ماه سپتامبر برنامه ریزی شده بود به تعویق انداخت.

تکرار پیشنهاد خرید جزیره گرینلند به وسیله ترامپ که سابقه تاریخی دارد در میان دیگر سیاستمداران و شهروندان دانمارک نیز با ناباوری و مخالفت شدید روبرو شده و واکنش های منفی زیادی به همراه داشته است.

ظاهرا تماس تلفنی مایک پامپئو با همتای دانمارکی اش برای کاهش تنش های میان دو کشور پس از به تعویق افتادن سفر ترامپ به کپنهاگ انجام شده که افکار عمومی و مسئولان دانمارکی آن را واکنشی دور از انتظار ارزیابی کرده اند.

یپه کوفود پس از این تماس در یک پیام توئیتری تاکید کرد که دانمارک و ایالات متحده دوستان و متحدان نزدیک یکدیگر هستند.

با این همه تقریبا همزمان با تماس تلفنی وزیران خارجه دانمارک و آمریکا، دونالد ترامپ بار دیگر از واکنش مته فردریکسن به پیشنهاد خود انتقاد کرد و آن را توهین آمیز خواند.

ترامپ در دفاع از واکنش تند خود به رد پیشنهادش توسط دانمارک در جمع خبرنگاران از لحن مته فردریکسن انتقاد کرد و گفت او نه فقط خودش بلکه ایالات متحده را خطاب قرار داده و او اجازه نمی دهد دیگران با آمریکا این گونه صحبت کنند.

جزیره گرینلند منطقه خودگردانی تحت حاکمیت دانمارک است که در آب های اقیانوس منجمد شمالی قرار گرفته است. بخش بزرگی از این جزیره یخ زده و غیرمسکونی است. وجود منابع معدنی و ذخایر نفت و گاز در این منطقه، جزیره گرینلند را برای بسیاری از کشورها جذاب کرده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "تلاش پامپئو برای دلجویی از دانمارک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش پامپئو برای دلجویی از دانمارک"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید