صد و دوازده اثر در فهرست آثار ملی منقول کشور ثبت شد + تخریب آثار تاریخی در شیراز به هیچ عنوان توجیه ندارد – تور روسیه

کمیته ثبت ملی آثار منقول که با حضور کارشناسان و صاحب نظران میراث فرهنگی برگزار شد
فرهاد نظری مدیرکل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی روز شنبه ۱۲ اسفند ۹۶ با اعلام این خبر گفت: در جلسه کمیته ملی اشیای منقول پس از بررسی و تایید کارشناسان میراث فرهنگی ۱۱۲ شیء از مجموع آثار ارائه شده برگزیده و در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفت.

مدیرکل دفتر ثبت آثار تاریخی به ثبت ۱۲ اثر از استان اصفهان اشاره کرد و افزود: ۲۵ شیء از گورستان کهگیلویه و بویراحمد، ۱۸ اثر از استان مازندران، ۸ اثر از خراسان شمالی و ۱۴ اثر از استان البرز از جمله آثاری بودند که در این نشست در فهرست آثار منقول ملی به ثبت رسیدند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « باشگاه خبرنگاران جوان » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

کمیته ثبت ملی آثار منقول که با حضور کارشناسان و صاحب نظران میراث فرهنگی برگزار شد. در این جلسه ۱۱۲ شیء تاریخی منقول در فهرست آثار منقول ملی کشور ثبت شد.

در این نشست ۲۵ اثر از آبگینه های نیشابور که هم اکنون در موزه ملی ایران نگهداری می شوند، به همراه ۱۰ اثر و شیء تاریخی از استان زنجان در فهرست آثار ملی کشور ثبت شدند.

——————-

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مورد تخریب آثار تاریخی در شهر شیراز گفت: اگر مرّ قانون حاکم باشد شاهد این اتفاقات در حوزه میراث فرهنگی نخواهیم بود
سردار امیر رحمت الهی فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اعلام این خبر در مورد تخریب آثار تاریخی در شهر شیراز افزود: متاسفانه ما دچار تزاحم قانون بین دستگاه ها هستیم، براساس قانون، تشخیص تاریخی بودن یک اثر برعهده سازمان میراث فرهنگی است، این موارد باید در شورای تامین استان مطرح و پیگیری شود، ما اگر به تعداد آثار ثبتی هم از ماموران زبده استفاده کنیم باز هم افرادی وجود دارند که به این آثار ضربه بزنند.

اخیرا دو خانه ثبت ملی شده در بافت تاریخی شیراز تخریب شده است که به نظر می رسد این اقدام توسط مجریان وزارت راه و شهرسازی انجام شده باشد.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی تصریح کرد: موضع جدی سازمان به مراجع ذی صلاح اعلام و این موضوعات پیگیری می شود، اگر افراد قانون شکن خود را در قبال مردم ببینند شاهد نتایج بهتری در این حوزه خواهیم بود.

او افزود: سازمان میراث فرهنگی در مورد تخریب آثار تاریخی در شیراز به هیچ عنوان کوتاه نخواهد آمد، قانون در این زمینه کاملا مشخص است.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در مورد تخریب آثار تاریخی در شهر شیراز گفت: اگر مرّ قانون حاکم باشد شاهد این اتفاقات در حوزه میراث فرهنگی نخواهیم بود.


اخبار مرتبط

 • تولیدات هنرمندان ایرانی ارزان فروشی می شود – تور روسیه
 • ۵۰ واحد پذیرایی مسیر جاده کندوان در ماه رمضان فعال است – تور روسیه
 • نیزارهای زریبار مریوان میزبان ۱۲ هزار قطعه پرنده شد – تور روسیه
 • کردستان باید بیشتر در حوزه باستان شناسی شناسانده شود – تور روسیه
 • هم صدا با هم برای حفاظت از پرنده – تور روسیه
 • مراکش از مقصد سفر ایرانی ها حذف شد – تور روسیه
 • میزان جرایم شکار و صید افزایش یافت + آخرین مهلت ثبت نام در آزمون استخدامی دولت – تور روسیه
 • وزیر ارشاد: پوشش محلی بانوان در ادارات منع ندارد – تور روسیه
 • پاسخ دهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *