تدوین پروتکل برای دوربین گذاری در زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی

به گزارش سفر به روسیه، به دنبال آغاز فاز جدید پایش زیستگاه های یوزپلنگ در کشور و عدم صدور مجوز برای دوربین گذاری در برخی نقاط، مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست می گوید که برای دوربین گذاری در زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی پروتکل هایی تدوین شده است.

تدوین پروتکل برای دوربین گذاری در زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی

به گزارش خبرنگاران، چندی پیش مرتضی پورمیرزای - مدیر عامل انجمن یوزپلنگ ایرانی - ضمن اشاره به آغاز فاز جدید پایش یوزپلنگ ها در کشور به خبرنگاران گفته بود که مجوزهای لازم برای دوربین گذاری در برخی زیستگاه ها ازجمله منطقه مهم توران - به عنوان زادآورترین زیستگاه یوزپلنگ - و خراسان رضوی هنوز صادر نشده است. از سوی دیگر جمعیت یوزپلنگ ها در ایران بر اساس آخرین پایش اجرا شده - حدود چهار سال گذشته - کمتر از 40 فرد تخمین زده شده بود و آمار جدید دقیقی از جمعیت این گونه با ارزش در کشور وجود ندارد.

شهاب الدین منتظمی - مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست - در گفت و گو با خبرنگاران در این باره اظهار کرد: برای دوربین گذاری در زیستگاه های یوزپلنگ پروتکل هایی تدوین شده است و بر اساس آن نیاز است که ادارات کل محیط زیست نقاطی را که در آن ها نیاز به دوربین گذاری است، از دستگاه های مختلف استعلام و مجوزهای لازم را دریافت کنند.

وی با اشاره به اینکه علاوه بر نقاطی که قرار است در آن ها دوربین گذاری شود، افراد حاضر درمحل، نوع برنامه های پایش و میزان حضور آن ها نیز باید معین شود، شرح داد: پس از بررسی این موارد مجوزهای لازم برای پایش منطقه صادر خواهد شد.

مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه درحال حاضر ممنوعیتی برای نصب دوربین در زیستگاه های یوزپلنگ وجود ندارد، گفت: از این رو چنانچه انجمن های زیست محیطی از جمله انجمن یوزپلنگ ایرانی در این زمینه از ما استعلام کنند با آن ها نهایت همکاری را خواهیم داشت، چراکه سازمان حفاظت محیط زیست خود به دنبال پایش زیستگاه های یوزپلنگ در کشور است و قرار است که بخش گسترده ای از زیستگاه ها چه در مناطق حفاظت شده و چه در مناطق آزاد پایش شوند.

وی در سرانجام گفت: به هرحال محیط زیست باید در این زمینه از دستگاه های امنیتی استعلام کند اما اینگونه نیست که ممنوعیتی برای دوربین گذاری وجود داشته باشد و برای مثال بگوییم که به طور کلی زیستگاه ها نباید پایش شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 آذر 1399 بروزرسانی: 17 آذر 1399 گردآورنده: russianet65.ir شناسه مطلب: 1237

به "تدوین پروتکل برای دوربین گذاری در زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین پروتکل برای دوربین گذاری در زیستگاه های یوزپلنگ آسیایی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید